امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۷:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 112324
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۸:۴۸
تعداد بازدید: 111
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از کتاب «مفتون و فیروزه» که به تازگی توسط انتشارات کتاب نیستان ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از کتاب «مفتون و فیروزه» که به تازگی توسط انتشارات کتاب نیستان منتشر شده، عصر روز گذشته با حضور سعید تشکری نویسنده کتاب، حسین انتظامی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان، قاسمعلی فراست، مظفر شجاعی، فریدزاده و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در خانه هنرمندان برگزار شد.

مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان در این مراسم گفت: تشکری نشان داده در هر بخشی کار کند آثار ارزنده‌ای را به جامعه ادبی تقدیم می‌کند و من شاهد بودم که انتشارات نیستان برای انتشار این کار و سایر آثار چه زحمتی کشیده‌ است. سابقه دوستی من و تشکری به سه دهه قبل برمی‌گردد که ایشان در مشهد بود و من در سبزوار و با هم بعد از آن هم در تهران ارتباط داشتیم. تشکری را یک نویسنده سخت‌کوش و ژرف‌نگر می‌دانم و خوشحالم که این اثر را امروز در اینجا رونمایی می‌کنیم.

عده‌ای در تهران با ماشین‌های چند صدمیلیونی از فقر فرهنگی رنج می‌برند

وی افزود: می‌خواهم نگاه‌هایی که از سوی مدیران و نویسندگان به ادبیات هست را مطرح کنم که این درد مشترک بچه‌های مسلمان را بررسی کنم. اوضاع فرهنگ ما آشفته است و هر کسی می‌خواهد از آن صحبت کند سخن به درازا می‌کشد و امیدوارم انتظامی (معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد) پیام‌رسان ما به وزیر باشد تا دغدغه‌های ما به ایشان برسد. ما در حوزه فرهنگی دچار یک وارونگی فرهنگی هستیم مانند وارونگی هوا که هوای پاک و ناپاک گاهی اوقات جابجا می شود و به خاطر نبود استراتژی فرهنگی در طول این سال‌ها به جایی نرسیده‌ایم.

مدیرعامل خانه هنرمندان گفت: خب انقلاب اسلامی طبق آرمان‌های امام راحل و رهبر انقلاب یک انقلاب فرهنگی است و مبانی این حوزه را هدف رفته بود. حوزه فرهنگ یک حوزه میان بخشی است و مانند بندهای میان آجرهای دیوار است که پیوند آجرها را سفت می‌کند. جامعه‌ای که فرهنگ در آن نفوذ نداشته باشد هر چند از نظر اقتصادی پیشرفت کرده باشد نمی‌تواند به موفقیت برسد. در همین تهران افرادی هستند که ماشین‌های چندصد میلیونی سوار می‌شوند ولی از از فقر فرهنگی رنج می‌برند.

*به اسم آزاداندیشی تلاش بچه‌های مسلمان را زیر سوال می‌برند

وی ادامه داد: در سال‌های پس از انقلاب با دو نوع نگرش به فرهنگ روبه‌رو بوده‌ایم و بدترین حالتی که برای فرهنگ پیش می‌آید این است که سیاسیون فرهنگ را پیش ببرند. در یک نگاه چنان چهره خشنی از دین اسلام و حمایت از ولایت نشان می‌دهیم که نمی‌توان کاری از پیش برد در صورتی که آموزه‌های اسلامی این‌طور رفتار را نمی‌پسندد و به خاطر برخی نگاه‌های جناحی طوری عمل کرده‌ایم که فرهنگ دینی را خدشه‌دار کردیم. در نگاه دوم طوری رفتار می‌کنیم که با تساهل و تسامح کاری می‌کنیم که ارزش‌ها قربانی شوند و آرمان‌های انقلاب زیر پا گذاشته شود. در اینجا به دنبال نقد کسی نیستیم، ولی افرادی به اسم آزاداندیشی با رفتار خود تمام تلاش‌های بچه‌های مسلمان را زیر سؤال می‌برند. ما در ایران به خاطر افراط و تفریط‌ها نتوانستیم که مشخصه‌های فرهنگ انقلاب را درست منعکس کنیم و مدیران فرهنگی نیز به فرهنگ از زاویه تاریک و سیاه سیاسی نگاه می‌کنند.
 
* انتقاد از بازگشایی نشر چشمه/برخی نویسندگان به نظام در آثارشان توهین می‌کنند

سرسنگی اضافه کرد: در خبرها می‌خواندم که انتشاراتی که با اهداف نظام در تعارض بوده و تعطیل شده بود، دوباره مجوز فعالیت گرفته و در همان ابتدا نیز کتابی را از نویسنده‌ای چاپ می‌کند که مشهور به مخالفت با نظام انقلاب اسلامی است و در نوشته‌هایش به نظام اسلامی و دفاع مقدس توهین می‌کند که کتاب «شمایل تاریخی کاخ‌ها» را نوشته است و این اتفاق در دوره جدید ارشاد افتاده است. با نگاه باز که ارزش‌های فرهنگی که از سال‌های انقلاب توسط بچه‌های مسلمان ایجاد شده است را زیر سوال می‌برد و هم با ممیزی کلمات مخالفیم. مشکل ما در فرهنگ این است که چه کسی تصمیم می‌گیرد بودجه‌های کلان فرهنگی به کجا تخصیص یابد و من شاهد بودم که برای انتشار کتاب‌های ارزشمندی از سوی انتشارات نیستان با چه سختی روبه‌رو بودند.

*بعد از سی سال یک برگ سند در بیان نسبت فرهنگ و انقلاب نداریم

وی افزود:‌ انسان وقتی به ساختار حکومتی حضرت علی(ع) نگاه می‌کند، می‌بینیم که در ساختار فرهنگی حکومت ایشان نیز جا برای تضارب آرا باز بود ولی به شرطی که با اصل حکومت اسلامی در تعارض نباشند و ما اعتقادمان این است که فضای باز باید باشد ولی نسبت به آرمان‌های انقلاب و خون شهدا باید حساس باشیم. فضای باز ایده کهنه دوره‌های گذشته ارشاد است که هنوز رگه‌های آن دیده می‌شود ولی نباید فراموش کنیم که ما در قبال شهدا و خانواده‌های ایشان مسئول هستیم.

سرسنگی ادامه داد: همین الان کشورهایی هستند که با اساس دین ما دشمنی می‌کنند و می‌دانند دست روی کجا بگذارند و امیدواریم که در دوره جدید وزارت ارشاد و سایر مسئولان فرهنگی نسبت به فرهنگ حساس باشند. من بارها گفته‌ام که ما در فرهنگ کار نظری نکرده‌ایم و پشتوانه نظری نداریم و بعد از سی سال انقلاب هنوز یک برگ سند در مورد نسبت فرهنگ و انقلاب نداریم و دچار کارزدگی شده‌ایم و مانند لغزش بر روی یخ گاهی به چپ و گاهی به راست می‌لغزیم. امیدوارم مسئولان فرهنگی در برابر فرهنگ احساس مسئولیت کنند تا جهانی که کمر به ریشه‌کن نمودن این فرهنگ بسته نتوانند به هدف خود برسند.

*«مفتون و فیروزه» یک رمان تاریخی است

حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر در ادامه این نشست گفت: سه روز پیش کتاب «مفتون و فیروزه» به دستم رسید ولی وقتی کتاب را گشودم تازه فهمیدم چرا برای این جلسه دعوت شده‌ام. همشهری بودن با تشکری دلیل این دعوت بوده است. این اثر یک رمان تاریخی به حساب می‌آید و در این نوع کارها جنبه‌های عاطفی باید لحاظ شود. این داستان در چند محله مشهد اتفاق افتاده است که یکی از بخش‌های این داستان در محله‌ای است که من اهل آن هستم.

وی افزود: طرح جلد این کتاب طرح جلد جذابی است. نامگذاری هر جلد این کتاب به نام سال‌های آن دوران است. این کتاب در مشهد که یکی از پایگاه‌های انقلاب بوده است نقل شده است. انجمن حجتیه برخاسته از مشهد است که در آن سال‌ها نیز در مشهد حضور داشتند. جریان دیگری که در سال‌های پیش و بعد از انقلاب در مشهد فعالیت می‌کرد‌ه‌اند گروه‌‌های مبارز غیرمسلمان است. جریان دیگر جریان خط امام است که در مشهد در جریان انقلاب حضور داشتند و همه اینها در این کتاب به آنها اشاره شده است.

*جریانی خرنده در حال شریک‌سازی برای امام در انقلاب است

انتظامی به جریانی خزنده در نقل تاریخ انقلاب اشاره کرد و گفت: یک جریان خزنده‌ای در تاریخ نویسی‌های سال‌های اخیر به چشم می‌آید و آن هم شریک ساختن برای امام در جریان انقلاب است که این برای نسل جوان که آن دوران را ندیده باورپذیر است. نهضت امام و تأثیری که در پیروزی انقلاب داشته قابل قیاس با سایر گروه‌ها نیستند. شهید هاشمی‌نژاد، آیت‌الله واعظ طبسی و رهبر معظم انقلاب اسلامی سه پایه برنامه‌های انقلابی در مشهد بودند و به نوعی موتور انقلاب بودند. علاوه بر این باید حوزه علمیه مشهد را نیز دخیل دانست زیرا که یکی از حوزه‌های تأثیرگذار بوده است که مکتب تفکیک از همین حوزه است.

وی ادامه داد: این کتاب مسائل سال‌های انقلاب را روایت می‌کند و جریان مذهبی را آنطور که در آن سالها در مشهد حضور داشته‌اند بیان کرده است. کتاب خیلی زیاد به شخص رهبر انقلاب اشاره نکرده تا خواننده احساس نکند که این یک کتاب فرمایشی است. انتخاب مناسب روای‌ها در داستان موجب شده که قصه کشش داشته باشد و جذاب شود.

*سیدمهدی شجاعی نوچه‌پرور نیست

انتظامی به شخصیت سید مهدی شجاعی نیز اشاره کرد و گفت: سیدمهدی شجاعی و انتشارات نیستان برخلاف سایر سیستم‌ها که به جوانان اجازه پر و بال یافتن نمی‌دهند و توجه‌پرور هستند، اهل میدان دادن هستند. شجاعی یک انسان چندوجهی است و ایشان فردی است که آنچه را می‌نویسد و زندگی می‌کند با هم یکسان است. بسیاری از افرادی که امروز در حوزه رسانه کار می‌کنند شاگرد شجاعی بوده‌اند. ایشان در انتشارات نیستان هم بی سر و صدا در حال فعالیت است و برای نویسندگان وقت می‌گذارد و توجه می‌کند.

*تشکری از نویسنده‌های متعهداست

در ادامه این مراسم فریدزاده گفت: وقتی خبر مرگ احمد بیگدلی که فرصت‌های بسیاری از وی دریغ شده بود و همکلاسی مشترک من و سیدمهدی شجاعی بود را شنیدم بسیار متاثر شدم. رمان «مفتون و فیروزه» که بخش‌هایی از آن را مطالعه کرده‌ام کاری است که نشانه‌های قلم تشکری را در این کار می‌توان دید. رمان وی یک رمان پژوهشی ـ تاریخی است و در آن توانسته موفق باشد.

وی افزود: تشکری از نویسنده‌های متعهد ماست. کلمه تعهد کلمه‌ای است که در جامعه ما گاهی به هرز رفته است ولی تشکری متعهد به معنای درست است. انسان و اعتقاد در قلم تشکری به زیبایی دیده می‌شود و به شفافیت وی دو وجه تعهد را دارد. جامعه‌نگری ایشان برای من بسیار جذاب است. رئالیسم ایشان یک رئالیسم خودی است و منظورم از خودی ایرانی و ملموس است. حالت سهل و ممتنع در نثر وی برای من جذاب است که یک انباشتگی حسی در قلم ایشان است که عناصر بدیعی که باید در نثر کار شود در قلم وی وجود دارد. جنبه‌های تکنیکی و فنی کار خود را به نرمی به مخاطب نشان می‌دهد که به آرامی خواننده را اسیر خود می‌کند. حتی در بیان خشونت نیز آرامش دارد که مخاطب را به خود نزدیک می‌کند. علاوه بر ساختار در کار تشکری، بافتار نیز دقیق رعایت شده است. روابط و عمل‌ها و عکس‌العمل‌ها به هنرمندی در این کتاب به ظرافت در کنار هم بافته شده است. کار تشکری مانند آب است و از دور نمی‌توان در مورد آن نظر داد و باید وارد آن شد و نویسنده با تبحری خاص انسان را به آب می‌کشد. فرهنگ غنی خراسانی در کار ایشان وجود دارد. در شعرگونگی کار ایشان نیز کسی شک ندارد و شعر گونگی کار ایشان شعرگونگی ناصر خسرویی است.

*هنرمندان خراسان همیشه غریب هستند

سعید تشکری در این مراسم گفت: هنرمندان خراسان همیشه غریب هستند و خوشحالم که این رمان در تهران گشوده می‌شود. من زاده قوچان هستم، در مشهد تربیت یافتم و در تهران درس خوانده‌ام. «مفتون و فیروزه» از مردمی حرف می‌زند که حافظه، تربیت، مذهب و ... دارند و این رمان در سه حوزه تئاتر، سینما و ادبیات صحبت می‌کند. این کتاب، سرگذشت زندگی کسانی است که با اعتبار و توجه به جامعیت مذهبی و ملی خودشان کوشیدند. از مردمی صحبت کرده که خیلی از آنها زنده اند و امیدوارم که با این اثر زنده بمانند.

وی افزود: اما چرا ما در شهر خودمان غریبه هستیم، زیرا از این جا (تهران) به آنجا (خراسان) می‌رویم و این درد مشترکی است که ما در تهران رشد می‌کنیم و به آنجا می‌رویم، در صورتی که در مورد هنرمندان اصفهان و یا تبریز به خاطر وجود مکتبی غنی این اتفاق نمی‌افتد.

*از خبرنگاران تشکر می‌کنم

تشکری افزود: از سیدمهدی شجاعی تشکر می‌کنم که من را دیده و اثرم را چاپ کرده و این افتخاری برای خراسان است. از معلمینی که من را دیدند و خوب را شلاق زدند و معلمینی که را ندیدند، تشکر می‌کنم. از خبرنگارانی که در 8 ماه سکوت سعید تشکری که در بستر بیماری بودم و بیشتر از هنرمندان من را دیدند تشکر می‌کنم و در برابرشان سر فرود می‌آورم. از خبرنگارانی که ژورنالسیم خبری نیستند بلکه دردمند خبری هستند تشکر می‌کنم.

در پایان این مراسم از رمان دو جلدی «مفتون و فقروزه» اثر سعید تشکری که انتشارات کتاب نیستان آن را منتشر کرده است رونمایی شد.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها