امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۱:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1125
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۰۵
تعداد بازدید: 336
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، عبدالرضا داوری نماینده حامیان دولت در مناظره انتخاباتی با عباس سلیمی نمین و ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، عبدالرضا داوری نماینده حامیان دولت در مناظره انتخاباتی با عباس سلیمی نمین و صادق زیباکلام، نسبت به سخنان نماینده جریان اصولگرا که گفته بود جنگ میان هاشمی و احمدی نژاد زرگری است، واکنش نشان داد.

وی با انتقاد از سلیمی نمین گفت: از کسی که متخصص حوزه تاریخ است انتظار می رود بر اساس سند و مدرک صحبت کند و اینکه بگوییم در جلوی صحنه جنگ زرگری است و در پشت صحنه پیوندها برقرار شده، واقعیت ندارد.

نماینده حامیان دولت گفت: از صدر مشروطه تا امروز تضادی دائمی در تحولات کشورمان حاکم بوده و مقام معظم رهبری در سال 73 در دیدار مدیران خبرگزاری ایرنا فرمودند مارکیست‌ها حرف بی‌ ربط زیاد دارند اما یک حرف درست دارند که مبارزه علم است و باید تضاد اصلی صحنه را تشخیص دهید و تا زمانی که این تضاد را تشخیص ندهید، دچار تضادهای فرعی خواهید شد.

داوری تأکید کرد: تضاد اصلی در چند سال اخیر بین مدیریت مردمی و غیر مردمی است و آنچه خاتمی در سال 76 گفت و من هم به او رأی دادم همان بود که احمدی ‌نژاد در سال‌های 84 و 88 گفت منتها خاتمی به شعارهای خود پایبند نبود ولی احمدی‌ نژاد به شعارهایش پایبند ماند.

وی با بیان اینکه تضاد بین مدیریت مردمی و غیر مردمی در چهار حوزه اقتصاد، فرهنگ، سیاست داخلی و سیاست خارجی خود را نشان می ‌دهد، تصریح کرد: در مسائل اقتصادی «تضاد بین جامعه‌گرایان و بازارگرایان» وجود دارد که جامعه‌گرایان معتقدند اقتصاد باید تابع همه حوزه‌های اجتماعی شود اما بازارگرایان می گویند همه باید از حوزه اقتصاد تبعیت کنند.

داوری تضادهای این دو حوزه در بحث فرهنگی را «غفلت‌گرایی و اقتدارگرایی» عنوان کرد و توضیح داد: فطرت‌گرایان می‌ گویند که آحاد مردم از فطرت پاک برخوردارند و نیاز نداریم با اقتدارگرایی فرهنگ مردم را مدیریت کنیم در حالی که اقتدارگرایان سیاست‌های اقتدارگرایانه را پیگیری می‌ کنند.

وی ادامه داد: در بحث سیاست داخلی نیز مدیریت مردمی، مشارکت همه مردم را مطرح می‌ کند در حالی که مدیریت غیر مردمی به حضور احزاب خاص معتقد است.

«در بحث سیاست خارجی هم مدیریت مردمی بر توانمندی‌های بومی برای ارتباط با خارج اتکا می‌ کند در حالی که مدیریت غیر مردمی معتقد است برای بقا باید سازگار و در دیپلماسی جهانی ادغام شویم».

نماینده حامیان دولت در این مناظره گفت: مردم مدیریت مردمی می‌ خواهند فارغ از اینکه چه کسی آن را نمایندگی کند ‌و تضاد اصلی بین این نوع مدیریت با مدیریت غیر مردمی است نه میان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی و تضاد بین این دو جریان کاذب و حداکثر یک تضاد فرعی است.
 
داوری همچنین در نقد بخشی از سخنان سلیمی نمین درباره تشتت فکری در جریان اصولگرایی گفت: شاید در مورد اصلاح‌طلبان بتوانیم بگوییم فرماندهی واحد ندارند اما اصولگرایان تصمیمات اصلی خود را به یک «گروه شیخوخیت» واگذار می‌ کنند.

در ادامه این نشست عباس سلیمی ‌نمین با انتقاد از صادق زیباکلام، گفت: چرا در حالی که اصلاح‌طلبان می‌گویند افرادی مثل کواکبیان کاندیدای حداقلی ما هستند، شما خود را از اصلاح‌طلبان کاسه داغ‌تر از آش می‌دانید؟

وی ادامه داد: حرف‌های شما که می‌گویید طرفداری من از حقوق مدنی خنده‌دار است، مستبدانه است چرا که من مستند صحبت می کنم وقتی می گویم روحانی و عارف و کواکبیان متعلق به جریان اصلاح‌طلبی هستند.

سلیمی نمین متذکر شد: درباره دفاع هاشمی از کاندیداهای اصلاح‌طلبان باید بگویم که او در ملاقاتی که داشته، از حسن روحانی دفاع کرده و او را مناسب دانسته و لذا نمی‌توانیم بگوییم که روحانی هیچ نزدیکی با جریان هاشمی ندارد.

«هاشمی چون خودش را در رأس جریان اصلاحات می‌ داند، احساس می ‌کند اگر در انتخابات شرکت کند، رأی بیشتری می‌آورد اما مسأله اینجاست که هر گروه و حزبی احساسات مثبت و منفی در جامعه ایجاد می‌ کند و این مسأله نگرانی ایجاد می ‌کند که چهره هاشمی در جامعه مثبت است یا منفی والا هیچ مانعی برای حضور او در انتخابات وجود ندارد».

نماینده جریان اصولگرایی در این مناظره گفت: حضور روحانی در عرصه انتخابات برای اینست که زمینه حضور هاشمی را فراهم کند و اعزام افراد به صحنه انتخاباتی به این معنا نیست که فردی که صحنه‌گردانی می‌کند خودش برنامه‌ای برای ورود نداشته باشد.

سلیمی نمین تأکید کرد: معتقدم آقای احمدی‌ نژاد کنونی با هاشمی هیچ مشکلی ندارد و حتی آدم‌ها و شیوه‌های او را به کار می‌گیرد که برای مثال جاسبی و مرتضوی آدم‌های او هستند که احمدی ‌نژاد بالاترین پست‌ها را به آنها می‌دهد و حاضر است خلاف قانون آنها را بر سر کار نگاه دارد.

به گزارش خبرنگار فارس، صادق زیباکلام در بخش دیگری از مناظره با داوری و سلیمی نمین به تشریح علل حضور پیدا نکردن هاشمی رفسنجانی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم پرداخت.

او گفت: مسأله اینست که فرض کنید هاشمی یا خاتمی در انتخابات شرکت کردند و از این دو نفر یک نفر رئیس جمهور و مراسم تحلیف‌شان برگزار شد و دولت هم تشکیل دادند اما وقتی می‌ خواهند کارشان را شروع کنند، چه کار می‌خواهند بکنند؟

زیباکلام در پاسخ به این پرسش خود مدعی شد: «پاسخ اینست که آنها هیچ کاری نمی توانند انجام دهند چون به آنها اجازه داده نخواهد شد».

وی ادامه داد: اصلاح‌طلبان برای ورود به عرصه انتخابات تردید دارند چون هیچ بخشی از قدرت جز قسمت‌هایی از قوه مجریه را در اختیار نخواهند گرفت و در آن صورت بسیاری از نهادها و همچنین جامعه مدرسین و آیت‌الله مصباح با آنها مخالف هستند و از روز اول در برابرشان خواهند ایستاد.

«در دوم خرداد 76 جناح راست غافلگیر شد چون تصور نمی‌ کرد چنین زلزله‌ای بیاد و خاتمی صاعقه‌وار رأی بیاورد و لذا یکی - دو سال طول کشید تا توانست خودش را جمع و جور کند اما این بار از همان ابتدا در مقابلش خواهند ایستاد و به همین دلیل خاتمی یا هاشمی نمی‌توانند هیچ کاری کنند».

زیباکلام گفت: ممکن است اگر احمدی نژاد بتواند رحیم‌مشایی را وارد صحنه انتخابات کند، شرایط عوض شود. چون اصولگرایان دو گزینه بیشتر ندارند؛ یک گزینه بد که هاشمی یا خاتمی و یک گزینه بدتر که مشایی است و از بین بد و بدتر، اصلاح‌طلبان بد را انتخاب می‌کنند؛ چون می ‌دانند هاشمی و خاتمی قابل کنترل هستند.

عبدالرضا داوری نیز در بخش دیگری از سخنانش به عنوان نماینده حامیان دولت، این مسأله را مطرح کرد که اختلاف‌نظر او با زیباکلام در اینست که اگر یک رئیس جمهور با رأی بالای مردم انتخاب شود و بتواند آن را به نفع مطلوب مدیریت کند، می‌ تواند با وجود با محدودیت ارتباط با قدرت، برای خودش پایگاه قدرت خوبی ایجاد کند.

وی ادامه داد: خاتمی در سال‌های ابتدایی ریاست‌ جمهوری‌اش فضاهای خوبی داشت اما نتوانست از آن به خوبی استفاده کند و به مرور بر اثر تغییر رویکردها در سال 78، اتفاقاتی افتاد که حتی زیبا کلام هم در زمانی منتقد آنها بود.

داوری در پاسخ به بخشی از اظهارات سلیمی‌ نمین مبنی بر استفاده احمدی ‌نژاد از مهره‌های هاشمی رفسنجانی در دولت دهم، گفت: کسانی که احمدی‌ نژاد از آنها در دولت خود استفاده کرد، از طیف‌های مختلف سیاسی بودند به شرطی که در شبکه‌های سیاسی نباشند.

«شاید شافعی چهره‌ای باشد که در سال 88 به احمدی ‌نژاد رای نداده اما از او به عنوان رئیس سازمان گسترش استفاده شد که نمی توان آن را دلیلی بر پیوند احمدی ‌نژاد و هاشمی دانست».

نماینده حامیان دولت در مناظره «خواست‌های مردم از رئیس جمهور آینده» در خصوص رویکرد احمدی نژاد منبی بر واگذاری مجدد مسئوایت به جاسبی و مرتضوی گفت: نمی‌ شود گفت که آنها آدم‌های هاشمی هستند و حتی اگر چنین چیزی هم باشد، به برخورد اخلاقی احمدی ‌نژاد به این آدم‌ها برمی‌گردد وگرنه به عنوان مثال اگر تلاش احمدی‌ نژاد نبود، تغییر مدیریت در دانشگاه آزاد اتفاق نمی‌افتاد.

داوری بر خلاف نظر زیباکلام از حضور هاشمی در انتخابات خبر داد و گفت: ما خبر داریم که اقلام تبلیغاتی او در حال آماده شدن است و دفاتر تبلیغاتی‌اش را هم آماده کرده است.

وی مهم‌ترین استراتژی هاشمی رفسنجانی را حذف کاندیدای رأی‌آور دولت دانست و تأکید کرد: یقین بدارید او در روزهای آخر اعلام کاندیداتوری خواهد کرد.

نماینده جریان اصولگرایی در این نشست در بخش دیگری از سخنانش مسأله تناقض گویی در سخنان زیباکلام را مطرح کرد و گفت: نمی‌ توانیم بگوییم ریاست جمهوری قدرتی ندارد.

عباس نمین افزود: آنهایی که می خواهند در قدرت بمانند این حرف را می‌زنند و پیشنهاد تغییر قانون اساسی می‌دهند؛ اگر اصلاح‌طلبان هیچ کاری نتوانسته‌ اند بکنند پس کارنامه‌ای هم ندارند که بتوان گفت عملکرد آنها خوب بوده یا بد.

وی تصریح کرد: اتفاقاً رویکرد مردم به این دلیل از اصلاحات تغییر کرد که کارنامه آنها ایراداتی داشت و اینکه آنها می‌گویند نمی ‌خواهند کاندیدا شوند، خلاف عملکردشان است.

سلیمی نمین مدعی شد که «هاشمی رفسنجانی دو سال است که دارد برای انتخابات فعالیت می‌کند».

به گزارش فارس، در ادامه این نشست انتخاباتی جمعی از دانشجویان حاضر در مراسم به طرح سؤالات مختلف خود از صادق زیباکلام، عباس سلیمی نمین و عبدالرضا داوری پرداختند.

زیباکلام هم در پاسخ به سؤالی درباره احتمال ورود هاشمی به صحنه انتخابات گفت: ما همچنان معقتدیم آقای هاشمی در انتخابات 92 شرکت نخواهد کرد.

وی افزود: با بررسی 8 سال ریاست جمهوری هاشمی و اعتقادات او که اصولگرایان با بسیاری از آنها مخالف هستند، می‌ توان درک کرد چرا هاشمی در انتخابات 92 شرکت نخواهد کرد.

زیباکلام ادامه داد: اعتقاد بنیادین هاشمی درباره خوب با بد بودن تضادهای موجود در جمهوری اسلامی با اعتقادات اصولگرایان جور در نمی‌آید؛ بین هاشمی و جریان اصولگرا در حوزه‌های اقتصادی،‌ سیاست خارجی و بسیاری از مسائل داخلی تضاد وجود دارد.

«هاشمی با تمام وجود معتقد به اقتصاد آزاد است و الگوی اقتصاد ایرانی - اسلامی یا اسلامی - ایرانی یا اقتصاد مقاومتی هیچ‌یک مدینه فاضله هاشمی نیست».

این استاد دانشگاه گفت: هاشمی در پی اجرایی کردن مدل اقتصادی است که ‌مورد انتقاد اصولگرایان است و اگر بتواند، کلنگ بر می‌ دارد و اقتصاد فاسد ایران را نابود می‌ کند.

زیباکلام با اشاره به اندیشه هاشمی رفسنجانی در عرصه سیاست خارجی گفت: هاشمی در عرصه سیاسی خارجی معتقد به ستیزه‌گری همیشگی با آمریکا نیست.

«وی ایران را برای همیشه پرچمدار مردم مستقل دنیا نمی‌ داند و در دهه 90 میلادی و در جریان مک ‌فارلین تصمیم به مذاکره با آمریکا گرفت ولی امروز قدرت هاشمی به مراتب کمتر از دهه 60 و 70 است و به همین دلیل هم در انتخابات 92 شرکت نخواهد کرد».

وی در ادامه از سلیمی نمین پرسید که با کدام استدلال می‌گوید هاشمی دو - سه سال است که مخفیانه برای حضور در انتخابات تلاش می‌کند؟

در ادامه عبدالرضا داوری نماینده حامیان دولت، گفت: برخلاف آقای زیباکلام بخشی مهمی از اصولگرایان گفتمان هاشمی را قبول دارند و فقط ایثارگران با ایشان همراه نیستند.

وی مدعی شد: آقایان قالیباف و ولایتی در ائتلاف 1+2 و همه افراد حاضر در ائتلاف پنج‌گانه، گفتمان هاشمی را قبول دارند.

داوری با تأکید بر اینکه هاشمی بنا بر همان دلایلی که در سال 84 در انتخابات شرکت کرد، در انتخابات 92 نیز حضور خواهد یافت، گفت: هاشمی توسعه بازارگرایانه را قبول دارد در حالی که الگوی اقتصاد آزاد موجب از پا درآمدن 80 کشور جهان شد هر چند که برزیل و ترکیه و کشورهای دیگری براساس این الگو موفق شدند.

وی تصریح کرد: کم‌کردن نقش ولی فقیه و تقویت جایگاه رئیس جمهور از دیگر اعتقادات هاشمی است؛ به اعتقاد او رئیس جمهور باید فردی متشخص باشد که در برابر رهبری نظرات خود را دنبال کند.

«هیچ‌کس از این چنین ویژگی جز هاشمی رفسنجانی برخوردار نیست و با بررسی بازگشت پسر هاشمی و رفتن دختر و پسر ایشان به زندان و کلًا بررسی مجموعه دیدارها و با مقایسه گفتارهای هاشمی از مهر ماه 83 تا مهر 84 نشان می ‌دهد رفتار وی فراز و فرودهای زیادی دارد و مجموعه گفتارهای هاشمی در سال 91 و مقایسه آن با سال 84 نیز در این موضوع صحه می گذارد».

داوری با بیان اینکه هاشمی معتقد است در دوره احمدی‌ نژاد در توسعه کشور اختلال به وجود آمد، در عین حال گفت: البته احتمال دارد هاشمی در این سن ترجیح دهد در پشت صحنه انتخابات عمل کند.

عباس سلیمی نمین در بخش دیگری از سخنانش به عنوان نماینده جریان اصولگرا، گفت: هاشمی برای موفق شدن در انتخابات دقیقه 90 وارد انتخابات نمی‌ شود همانطور که احزاب سیاسی برای حضور در انتخابات از دو سال قبل فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند.

وی افزود: اگر هاشمی بخواهد بیاید، آمدنش نباید به صورتی باشد که شکستی بر شکست‌های گذشته‌اش بیافزاید و لذا ارتباطات داخلی و بین‌المللی خود را تقویت کندکه در حال انجام این کارهاست.

سلیمی نمین ادامه داد: وقتی صحبت از احتمال آمدن می‌ شود، یعنی تلاش برای‌ آمدن.

نماینده جریان اصولگرا در بخش دیگری از سخنانش دعوای احمدی‌ نژاد و هاشمی را ظاهری دانست و افزود: هاشمی و دولت احمدی ‌نژاد مسأله چندانی با هم ندارند و جریان هاشمی و دولت در پی خارج کردن جامعه از تعقل و ایجاد نوعی شور انتخاباتی هستند تا بر انتخابات سوار شوند.

وی با اشاره به بخش‌ هایی از سخنان زیباکلام گفت: هاشمی بحث ارتباط با آمریکا در زمان امام را رد کرده ولی حالا آقای زیباکلام بر این موضوع صحه گذاشت.

«هاشمی تاکنون نگفته بر خلاف قانون اساسی عمل کرده و قانون اساسی وجود جنگ و صلح و ارتباط با آمریکا را مشخص کرده است و هاشمی با قلم خود تاکنون این قانون را نفی نکرده است».

سلیمی نمین تأکید کرد: رهبری در این باره تصمیم‌گیری کرده‌اند و هاشمی نیز خلاف قانون اساسی عمل نکرده ولی آقای زیباکلام این موضوع را نفی کرد.

وی با بیان اینکه فردمحوری جزء ویژگی‌های شخصیتی هاشمی است، گفت: تبعیت از الگوهای نظام‌ سرمایه‌داری از دیگر ویژگی‌های هاشمی است.

سلیمی نمین تصریح کرد: الگوی ترکیه در عرصه اقتصاد چندان هم موفق نبوده و بررسی وضعیت برزیل که از مدل جهانی تبعیت کرد، مشخص می‌ کند نسل‌ های زیادی در این کشور باید کار کنند تا این کشور بتواند سود بسیار هنگفت وام بانک جهانی را بازپرداخت کند.

وی با بیان اینکه برخی غرب را قدرتی تعیین‌کننده در ایران می‌دانند، در عین حال طرح ارتباط با آمریکا توسط دولتمردان احمدی‌نژاد را بالاترین ضعف این دولت دانست و افزود: در حالی که آمریکا رابطه خود را با ایران را قطع کرد دنبال کردن برقراری رابطه با آمریکا توسط دولتمردان فعلی یک نقطه ضعف است.

صادق زیباکلام در ادامه این نشست در پاسخ به این پرسش که چرا هاشمی در دوران ریاست جمهوری‌اش نتوانست الگوی اقتصاد آزاد را به درستی پیاده کند؟ گفت: نیروها و جریان‌های سیاسی اجازه ندادند هاشمی رفرم اقتصادی اجرا کند؛ همچنان که اصلاح‌طلبان نیز ۸ سال بعد در برابر هاشمی قرار گرفتند همین روند در انتخابات ۹۲ به بعد نیز اجرا خواهد شد.

در ادامه، سلیمی نمین در پاسخ به سؤالی درباره کارنامه دولت احمدی‌ نژاد در عرصه فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان اظهار داشت: دولت‌های هاشمی، ‌خاتمی و احمدی‌نژاد بر غنی‌سازی ایران متفق‌القول هستند و هیچ یک به خواسته‌های غرب تن ندادند.

وی در عین حال متذکر شد: البته دعواهایی برای شیوه تحقق این هدف وجود داشت ولی اختلافات عمیقی در این حوزه بین این سه دولت مشاهده نشده است.

سلیمی نمین این نکته را نیز گوشزد کرد که «از وقتی احمدی ‌نژاد فکرش به سمت بقای در قدرت متمرکز شد، مدیریت مسئله هسته‌ای تحت‌الشعاع قرار گرفت.

وی با اشاره به تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد کشور، گفت: به اعتقاد کارشناسان تحریم‌ها حداکثر 30 درصد بر مسائل اقتصادی اثرگذار بوده است، بی‌توجهی دولت به مسائل اساسی اقتصاد چالش امروز کشور است.

در ادامه این نشست، عبدالرضا داوری گفت: در دولت احمدی‌ نژاد به صورت خاص مجموعه‌ای از شبکه‌ رسانه‌ای به تصویری‌سازی از دولت پرداخته است.

وی با انتقاد از بخشی از سخنان سلیمی نمین گفت: توقع نداشتم آقای سلیمی نمین بگوید آقای احمدی‌نژاد در پی ارتباط با آمریکا و رها کردن اداره کشور است تصور رسانه‌ها بر همین اساس شکل گرفته است.

داوری با ارائه آماری در این زمینه گفت: در سال گذشته، ۴۸ درصد از درآمدهای نفتی محقق شد که ارز آن وارد کشور نشد؛ داستان تحریم‌ها در سینه ماست ولی نمی‌توانیم آن را بیان کنیم.

وی تصریح کرد: جریان‌های سیاسی اجازه ندادند برنامه‌های اقتصادی دولت پیش برود در حالی که احمدی‌نژاد متهم به تلاش برای برقراری رابطه با آمریکا می‌شود، در شهریور ماه گذشته احمدی نژاد جلوی برخی افراد که برای مذاکره با آمریکا تلاش می‌کردند، ایستاد.

«احمدی‌ نژاد ۸ سال است که چوب این اعتقادش را می خورد و برخی زیر شعار استکبارستیزی با انگلستان و آمریکا فالوده خوردند و فرزندان و خانواده‌هایشان را برای تحصیل و زندگی به انگلستان فرستادند در دوره احمدی نژاد برخی از قراردادهای انگلیسی و آمریکایی متوقف شد».

نماینده حامی دولت در این مناظره با اشاره به جریان دانشگاه آزاد و برکناری جاسبی از ریاست این دانشگاه گفت: شما چه می دانید چه نامه‌های به چه جاهایی نوشته شد که جاسبی به زیر آید اما از جاهایی مسیر بسته شد.

داوری افزود: این را بدانید که اگر پیگیری‌های احمدی‌ نژاد نبود جاسبی با چند مصاحبه‌ زاکانی و برخی ا‌ز آقایان نمی توانست جاسبی را از ریاست دانشگاه آزاد به زیر آورد.

وی دلیل امضاء نشدن حکم رئیس جدید دانشگاه آزاد توسط احمدی‌ نژاد را تصمیمی مدیریتی دانست و افزود: چنین ایراداتی به احمدی‌ نژاد ایرادات بنی‌ اسراییلی است.

داوری گفت: احمدی ‌نژاد اجازه نداد که جاسبی در هیئت امنای دانشگاه آزاد صاحب رای شود.

به گزارش خبرنگار فارس، در ادامه این نشست، صادق زیباکلام اصلاح طلبی را دموکراسی خواهی تعریف و این پرسش را مطرح کرد که «نسبت افرادی مثل مصطفی کواکبیان با دموکراسی طلبی در چیست؟».

وی با بیان اینکه نسبت این افراد با دموکراسی در اینست که ظرف چند سال گذشته چقدر در مورد آن حرف زده و فعالیت کرده‌اند، ادامه داد: اصلاح‌طلب بودن کارت ورود به محدوده نیست بلکه نسبت به پایمردی و ایستادگی افراد سنجیده می‌شود.

«اصلاح‌طلبان نه حزب هستند و نه کلوپ که کارت ورود داشته باشند بلکه  اصلاح‌طلبی به این برمی‌گردد که چقدر برای دموکراسی، آزادی مطبوعات و آزادی بیان می‌ایستیم».

زیباکلام در ادامه صحبت‌هایش نقدی را نیز به هاشمی رفسنجانی وارد کرد و گفت: «بزرگ‌ترین نقد من به هاشمی رفسنجانی اینست که هیچ‌وقت پای دموکراسی نایستاد».

در بخش دیگری از این نشست، عبدالرضا داوری نماینده حامیان دولت در پاسخ به سؤالی اظهار داشت: ‌دولت در یک غربت رسانه‌ای در برابر یک امپراطوری رسانه‌‌ای قرار دارد.

وی افزود: امروز یک امپراطوری عظیم رسانه‌ای در مقابل دولت ایستاده و تلاش می کند تصویر کاریکاتوری از دولت ارائه بدهند.

داوری اتفاقات و حاشیه‌های اسفندیار رحیم مشایی را یک ظلم بزرگ رسانه‌ای دانست و ادعا کرد: مشایی را با یک موج بزرگ انگلیسی تخریب کردند و با اتهامات کاذب و انگ‌زنی سعی کردند تصویر کاریکاتوری از او نشان دهند.

وی تصریح کرد: فضاسازی رسا‌نه‌ای و حبابی که ایجاد شده خواهد ترکید و چهره واقعی مشایی حداقل برای نخبگان آشکار خواهد شد.

در بخش پایانی این نشست عباس سلیمی نمین انتقاداتی به صحبت‌های داوری مطرح کرد و گفت: این مظلوم‌گرایی خیلی گیرایی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: من در جریان انتخابات گذشته و سال‌های قبل  از احمدی‌ نژاد دفاع کردم اما الآن انتقاداتی به وی دارم و معتقدم که او نسبت به شعارهایش زاویه پیدا کرده است.

سلیمی ‌نمین به موضع‌گیری‌های احمدی‌نژاد اشاره کرد و گفت: بعد از حمله دانشجویان به سفارت انگلیس که من هم آن را رد می‌کنم، دولت مواضعی گرفت و حتی با مصوبه مجلس در مورد کاهش روابط با انگلیس مخالفت کرد.

وی سپس به نقد اشخاص به کار گرفته شده در دولت پرداخت و گفت: برخی جریان‌ها در صنعت روی کار آمدند و برخی کنار گذاشته شدند اما در دولت دهم و نهم خیلی‌ها بدون این که درس خوانده باشند مدرک تحصیلی گرفتند و در دانشگاه‌ها تدریس کردند.

سلیمی نمین تصریح کرد: علی‌ القاعده وقتی احمدی‌ نژاد از این اصول تبری می‌جوید و خود را کنار می ‌کشد، من هم دلیلی نمی‌بینم که او را اصولگرا بخوانم و انتقاداتم را بیشتر نکنم.

عبدالرضا داوری نیز در پاسخ به سؤالی درباره همایش ۱۰۰ هزار نفری دولت در روز ۲۹ فرودین ماه، از آنچه فضاسازی رسانه‌ای خواند انتقاد کرد و گفت: ساده‌لوحانه است که بخواهیم بگوییم این کار انتخاباتی است.

وی افزود: دولت اعتقاد دارد مهندسی افکار انسان‌پذیر نیست و اینکه ما بخواهیم با 100 هزار نفر انتخابات 50 میلیونی را ببریم، مسأله‌ای نیست که واقعیت داشته باشد.

داوری درباره تحریم‌ها نیز گفت: سال‌ها بعد که موضوع تحریم‌ها مشخص شد، معلوم می‌شود کدام جریان‌ها با اعمال فشار نگذاشتند برنامه‌های احمدی‌نژاد به خوبی پیش برود.

این چهره حامی دولت در پاسخ به اظهارات سلیمی‌ نمین درباره رویکرد دولت در خصوص رابطه با آمریکا، توضیح داد: احمدی‌نژاد هیچوقت دنبال سناریوی رابطه با آمریکا نبوده و این مسأله هم از جنس فضاسازی‌های رسانه‌ای است.

صادق زیبا کلام نیز در پاسخ به سؤالی در خصوص ورود اصلاح‌طلبان به انتخابات اظهار داشت: اصلاح‌طلبان در صورتی که بخواهند وارد فضای انتخابات شوند با این مسأله مواجه‌اند که می‌توانند بدنه اجتماعی‌شان را با خود همراه کنند و رأی‌دهندگان بالقوه‌شان را وادار کنند پای صندوق‌های رأی بیایند؟

وی در پایان با اشاره به فعالیت‌های برخی نمایندگان اصولگرا در مجلس در دفاع از حقوق شهروندان در قبال سکوت برخی مدعیان اصلاحات، ابراز عقیده کرد: به اعتقاد وی در ماجرای ستار بهشتی علی مطهری یک اصلاح‌طلب است و از نمره صفر تا 20 بالاترین رای را در طیف اصلاحات می‌آورد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها