امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۴:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 112542
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۸:۴۸
تعداد بازدید: 62
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از سنندج، هوشنگ کامکار بعد از ظهر امروز در نشست خبری پیش از اجرای کنسرت خیریه گروه کامکارها در سنندج، به ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از سنندج، هوشنگ کامکار بعد از ظهر امروز در نشست خبری پیش از اجرای کنسرت خیریه گروه کامکارها در سنندج، به خدمات این در زنده‌نگه‌داشتن ملودی‌ها و آهنگ‌های در حال فراموشی در کشور اشاره کرد و گفت: کامکارها همواره کوشیده‌اند با پرهیز در حضور در جریانات سیاسی و حاشیه‌ای برای ارتقای هنر موسیقی در کشور تلاش کنند.

وی افزود: هم‌اکنون بیش از 13 عنوان کتاب از سبک موسیقی و فعالیت‌ها و شیوه‌های موسیقایی کامکارها در دانشگاه‌های معتبر کشوری به عنوان دروس دانشگاهی تدریس می‌شود.

سرپرست گروه کامکارها به تحلیلی در خصوص وضعیت موسیقی در کشور پرداخت و افزود: متأسفانه تصمیم‌گیری واحدی در خصوص موسیقی در کشور وجود نداشته و در برخی شهرهای ایران محدودیت‌های ویژه‌ای بر موسیقی اعمال می‌شود.

هوشنگ کامکار تصریح کرد: باید تابع قوانین کشور در عرصه موسیقی باشیم و در چارچوب قوانین و مقررات برای حفظ و تعالی هنر موسیقی در کشور تلاش کنیم و کامکارها با مدنظر قرار دادن قوانین یکی از گروه‌های موفق در این عرصه بوده‌اند.

وی افزود: مباحث پیرامون هنر موسیقی اولویت ما بوده و برای تعالی هنر موسیقی ایرانی با تکیه بر غنای موسیقی کردی تلاش کرده و خواهیم کرد.

سرپرست گروه کامکارها به ظرفیت‌های بالای موسیقی در استان کردستان و شهر سنندج اشاره کرد و گفت: گروه‌ها و نخبگان هنری بسیاری در شهر سنندج و استان کردستان مشغول به فعالیت هستند و می‌توان با تکیه بر توانمندی این گروه‌ها به توسعه هنر موسیقی کشور امیدوار شد.

وی افزود: مایه فخر و مباهات است که شاگردان ما در دانشگاه‌ها هم‌اکنون به کردستان بازگشته و نخستین گروه ارکستر فیلارمونیک استانی کشور را در سنندج راه‌اندازی کرده‌اند.

هوشنگ کامکار همچنین از آمادگی این گروه برای حضور در کنسرت‌های خیرخواهانه در دیگر نقاط کشور نیز خبر داد و افزود: در سنوات گذشته در بسیاری از استان‌های کشور به اجرای عمومی و کنسرت‌های خیریه پرداخته‌ایم و امیدواریم این اجراها تلنگری برای ارتقای فرهنگ کمک به نیازمندان و دردمندان جامعه باشد.

وی خاطر نشان کرد: نگاه‌ها در کشور به حوزه موسیقی مثبت است و حتی در شهر مذهبی قم نیز 3 آموزشگاه موسیقی با بیش از 5هزار نفر عضو مشغول به فعالیت هستند و همواره این سه آموزشگاه از راهنمایی‌های گروه کامکارها بهره‌مند شده‌اند.

کامکار بیان کرد: اگر تصمیم‌گیری واحدی در خصوص موسیقی کشور به اجرا درآید و نابسامانی‌ها در این خصوص برطرف شود بدون شک شاهد خلق آثار فاخر بسیاری در این حوزه خواهیم بود.

سرپرست گروه کامکارها از تبدیل‌شدن کنسرت دو روزه این گروه به یک روز خبر داد و گفت: به دلیل مشکلات پیرامون دریافت ویزای گروه برای اجراهای عمومی در کشورها اروپایی و امور اداری متأسفانه تنها می‌توانیم یک روز به اجرا بپردازیم و به مردم هنردوست کردستان اعلام می‌کنیم که برای حمایت از بیماران ام‌اسی استان اجرایی دیگر را در اسفندماه در سنندج خواهیم داشت.

هوشنگ کامکار در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص سرقت آهنگ‌های موسیقی کردی توسط برخی هنرمندان تازه کار و تحریف آهنگ‌های کردی توسط هنرمندان عرصه موسیقی به زبان‌های دیگر اظهار کرد: این امر سرقت هنری محسوب شده و صدمات بسیاری را در آینده برای پژوهشگران، فعالان عرصه موسیقی و نسل آینده کشور به دنبال خواهد داشت.

وی همچنین از سخت‌گیری در صدور مجوز کنسرت‌های موسیقی برای گروه‌های موسیقی در کشور انتقاد کرد و گفت: این مهم در شهرستان‌ها نمود بیشتری دارد و امید است توسط مسئولان وزارت ارشاد مورد توجه جدی قرار گیرد.

هوشنگ کامکار گفت: هرچند این مشکل برای گروه کامکارها به دلیل شهرت و فعالیت چندین دهه‌ای آن‌ها به وجود نیامده است اما مشکلی است که دیگر گروه‌ها و هنرمندان کشور با آن روبرو هستند.

انتهای پیام/79006/ل30/ژ1001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها