امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۳:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11266
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۱۴
تعداد بازدید: 149
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از وستنیک، تیگران سرگیسیان نخست وزیر ارمنستان با ادعای بالا بودن قیمت گاز ایران در مقایسه با گاز روسیه ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از وستنیک، تیگران سرگیسیان نخست وزیر ارمنستان با ادعای بالا بودن قیمت گاز ایران در مقایسه با گاز روسیه اعلام کرد: ارمنستان واردات گاز از ایران را متوقف کرده است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر افزایش قیمت گاز روسیه گفت: اگر ما بتوانیم گاز ارزان‌تری از ایران وارد کنیم، حتما از آن استفاده می‌کنیم، اما در حال حاضر گاز ایران گرانتر از گاز روسیه است.

دولت ارمنستان در سال 2004 احداث خط لوله انتقال گاز ایران به ارمنستان را  به منظور گسترش شبکه واردات گاز خود آغاز کرد. این کشور در 15 می 2009، واردات گاز از ایران را از طریق این خط لوله آغاز کرد. 2 کشور توافق کرده بودند تا در ازای گاز وارداتی از ایران، ارمنستان برق به این کشور صادر کند.

بر اساس اعلام کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی ارمنستان، این کشور در سال 2012، بیش از 2.4 میلیارد متر مکعب گاز وارد کرده، که از این میزان، بیش از 1.9 میلیارد متر مکعب از روسیه و 488.3 میلیون متر مکعب از ایران بوده است.

شرکت «آرم‌رز گازپروم» و شرکت «ترانس گاز» ارمنستان در 14 می از کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی ارمنستان درخواست کردند تا تعرفه‌های گاز طبیعی را مورد تجدیدنظر قرار دهد.

در حال حاضر، تعرفه ماهیانه گاز برای مصرف‌کنندگانی که ماهانه بیش از 10 هزار مترمکعب گاز مصرف می‌کنند به ازای هر 1000 مترمکعب 132 درام (واحد پولی ارمنستان) است.

در پیشنهاد ارائه شده از سوی آرم‌رز گازپروم آمده است: این شرکت بر اساس توافق با گازپروم از ابتدای آوریل به ازای هر1000 مترمکعب 270 دلار پرداخت می‌کند اما نخست‌وزیر ارمنستان می‌گوید که این کشور تا به پایان رسیدن مذاکرات در مورد تعرفه‌ها تنها 180 دلار برای هر هزار مترمکعب گاز پرداخت خواهد کرد.
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار