امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۳:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 112840
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۸:۴۹
تعداد بازدید: 21
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با پایان مهلت رأی‌گیری در اسکاتلند، شمارش آرا همزمان در 32 منطقه مختلف آغاز شده است. ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با پایان مهلت رأی‌گیری در اسکاتلند، شمارش آرا همزمان در 32 منطقه مختلف آغاز شده است. پیش‌بینی می‌شود که اولین نتایج حدود ساعت 2 بامداد به وقت محلی اعلام شود.

این همه‌پرسی که شرکت‌کنندگان در آن باید به استقلال از لندن «آری» یا «نه» می‌گفتند، در حالی برگزار شد که نظرسنجی‌های متعدد صورت گرفته، از رقابت شانه‌ به شانه طرفین حکایت داشت.بخش اول: همه‌پرسی استقلال اسکاتلند به روایت آمار

بخش دوم: همه‌پرسی استقلال اسکاتلند به روایت آمار؛ از آغاز رأی‌گیری تا اعلام نتایج

طرح صفحه اول روزنامه‌های چاپ انگلستان در روز همه‌پرسی استقلال اسکاتلند چه بود؟

استقبال اسکات‌ها از همه‌پرسی استقلال؛ خلف وعده مخالفان استقلال پیش از اتمام همه‌پرسی
06:30 تاکنون نتایج 4 منطقه از مجموع 32 حوزه اعلام شده و آرای موافقان 36 و آرای مخالفان استقلال 49 هزار است. پیش‌بینی می‌شود نتایج کلی تا ساعت 10:30 به وقت تهران منتشر شود.
05:30 در منطقه «اورکنی» مخالفان استقلال 6000 رأی بیشتر به دست آوردند. تا اینجا کمپین استقلال 21 هزار و مخالفان 29 هزار رأی دارند. در ساعات اولیه شمارش آرا، اعلام نتایج محدود به مناطق کم‌جمعیت‌تر است. تاکنون از 32 منطقه، نتایج 2 منطقه مشخص شده است.
05:00 اولین نتیجه رسما اعلام شد. منطقه «کلاکمننشایر» با جمعیت 48 هزار نفر مشارکتی 86.6درصدی داشته و در آن 19036 نفر یعنی 53.8درصد رأی‌دهندگان رأی منفی داده‌ و 16350 نفر به استقلال «آری» گفته‌اند.
04:25 تصویری که بین حامیان استقلال دست به دست می‌شود و نشان می‌دهد برخی از آرای مثبت در شهر «داندی»، به عنوان آرای منفی شمارش شده‌اند. مسئول شمارش آرای این منطقه این اتهام را رد و اعلام کرده است که تمام آرا پیش از ثبت نهایی کنار هم قرار داده شده است. همچنین گروهی از ر‌أی‌دهندگان در گلاسکو اعلام کرده‌اند زمانی که برای رأی دادن پای صندوق حضور یافته‌اند، به آن‌ها اعلام شده است که پیشتر با نام‌ آن‌ها رأی داده شده است.


04:20 شبکه اسکای‌نیوز اعلام کرد گزارش‌هایی از تقلب در شهر «گلاسکو» منتشر شده و به همین جهت نیروهای پلیس به محل شمارش آرا اعزام شده‌اند. دستکم مورد اتهام تقلب در این شهر مطرح شده و به همین جهت پلیس از شمارنده‌ها خواسته است فعلا برخی آرا را کنار بگذارند. گلاسکو بزرگترین شهر اسکاتلند است و استقلال‌طلبان حساب ویژه‌ای روی آرای آن باز کرده‌اند.
04:15 دفتر نخست‌وزیری انگلیس اعلام کرد «دیوید کامرون» صبح جمعه پس از اعلام نتایج، سخنرانی می‌کند. شبکه بی‌بی‌سی گزارش داده است که ملکه انگلیس نیز عصر جمعه بیانیه‌ای صادر خواهد کرد.
04:10 جنبش استقلال اعلام کرده است که اطمینان زیادی دارد که می‌تواند پیروز «گلاسکو» بزرگ‌ترین شهر اسکاتلند باشد. حامیان این جنبش که در میدان سنت جورج حضور یافته‌اند، می‌گویند در صورت پیروزی، نام میدان را به «استقلال» تغییر می‌دهند.


04:00 شبکه «اس‌تی‌وی» (تلویزیون اسکاتلند) گزارش داده است که نتایج اولیه در منطقه «ایرشایر شمالی» واقع در جنوب غرب اسکاتلند، که یکی از مناطق 32 گانه رأی‌گیری با جمعیت حدود 136000 نفر است، از برتری 55درصدی حامیان استقلال حکایت دارد.
03:50 «حمزه یوسف» معاون وزیر خارجه اسکاتلند که دو هفته قبل به پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گفته بود به پیروزی جنبش آری در همه‌پرسی امیدوار است، با انتقاد از اعلام بی‌پشتوانه گمانه‌زنی‌ها، می‌گوید هنوز هیچ نتیجه‌ای مشخص نشده است.
03:40 جزیره «اورکنی» اولین حوزه‌ای است که رسما میزان مشارکت در آن اعلام شد. مرکز شمارش انتخابات اعلام کرده است که در این منطقه 14907 رأی به صندوق‌ ریخته شده است. میزان مشارکت در این منطقه 83.7درصد اعلام شده است.
03:10 مسئولان کاخ سلطنتی انگلیس به اسکای‌نیوز گفته‌اند ملکه این کشور «به دقت» نتایج همه‌پرسی را دنبال می‌کند. هرچند اسکاتلند حتی در صورت استقلال همچنان مجبور است خاندان پادشاهی را به رسمیت بشناسد، اما جدایی اسکاتلند بر تصویر پادشاهی اثر منفی خواهد داشت. جنبش جمهوری‌خواهان انگلیس روز پنج‌شنبه، صرف همه‌پرسی را فارغ از نتیجه، نشانه تضعیف سلطنت دانستند. جنبش جمهوری که به دنبال برگزاری همه‌پرسی در مورد لغو سطلنت در این کشور است، در پیامی نوشته است: «ممکن است نتیجه «نه» باشد. اما چه با آن‌ها مخالف باشید یا موافق، به هر حال کمپین استقلال نشان داد که این کار امکان‌پذیر است. بیائید همه‌پرسی بعدی در مورد سلطنت باشد.»
03:05 «آلن لیتل» خبرنگار بی‌بی‌سی در توئیتر نوشته است که هر نتیجه‌ای که به دست آید، در هر صورت استقلال‌طلبان پیروز هستند، چراکه «این اتحاد دیگر اتحاد سابق نخواهد بود.» سران احزاب اصلی انگلیس در یک ماه اخیر با کاهش فاصله موافقان استقلال با مخالفان، وعده‌های متعددی برای تفویض اختیار به دولت محلی دادند که در صورت عمل به آن‌ها، حتی در صورت رأی منفی به استقلال، لندن دیگر نفوذ سابق را بر ادینبرو نخواهد داشت.
02:55 «برایان بینلی» نماینده محافظه‌کار پارلمان انگلیس می‌گوید در صورتی که نتایج همه‌پرسی به استقلال اسکاتلند منجر شود، «دیوید کامرون» نخست‌وزیر باید به طور جدی در جایگاه خود تجدید نظر کند. در هفته‌های اخیر نمایندگان زیادی هشدار داده‌اند که در صورت پیروزی کمپین «آری»، احتمالا کامرون را مجبور به کناره‌گیری می‌کنند.
02:50 صدها نفر از حامیان استقلال از انگلیس همزمان با شمارش آرا، در میدان سنت جورج شهر گلاسکو تجمع کرده و در انتظار اعلام نتایج همه‌پرسی هستند.


02:40 «سو بروس» مسئول شمارش در شهر «ادینبرو» مرکز اسکاتلند اعلام کرد تا ساعت 02:00 به وقت محلی (05:30 تهران) میزان مشارکت در این شهر راه اعلام می‌کند. این شهر به همراه «گلاسکو» و «ابردین» مجموعا 25درصد آرا را در اختیار دارند و نتایج این سه شهر اثر بسیار بر نتیجه کلی دارد.
02:15 در حالی که اعلام شده بود در این همه‌پرسی نظرسنجی پای صندوق صورت نمی‌گیرد، موسسه «یوگاو» اعلام کرد در همه‌پرسی که پس از پایان رأی‌گیری ترتیب داده، 54درصد از ادامه اتحاد حمایت کرده و 46درصد به استقلال «آری» گفته‌اند.

01:30 تمامی 2608 مرکز رأی‌گیری رأس ساعت 22:00 (وقت محلی) بسته و شمارش آرا رسما آغاز شد.در این همه‌پرسی حدود 4.3 میلیون نفر واجد شرایط بودند که 97درصد آن‌ها برای رأی دادن ثبت نام کرده بودند. حاضران پای صندوق‌های رأ‌ی گزارش داده‌اند که احتمالا میزان مشارکت در این همه‌پرسی بیش از 80درصد بوده است.

زمان غیررسمی اعلام نتایج همه‌پرسی، ساعت 7 صبح جمعه تخمین زده می‌شود، با این حال بی‌سابقه بودن این رأی‌گیری و شمار بالای افرادی که برای شرکت در آن ثبت نام کرده‌اند، پیش‌بینی دقیق اعلام نتایج را دشوار کرده است. در انتخابات‌ عمومی سال 2010 در اسکاتلند نتایج ساعت 6:30 بامداد و در انتخابات محلی سال 2011، نتایج ساعت 7 صبح اعلام شد و برآوردهای کنونی نیز بر اساس همین تجربیات، اعلام شده است.

این همه‌پرسی در 32 منطقه برگزار می‌شود و پس از پایان رأی‌گیری، هر منطقه نتایج را به طور جداگانه اعلام خواهد کرد. دفاتر شمارش مجموع آرا محلی را به «مری پیتکتی» رئیس دفتر مرکزی شمارش اعلام کرده و پس از تائید صحت نتایج، مجوز اعلام عمومی آن را صادر می‌کند.
پس از اعلام نتایج همه‌پرسی، در صورت پیروزی استقلال‌طلبان 18 ماه مذاکره فشرده بر سر جزئیات متعدد استقلال آغاز خواهد شد، از جمله مواردی نظیر واحد پولی، سرنوشت ناوگان زیردریایی‌های هسته‌ای انگلیس که در اسکاتلند مستقر هستند، سهم اسکاتلند از بدهی ملی «بریتانیا» و موارد دیگر. پس از آن اسکاتلند روز 24 مارس 2016 (پنجم فروردین 1395) یعنی سالگرد اتحاد دو پادشاهی، پس از 309 سال رسما از لندن جدا خواهد شد.


در صورت پیروزی مخالفان، خواست استقلال‌ اسکاتلند آنطور که «الکس سموند»، رهبر حزب ملی اسکاتلند و کمپین موافقان استقلال مطرح کرد، دستکم تا سال‌ها پیگیری نخواهد شد و به جای آن وعده‌های متعدد رهبران سه حزب اصلی انگلستان که در کمپین مخالفان هستند شامل تفویض اختیارات گسترده به پارلمان و دولت محلی از جمله در زمینه مالیات‌ها و تداوم به کارگیری فرمول بودجه بارنت در تسهیم خزانه انگلستان پی گرفته می‌شود.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها