امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۱:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11290
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۱۴
تعداد بازدید: 73
محمود نوریان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در واکنش به برخی مسائل مطرح شده در مورد مزایده فروش سنگ آهن ...

محمود نوریان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در واکنش به برخی مسائل مطرح شده در مورد مزایده فروش سنگ آهن صادراتی این شرکت طی سال گذشته اظهار داشت: مزایده سال گذشته برای فروش یک میلیون تن سنگ‌آهن دانه‌بندی شده، برگزار شد که آگهی آن در روزنامه و همچنین سایت شرکت منتشر شد.

وی با بیان اینکه حدود 12 شرکت برای خرید اسناد مزایده اقدام کردند، افزود: در نهایت 4 یا 5 شرکت، پیشنهاد قیمتی خود را ارائه کردند که شرکت اسمیران برای خرید سنگ آهن دانه‌درشت و شرکت شهداب یزد برای خرید سنگ‌آهن ریزدانه برنده شدند.

وی با بیان اینکه شرکت‌های حاضر در مزایده، شرکت‌های داخلی بودند، گفت: یکی از شرکت‌ها نیز با شریک خارجی خود در این مزایده حضور داشت.

* دریافت ارز در خارج از کشور

نوریان در مورد بحث‌های مطرح شده مبنی بر تقاضای شرکت چادرملو از برنده مزایده برای واریز مبلغ مزایده به حساب ارزی این شرکت در خارج از کشور نیز گفت: برای خرید برخی ماشین‌آلات و قطعات به ارز نیاز داشتیم و به همین دلیل خواستیم تا پول سنگ‌آهن فروخته شده به صورت ارزی و در خارج از کشور پرداخت شود.

وی با بیان اینکه این کار در دو مزایده قبلی طی دو سال اخیر نیز انجام شده بود، گفت: برای این کار نیازی به مجوز نداشتیم و می‌توانستیم پول محصول را به صورت ارزی دریافت کنیم و این کار توسط شرکت‌های دیگر نیز صورت می‌گیرد.

وی تأکید کرد: ارز حاصل از صادرات سنگ آهن در داخل کشور برای ما کارایی نداشت و به همین دلیل برای خرید مواد مورد نیازمان، آن را در خارج از کشور تحویل گرفتیم.

مدیرعامل شرکت چادرملو با بیان اینکه ارزش مزایده فروش یک میلیون تن سنگ آهن دانه‌بندی شده این شرکت در سال 91 حدود 38.5 میلیون یورو بوده است، تصریح کرد: قیمت سنگ آهن در شرایط مختلف، متفاوت است به طوری که قیمت فوب‌ بندر با قیمت تحویل سنگ آهن در مقابل معدن و یا تحویل در کشور مقصد متفاوت است.

وی ادامه داد: در عین حال سنگ آهن بر اساس عیار و میزان عنصر مزاحم آن قیمت‌گذاری می‌شود و استاندارد بودن میزان عناصر مزاحم موجود در آن بر قیمت این کالا تاثیر گذار است.

به گفته وی، هر تن سنگ‌آهن دانه‌بندی شده در سال گذشته 38.5 یورو عرضه شد که در آن زمان، قیمت جهانی این کالا 37 یورو بوده است.

* چادرملو طبق آئین نامه معاملات خاص خود عمل می‌کند

نوریان با بیان اینکه عملکرد شرکت چادر ملو از سوی سهامداران مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، گفت: چادرملو، یک شرکت خصوصی است که سهامداران آن نظارت زیادی بر عملکرد شرکت دارند و در عین حال، کسی به جز سهامداران نمی‌تواند در مورد عملکرد آن اظهار نظر کند.

وی با بیان اینکه شرکت چادرملو دارای آئین نامه معاملات خاص خود است، افزود: شرکت خصوصی بر اساس آئین‌نامه معاملات خود عمل می‌کند و نیازی به مطابقت با آئین‌نامه قوانین و مناقصات نیست.

وی با انتقاد از برخی رسانه‌ها درمورد اعلام ارزش صادرات سنگ آهن چادرملو طی 10 سال گذشته، گفت: برخی افراد مدعی شده‌اند که طی 10 سال گذشته مبلغ زیادی بابت فروش ارزی چادرملو حاصل شده است و در این خصوص، ارزش صادرات این شرکت را بر مبنای دلار 3500 تومانی محاسبه کرده‌اند، در حالی که قیمت دلار طی ماه‌های اخیر به این رقم رسیده و در سال‌های گذشته ارزش بسیار کمتری داشته است.

نوریان با بیان اینکه اولین محموله صادراتی چادرملو در سال 85 صادر شد، گفت: در آن زمان، ارزش هر تن سنگ آهن صادراتی ما 14 هزار تن بود.

به گزارش فارس، اخیراً برخی رسانه‌ها با اشاره به شیوه بهره‌برداری از این معدن سؤالاتی را مطرح کرده بودند که در مصاحبه خبرنگار فارس با مدیر عامل این شرکت به آنها پرداخته شده است.
برخی از این سؤالات عبارتند از:
 
-برچه اساس در شرایط برگزاری مزایده در سال 91 به شماره 07/91، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو درخواست واریز کل وجه معامله از سوی برنده مزایده به حسابی ارزی آنهم در حوزه اتحادیه اروپا یا ترکیه، آن هم ظرف ده روز، کرده است؟ این حساب خارجی متعلق به کیست؟ اگر می‌خواهد به منظور واردات کالا برای پروژه‌های جدید خود مثل فولادسازی و قطعات یدکی کارخانه استفاده کند تا مشکلات حواله ارزی نداشته باشد و کار هرچه سریع تر انجام شود، از کجا مجوز چنین کاری را گرفته است؟

- آیا باوجود تحریم‌ها و چالش‌های ارزی امکان این مهم از سوی شرکت‌های داخلی به راحتی وجود دارد یا صرفاً شرکت خاصی مد نظر آنها بوده است؟

- آیا این مزایده بین‌المللی بوده است که درخواست پرداخت پول فروش محصولات به صورت ارزی در خارج از کشور شده است؟

- آیا فرصت کوتاه چند روزه شرکت در مزایده، برای تسلیم مدارک از طرف مزایده‌گران در چنین عملیاتی، ابهام آمیز نیست؟

- چرا نام شرکت برنده مزایده رسماً در جایی اعلام نشده است؟

- بر چه اساسی مبنای آنالیز و میانگین حمل سنگ آهن در هر ماه 50 هزار تن اعلام شده است؟ آیا برای تحقق این فروش، 20ماه وقت باید صرف شود؟ آن هم زمانی که پول آن در ابتدا دریافت شده است؟ در حالیکه برای این شرکت تأمین 2 میلیون تن سنگ آهن آن هم با ظرفیت بالای تولید خود که فعلاً 12 میلیون تن است چندان کار دشواری نیست.

- با توجه به خبرهای واصله، برنده مزایده سال 91 با قیمت هر تن حدود 49.5دلار تعیین شده است. از سویی قیمت هر تن سنگ آهن در بازارهای جهانی 120 تا 130 دلار بوده است اگر قیمت فوب بندر عباس حدود 89 دلار باشد و تمام فروش‌های چادرملو تنها به صورت EX-Work معدن یعنی تحویل درب معدن بوده باشد، قیمت درب معدن با کم کردن کرایه و هزینه های گمرکی حدود 65 الی 70 دلار خواهد شد. پس برنده مزایده قیمتی پایین‌تر از قیمت کارشناسی ارایه داده است که امری خلاف و غیر معقول است. آیا این رقم، ضرر به منافع هفتاد و چند میلیونی ایرانی نیست؟

- آیا بهتر نبود این مزایده به جای اصرار بر قواعد دست و پاگیر که شائبه سخت‌گیری‌های عمدی برای محدود کردن حضور مزایده‌گران را طرح می‌کند در شرایطی آسان‌تر برگزار می‌شد؟

- از طرفی چرا برای یافتن شرکت‌های توانمند اقدام به ارزیابی کیفی نشده است؟

- با وجود انبوه شرکت‌های توانمند داخلی یعنی هیچ شرکتی قادر نبوده است تا رقمی بالاتر از حدود 50 دلار برای هر تن را ارایه کند؟

- در چند سال گذشته عموماً چه شرکت‌هایی برنده مزایدات معدن چادرملو بوده‌اند؟

- با فرض نبود شرکت‌های توانمند داخلی در ارایه قیمت‌های بالاتر یا احتمالاً توجیه وجود ریسک‌هایی بازار جهانی بهتر نبود از توانمندی‌های واحدهایی نظیر قرارگاه خاتم‌الانبیا نیز استفاده می‌شد تا رقم بالاتری به برای هر تن سنگ آهن دریافت شود؟

- آیا صورت جلسه گشایش پاکات موجود است؟ آیا این معاملات مستندسازی شد؟
 
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها