امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۱:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11294
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۱۴
تعداد بازدید: 163
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس عضو هیات مدیره انجمن نگهداری و تعمیرات صنعت نفت روز سه شنبه در آیین گشایش ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس عضو هیات مدیره انجمن نگهداری و تعمیرات صنعت نفت روز سه شنبه در آیین گشایش هشتمین کنفرانس ملی نگهداری و تعمیرات گفت: هزینه نگهداری و تعمیرات در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در کشور 3 تا 4 برابر بیش از سایر کشورهاست که این امر هزینه‌های تمام شده فرآورده‌های نفتی را افزایش می‌دهد.

علی زواشکیانی تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته، هزینه نگهداری و تعمیرات در صنایع نفت 2 درصد ارزش کارخانه است که این میزان در ایران 7 تا 8 درصد ارزش کارخانه است.

وی یکی از دلایل عمده بالا بودن هزینه نگهداری و تعمیرات را در کشور آموزش ندیدن بهره‌برداران دانست و اظهار داشت: در کشوری مثل شیلی یک راننده کامیون بزرگ معدنی حداقل به 2 سال آموزش رانندگی نیاز دارد، تا بتواند به طور مستقل رانندگی کند، در حالی که در ایران مدت این آموزش‌ها طی چند هفته یا حتی کمتر از یک هفته است.

وی انتخاب قطعات یدکی نامناسب و پیشگیری نکردن از خرابی را به عنوان دو عامل اصلی دیگری برشمرد که هزینه های نگهداری و تعمیرات را در کشور به ویژه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی افزایش داده است.

وی ادامه داد :پس از انقلاب اسلامی به دلیل نبود روش استاندارد سازی در صنایع، قطعات با برندهای متفاوت و از کشورهای مختلف از قبیل آلمان، ژاپن و استرالیا وارد کشور می‌شد.

عضو هیات مدیره انجمن نگهداری و تعمیرات با اشاره به اینکه در شرایط کنونی کشور، نیازمند ساخت میلیون ها قطعه هستیم، خاطر نشان کرد: در صورت استاندارد سازی قطعات به دلیل کاهش تنوع قطعات هم می‌توان نسبت به ساخت آن ها در کشور اقدام کرد و هم در صورت وارد کردن آن ها به کشور تنها می‌توان از کانال‌های محدودتری اقدام کرد که خوشبختانه این امر در حال حاضر در صنایع نظامی در حال اجراست، اما این استاندارد سازی می‌باید در دستور کلان  کشور و در سطح کلیه صنایع قابل اجرا باشد.

همچنین در این همایش حسین سالم باغی، دبیر انجمن نگهداری و تعمیرات نیز در این کنفرانس گفت: یکی از معضلات حوزه نگهداری و تعمیرات، قوانین مربوط به قراردادهای نگهداری و تعمیرات است که براساس آن این قراردادها بیشتر با افراد و گروه های غیر حرفه‌ای منعقد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه توجه صرف به کمترین قیمت اعلام شده از سوی پیمانکاران سبب افت شدید کیفیت خدمات می‌شود، افزود : تاکید صرف بر بهای تمام شده پایین به جای توجه به کیفیت، سبب شده، شرکت هایی که قطعات و خدمات را با کیفیت بهتری تولید و ارایه می‌کنند، به دلیل آنکه بهای تمام شده شان قابل رقابت با گروهی که قطعات با کیفیت پایین، اما ارزان تولید می کنند، نبوده و عملا از چرخه رقابت حذف شوند.

سالم باغی اظهار داشت : حل  این مشکل جز با تغییر قوانین بازرگانی و مناقصه امکانپذیر نیست.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها