امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۳:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11297
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۱۴
تعداد بازدید: 153
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدهادی زاهدی‌وفا مسئول کمیته اقتصادی ستاد انتخاباتی سعید جلیلی کاندیدای ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدهادی زاهدی‌وفا مسئول کمیته اقتصادی ستاد انتخاباتی سعید جلیلی کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری در نشست خبری در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان اینکه در اقتصاد به دنبال آرمانها و اهداف گفتمان انقلاب اسلامی هستیم، گفت: عدالت در حوزه اقتصاد، فقرزدایی و محرومیت زدایی است و حل مشکلات اساسی مردم از جمله این اهداف محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: برای اثبات کارآمدی انقلاب اسلامی نیاز به یک کارنامه موفق اقتصادی داریم و برای الگو شدن به عنوان یک نظام اسلامی باید بتوانیم اهداف انقلاب اسلامی را در حوزه اقتصاد تحقق ببخشیم.

*طرح تحول در هر 7 محور باید اجرا می‌شد

وی با بیان اینکه بنده به عنوان یکی از طراحان اصلی هدفمندی یارانه‌ها، پیگیر عقبه فکری و تئوریک آن از سال 83 تا 85 بودم، گفت: مجموعه اطلاعات کشور در این حوزه در کتابی جمع‌آوری و منتشر شد و سپس در معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد عملیاتی شدن آن را پیگیری کردم.

مسئول کمیته اقتصادی ستاد سعید جلیلی اضافه کرد: در بعضی موارد بی توجهی به روح و طراحی اقتصادی طرح‌ها باعث به انحراف رفتن آنها می‌شود چنانکه بخشی از اجزای هدفمندی تبدیل به دعوای سیاسی شد و به دلیل اینکه طراحی این طرح در دولت نهم انجام و اجرای آن به دولت دهم موکول شد، در دولت دهم تدبیر کافی برای اجرای آن بروز نیافت.

وی تصریح کرد: طرح تحول در هر 7 محور باید همزمان اجرا می‌شد، تا یک نظام کارآمد تخصیص منابع در کشور ایجاد کنیم.

*برنامه‌های توسعه مجموعه‌ای از اهداف خوب بدون تناسب با منابع واقعی کشور بوده‌اند

وی با بیان اینکه بنده به عنوان مسئول کمیته اقتصادی برنامه پنجم در آسیب‌شناسی برنامه‌های گذشته فعالیت کرده‌ام، گفت: برنامه‌ها در مجموع یک روند تکاملی را طی کرده‌اند، چنانکه برنامه اول چندان انسجام اقتصادی نداشت و بعضی اغلاط اقتصادی در آن مشاهده می‌شد که به تدریج در برنامه‌های دوم و سوم و چهارم و پنجم بهبود یافت.

زاهدی‌وفا اظهارداشت: یکی از مشکلات برنامه‌های گذشته این بوده است که برنامه‌ها تبدیل به مجموعه‌ای از اهداف و آرمانهای خوب شده‌اند که با منابع واقعی کشور تناسب نداشته‌اند، چنانکه در بعضی از این برنامه‌ها اهداف ذکر شده بسیار بیشتر از منابع موجود کشور در آن زمان بوده‌اند.

وی این مساله را یک آسیب فراگیر دانست و گفت: مثلاً دوستی می‌گوید 15 هزار صفحه یا 18 کتاب برنامه دارد و شاید چنین اظهارنظری به دلیل عدم توجه به تدبیر در برنامه‌ریزی باشد، چرا که اگر در هر صفحه از این 15 هزار برگ یک هدف خوب گنجانده شده باشد قطعاً منابع کشور برای اجرای آنها کافی نیست.

*نظام اجرایی دولت توان کافی برای اجرای برنامه‌ها را ندارد و باید اصلاح شود

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) افزود: یک آسیب دیگر آن است که توجه کنیم که نظام و ساختار دولت توان برداشتن چنین باری را دارد، یا نه و اگر جواب منفی است باید نظام تصمیم‌گیری دولت کارآمد شود، تا بتواند برنامه‌ها را عملیاتی کند.

وی تأکید کرد: جمع‌بندی ما نشان داد ساختار فعلی اداری و اقتصادی توان رسیدن به اهداف بلند اقتصادی کشور را ندارد و این ساختار باید بازسازی شود.

زاهدی وفا با اشاره به لزوم انطباق مدیران ارشد اقتصادی از نظر تعهد و تخصص با آرمانهای نظام، گفت: اگر مدیران ارشد بانکی شما از صلاحیت‌های عمومی برخوردار نباشند، تمام برنامه‌ریزی‌های شما از بین خواهد رفت، چنانکه در 2 یا 3 سال گذشته شاهد آن بوده‌ایم.

زاهدی وفا تأکید کرد: اگر کسی تخصص نداشته باشد و تصدی کاری را بر عهده بگیرد، بزرگترین ظلم را در کشور مرتکب شده است.

وی با طرح این پرسش‌ها که آیا نحوه تصمیم‌گیری در کشور کار آمد است و آیا به موقع اطلاعات به نظام تصمیم‌گیری کشور منتقل و درباره آنها تصمیم گرفته می‌شود، گفت: برخلاف این الزامات شاهد آن هستیم که مشکلی در بازار ارز اتفاق می‌افتد و تازه بعد از یک ماه یه یاد آن می‌افتند و می‌گویند ظاهراً دولت یک ماه به مرخصی رفته است.

زاهدی وفا با تاکید بر اینکه هدفمندی برای ما یک مقوله اختیاری نیست و اجباریست، اضافه کرد: مشکلات نظام تخصیص منابع و یارانه‌ها به قدری زیاد است که رشد آن جبرانش را مشکل‌تر و گاهی غیرممکن خواهد کرد.

*لزوم پویایی و انعطاف‌پذیری نظام برنامه‌ریزی اقتصادی

وی با بیان اینکه یکی از خواص برنامه‌ریزی اقتصادی مدبرانه پویا بودن آن است، گفت: اگر دولتی ادعا کند در حوزه اقتصاد برنامه ثابتی دارد، باید به آن شک کرد، چرا که در حال حاضر پویایی و آمادگی تصمیم‌گیری سریع از الزامات کار است.

وی افزود: وقتی منابع ارزی شما به مشکل می‌خورد برنامه باید انعطاف و پویایی لازم برای تطبیق با شرایط را داشته باشد.

وی با اشاره به مشکلات و آسیب‌های فصلی و موسمی در نظام برنامه‌ریزی کشور، گفت: در حال حاضر لااقل روی کاغذ سند چشم‌انداز، سیاستهای کلی و برنامه‌های 5 ساله و سپس برش‌های یکساله که به آن بودجه می‌گوییم وجود دارد که این ساختار از نظر زمانی باید در بالا و پایین با هم هماهنگ باشد، اما وقتی افق برنامه‌ریزی از یک‌سال به 9 ماه کاهش یافت، بودجه‌های دو دوازدهم و سه دوازدهم توان برنامه‌ریزی را کم می‌کند.

*حماسه اقتصادی تنها با نقش آفرینی مردم ممکن است

مسئول کمیته اقتصادی ستاد سعید جلیلی در ادامه اظهارداشت: اگر به دنبال خلق حماسه اقتصادی بعد از حماسه سیاسی هستیم الزامات آن را باید بدانیم چنانکه هرجا حماسه آفریده‌ایم از نقش مردم استفاده کردیم و در خود انقلاب اسلامی،جنگ تحمیلی، انتخابات و دیگر عرصه‌های مهم این امر قابل مشاهده است.

وی افزود: اینکه دولتی ادعا کند حداقل هنر من باید این باشد که از ظرفیت‌ها استفاده کند، یعنی دولتها نه تنها سد راه مردم نباشند بلکه بتوانند از ظرفیت‌های مردم استفاده کنند.

وی با اشاره به تلاش‌ها در قانون اجرای سیاستهای اصل 44 برای تحقق نقش‌آفرینی بیشتر مردم در اقتصاد، گفت: علیرغم اهدافی که در قانون اصل 44 ذکر و تلاش شده بود، تصدی از دولت جدا و به مردم سپرده شود، اما این اتفاق نیفتاد.

*انتقال 35 هزار میلیارد تومان از دولت به شبه دولت

زاهدی‌وفا تصریح کرد: شاید دلیل این امر آن است که نظام دولتی متصدی اجرای این تصمیم توان چنین کاری را نداشت، چنانکه شما می‌بینید که ناگهان 35 هزار میلیارد تومان از دولت به یک نهاد عمومی منتقل می‌شود، اما همان مشکلات ناکارآمدی که در دولت وجود داشت، در بخش شبه دولتی بروز و ظهور می‌یابد.

*به کارهای خوب گذشتگان باید احترام گذاشت و نواقص آن را رفع کرد

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری تأکید کرد: هیچ نسبتی بین برنامه‌های دکتر جلیلی با برنامه دولتهای نهم و دهم وجود ندارد، اما همیشه باید به کارهای خوب گذشتگان احترام گذاشت و در عین حال نواقص آن را اصلاح کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) افزود: بنده یکی از طراحان هدفمندی یارانه بودم، اما این طرح از اهداف پیش‌بینی شده و قانون منحرف و گاهی تبدیل به عرصه منازعات سیاسی بین دولت و مجلس شد.

وی اضافه کرد: رویکرد ما رویکرد انقلاب اسلامی و تبعیت از ولایت فقیه است و هرگونه انحرافی از این خط دیده شود به جد از آن بیگانه هستیم.

*مسکن‌مهر باید ادامه یابد و در کنار آن بورس‌بازی مسکن مهار شود

وی در ادامه با بیان اینکه بخش مسکن همواره یکی از دغدغه‌های مهم اقتصاد از دهه 50 تا دولت دهم بوده است، گفت: دو نوع تقاضا در مسکن وجود دارد؛ یک نوع بورس‌بازی و دیگری تقاضای واقعی‌است که در بخش واقعی سالانه 800 هزار ازدواج جدید و طبعاً نیاز به مسکن جدید وجود دارد و در عین حال بخشی از خانه‌ها نیز فرسوده است که باید بازسازی شود، اما به دلیل اشتباهات اقتصادی در دیگر مواضع سرریز و یا اصل نقدینگی ما به سمت مسکن می‌رود.

زاهدی‌وفا اظهارداشت: مسکن مهر مصداقی از ساخت مسکن ارزان قیمت برای جوابگویی به نیاز واقعی مسکن بود، اما علیرغم این طرح، سال گذشته شاهد شوک قیمت مسکن بودیم.

وی افزود: بر این اساس درست است که مسکن مهر را سیاست خوبی می‌دانیم اما این سیاست کامل نبود و به طور کلی بر نقاط قوت هر طرح مثبتی باید تکیه و نقاط ضعف آن برطرف شود.

زاهدی وفا تاکید کرد: ساخت مسکن مهر یا مسکن با هر نام دیگری باید ادامه یابد، اما از سوی دیگر سیاستهای عمومی بخش مسکن باید به گونه‌ای ساماندهی شود که تقاضای بورس‌بازی در آن اتفاق نیفتد.

مسئول کمیته اقتصادی ستاد سعید جلیلی با بیان اینکه در هدفمندی اصلاح نظام پولی نیز باید جدی گرفته شود، گفت: وقتی سیاستها به طور کامل و در قالب یک بسته منسجم اجرا نشود، شاهد انحراف آن خواهیم بود.

*دشمنان از تحریم اقتصاد ایران بیشتر ضرر می‌کنند

زاهدی وفا در پاسخ به خبرنگار یک رسانه ژاپنی اظهارداشت: اقتصاد ایران به خاطر نوع ساختار و ژئوپولیتیک جمهوری اسلامی در تعامل با اقتصاد بین‌الملل قرار دارد و نقش ایران در تأمین انرژی و قدرت ایران در شاه‌راه اقتصاد جهانی برجسته است.

وی افزود: نقش ایران به عنوان هاب منطقه‌ای خطوط ترانزیت یا چهارراه عبور اطلاعات نیز غیرقابل انکار است و دروازه آسیای میانه از ایران می‌گذرد، چنانکه این فرصتها امکان تعامل ایران با کشورهای جهان را ایجاد می‌کند.

زاهدی وفا تصریح کرد: کشورهای غیردوستی که تلاش می‌کنند ایران را از مبادلات جهانی اقتصاد حذف کنند، هزینه زیادی را می‌پردازند، چه غربی باشند و چه شرقی اما منطق اقتصادی حکم می‌کند، در سطح اقتصاد بین‌الملل تعامل مثبت برقرار شود.

وی افزود: بعضی کشورها به دلایل سیاسی در تعامل با ایران از منافع اقتصادی خود باز ماندند و به دیگران نیز این مسئله را تحمیل کردند، اما به زودی خود آنها متوجه خواهند شد ضرری که از تحریم ایران متحمل شده‌اند، از ایران بیشتر خواهد بود.

*ذینفعان از شفافیت فضای اطلاعات اقتصادی نفع می‌برند

وی در پاسخ به پرسش فارس درباره شفافیت نظام اقتصادی گفت: مدیریت حکیمانه اقتصاد به یک نظام آماده و اطلاعاتی دقیق نیاز دارد و اگر نباشد، آسیب‌شناسی و تحلیل درست اقتصاد وجود نخواهد داشت و در زمان مناسب سیاست اقتصادی صحیح طراحی و اجرا نمی‌شود.

مسئول کمیته اقتصادی جلیلی با اشاره به ایجاد زیرساختها در همه نقاط جهان گفت: ما تصور می‌کنیم همه ذینفعان اقتصادی از شفاف‌شدن فضای اقتصادی نفع خواهند برد و امکان پوشش اطلاعات از بین می‌رود و ذینفعان مشارکت فعالی در اقتصاد خواهند داشت.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق(ع) اضافه کرد: فضای ابهام اطلاعات اقتصادی به نفع افرادی است که غیرقانونی کار می‌کنند و یک نظام شفاف اطلاعات اقتصادی مورد استقبال همه فعالان اقتصادی خواهد بود.

*سرعت ایجاد شبکه‌ اطلاعاتی و شفاف‌سازی رضایت بخش نیست

وی افزود: در برنامه‌ای که تنظیم شده پیش‌بینی کردیم که کارهایی که در گذشته در این حوزه‌ها انجام شده کامل شود و سیستم‌های اطلاعاتی به هم مرتبط شوند.

وی گفت: مثلاً بانکداری الکترونیک مبنی بر نظام اطلاعاتی قوی است و برداشت شخصی من این است که اول باید بانکداری الکترونیک و مرتبط کردن نظامات اطلاعات بانکی را تصریح کنیم و سپس به ارزش‌گذاری پول ملی بپردازیم.

زاهدی‌وفا تاکید کرد: سرعت کاری که در این زمینه در گذشته انجام شده مورد رضایت نیست و شاید دلیل آن به همان اصل اولیه افزودن توان اجرایی و ساختاری دولت برای اجرای طرح‌ها باز می‌گردد.

*جنگ اقتصادی علیه ایران ادامه خواهد یافت

وی در ادامه اظهارداشت: در جهانی زندگی می‌کنیم که علیرغم ادعای اقتصاد باز و رقابتی، صحنه نبرد اقتصادی را برای ایران تعریف کرده‌اند و این جنگ ادامه پیدا خواهد کرد چراکه نظام جمهوری اسلامی و نظام لیبرال سرمایه‌داری براساس تعاریف خود قابل جمع نیستند.

وی با تاکید بر اینکه استقلال اقتصادی یکی از مولفه‌های قدرت ما خواهد بود، اضافه کرد: مهمترین بخش‌تحریم‌ها بخش نفت و گاز ایران بوده است چنانکه اولین دولت آمریکا بعد از انقلاب ایران، فن‌آوری‌های نظامی و فن‌آوری‌های نفت و گاز را تحریم کرد.

زاهدی‌وفا با باین اینکه برای استقلال اقتصادی و مقاومتی، نقاط ضربه‌پذیر باید احصاء و در مقابل آن تدبیر شود، گفت: وقتی حوزه نفت و گاز تدبیر نمی‌شود به دلیل رابطه‌ای که بین نفت و اقتصاد وجود دارد تحریم نفت شوک ارزی به ما وارد می‌کند.

*مرز دانش کشور در حوزه هدفمندی را احصا کردیم

وی در ادامه گفت: اگر طرحی منطق اقتصادی داشته باشد و درباره آن با تمام ذینفعان سیاسی و اقتصادی تعامل و گفت‌وگو شود دلیلی ندارد، این طرح محل منازعه شود چنانکه مذاکرات دولت و مجلس درباره لایحه هدفمندی شاهد تعامل بود و همان منطق باید دوباره حفظ و احیاء شود.

مسئول کمیته اقتصادی ستاد سعید جلیلی با تاکید بر اینکه نظام اسلامی باید این توان را داشته باشد که از حداکثر توان علمی و تجربی کشور استفاده کند گفت: برای هدفمندی پیش از رسیدن به مرحله اجراء، بیش از 50 جلسه کارشناسی با استادان و صاحبنظران کشور برگزار شد و مرز دانش کشور را در این حوزه برشمردیم، تا بتوانیم بر اساس آن برای تخصیص بهینه منابع برنامه‌ریزی کنیم.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها