امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113029
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۲۸
تعداد بازدید: 60
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمان، حمید چیت‌چیان عصر امروز در شورای آب استان کرمان اظهار داشت: خدا را سپاسگزارم که مسئولان استان ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمان، حمید چیت‌چیان عصر امروز در شورای آب استان کرمان اظهار داشت: خدا را سپاسگزارم که مسئولان استان کرمان تا این حد به مسئله بسیار مهم آب توجه دارند و این جور عزم خود را جزم کرده‌اند تا برای راه‌حل‌های این مشکل اقدام کنند.

وی بیان داشت: کشور ما کشوری کم‌آب است، بخشی از استان‌های ما در مناطق خشک و بقیه در مناطق نیمه‌خشک قرار دارند و طی سال‌های گذشته میزان بارش از 250 میلی‌متر به 242 میلی‌متر کاهش یافته است.

وزیر نیرو ادامه داد: آمار می‌گوید در کشور 130 میلیارد متر مکعب آب تجدیدپذیر داریم که به 120 میلیارد متر مکعب کاهش پیدا کرده است.

چیت‌چیان افزود: مصارف آب به‌ شدت افزایش یافته زیرا جمعیت زیاد شده و کشاورزی و صنعت توسعه یافته است و این امری طبیعی است.

وزیر کشور تصریح کرد: به‌ ازای هر فرد ایرانی حدود یک‌هزار و 550 متر مکعب آب تجدیدشونده داریم که در دنیا 6 هزار و 400 متر مکعب است و هر کشوری کمتر از یک‌هزار و 700 متر مکعب داشته باشد در بحران آب قرار دارد و کشور ما در بحران آب قرار گرفته است.

چیت‌چیان اضافه کرد: یک کشور، آب زیاد و یا کم داشته باشد اگر از مجموع آب تجدیدشونده بیش از 40 درصد بهره‌برداری کند، ناپایداری در منابع آب ایجاد می‌شود و ما 80 درصد از مجموع آب تجدیدشونده استفاده می‌کنیم.

وی یادآور شد: ما به‌دلیل مجانی بودن آب و نداشتن قیمت در از بین بردن منابع آب و بدتر مصرف کردن آب مسابقه گذاشته‌ایم و با این وضعیت منابع و افزایش مصارف روز‌به‌روز در جهت بدتر شدن وضعیت گام برمی‌داریم.

وزیر نیرو ادامه داد: ما باید تجدیدنظر بسیار جدی در مورد نحوه مصرف داشته باشیم.

چیت‌چیان اظهار داشت: در سال‌های گذشته دست روی دست نگذاشته‌ایم، سدها، پروژه‌های آب‌رسانی، تصفیه‌خانه و ... احداث شده است، اما بیشتر همت مدیران بخش آب برای مدیریت آب سطحی صرف شده است و آب زیرزمینی به صورت کامل مورد غفلت قرار گرفته در حالی که آب زیرزمینی 54 درصد از آب مصرفی کشور را تامین می‌کرده است.

وی تصریح کرد: طرح مدیریت آب‌های زیرزمینی در شورای عالی آب ارائه شد و مجموعه کار مورد تصویب قرار گرفت که بر اساس این طرح باید 25 درصد از مصارف آب زیرزمینی را کاهش دهیم.

وزیر نیرو عنوان کرد: اگر 20 درصد از مصارف را کاهش دهیم به سر خط می‌رسیم و از منابع استاتیک برداشت نمی‌کنیم.

چیت‌چیان ادامه داد: بازار آب باید در 609 دشت کشور ایجاد شود تا آب قیمت اقتصادی پیدا کند و هدر نرود.

وی ایجاد تشکل‌های آب‌بران را در صرفه‌جویی آب موثر خواند و افزود: مردم باید با تشکیل این تشکل‌ها نظارت بر برداشت آب را انجام دهند.

وزیر نیرو بیان داشت: از سال آینده بخش قابل‌ توجهی از اعتبارات وزارت نیرو به مدیریت منابع آب‌های زیرزمینی شامل نصب کنتورهای هوشمند، برقی‌کردن چاه‌ها، ایجاد گروه‌های گشت و بازرسی برای کنترل برداشت‌ها، بستن چاه‌های غیرمجاز و جلوگیری از برداشت اضافی از چاه‌ها اختصاص می‌یابد تا وضعیت آب از شرایط بحرانی خارج شود.

انتهای پیام/80019/ش40/ف4004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها