امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۵:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113034
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۲۸
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در حالی که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد از عزم جدی این ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در حالی که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد از عزم جدی این دانشگاه برای افزایش پذیرش دانشجویان در تحصیلات تکمیلی سخن می‌گوید که شهریه این دانشگاه در تمام مقاطع و تمام دوره‌های ورودی به طور یکباره افزایش یافته است و این مساله بر صحبت برخی کارشناسان مبنی بر مدرک‌گرایی پولی در کشور صحه می‌گذارد.

در هفته گذشته و همزمان با ثبت‌نام دانشجویان در دانشگاه‌ها اعتراضات در رابطه با افزایش شهریه یکباره دانشگاه آزاد به اوج خود رسید به طوری که دانشجویان این افزایش شهریه را غیرقانونی تلقی کرده و حتی ادعای حقوقی در این باره دارند و مسئولان دانشگاه آزاد نیز در پاسخ فقط بحث تامین بودجه‌های دانشگاه را عنوان می‌کنند و حتی میرزاده رئیس دانشگاه آزاد مطرح کردن اعتراضات را روش‌های عوام فریبانه می‌داند.

پاسخ مسئولان دانشگاه آزاد به اعتراضات دانشجویان به صورتی است که ذهن افراد به یاد حرف فرجی دانا وزیر سابق علوم می‌افتد که گفت: دانشگاه آزاد از هفت دولت آزاد است.

و وقتی عباسپور طهرانی رئیس واحد علوم و تحقیقات می‌گوید باید تورم 25 درصدی را تامین کنیم ناخودآگاه این مسئله به ذهن متبادر می‌شود که دانشگاه از هفت دولت آزاد به دنبال جبران تورم از جیب مردم است.

اعتراض دانشجویان علیه افزایش شهریه دانشگاه آزاد پای نمایندگان مجلس را هم به میان کشید تا جایی که بحث دعوت از میرزاده به مجلس برای ارائه توضیحات پیرامون افزایش شهریه مطرح شد.

* مسئولان دانشگاه آزاد باید پاسخگو باشند

قاسم جعفری سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی پیرامون افزایش قیمت شهریه‌ها در دانشگاه آزاد اظهار داشت: دانشگاه آزاد یک دانشگاه خودگردان است و وظیفه دارد براساس اختیارات خود و برابر عرف معمول برای شهریه‌ها تصمیم بگیرد، اما اگر چیزی بیش از این رخ دهد، مسئولان این دانشگاه باید پاسخگو باشند.

وی افزود: هفته آینده که جلسات مجلس آغاز شود، بحث افزایش شهریه‌ها در دانشگاه آزاد بررسی می‌شود و مسئولان این دانشگاه نیز باید در این خصوص برای مردم و نمایندگان توضیح قانع‌کننده‌ای داشته باشند.

جعفری خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که خیلی روی آن بحث داشتیم و حتی یک دعوا هم در این رابطه با فرجی‌ دانا انجام دادیم، این بود که می‌گفتیم دانشگاه آزاد باید پاسخگو باشد، ولی فرجی‌‌دانا می‌گفت دانشگاه آزاد از هفت دولت آزاد است، ما انتظار داشتیم وزیر در رابطه با دانشگاه آزاد پاسخگو باشد، به این خاطر که وزارت علوم به آنها مجوز داده، هیأت نظارت این وزارتخانه بر آنها نظارت می‌کند و دانشگاه آزاد باید پاسخگو باشد و این به نفع مردم، نظام و این دانشگاه است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: باید اتفاقی رخ دهد تا دانشگاه آزاد به یک جایی پاسخگو باشد، یکی از روسای دانشگاه آزاد گفته است ما کاری با نمایندگان مجلس نداریم، یکی دیگر از مسئولان این دانشگاه ساعت‌ها نمایندگان مجلس را پشت در اتاقش منتظر می‌گذاشت تا بگوید نمایندگان با ما کار دارند.

وی اضافه کرد: در رابطه با بحث دانشگاه آزاد یک خلأ قانونی وجود دارد که باید اصلاحش کنیم، پیش رفتن بحث تحقیق و تفحص تا این مرحله در این دانشگاه یک گام به جلو بود، دفعه قبل این بحث مشکلاتی داشت، ما بنای اصلاح داریم، دانشگاه آزاد کارهای خوبی انجام داده، ولی کاستی‌ها و نقص‌های فراوانی هم وجود دارد که به نفع دانشگاه آزاد است که این مسائل اصلاح شود.

* پاسخ مسئولان به اعتراضات دانشجویان

میرزاده با تاکید براینکه باید از روش‌های عوام فریبانه در بحث شهریه دانشجویان پرهیز کنیم، اظهار داشت: افزایش صورت گرفته در شهریه دانشجویان موضوعی کاملا قانونی، حداقلی و لازمه توسعه دانشگاه است.

وی با بیان اینکه در شرایطی که قریب به نیمی از واحدهای دانشگاه آزاداسلامی در مرز ورشکستگی قرار گرفته و نرخ تورم چندین سال اخیر در همه وجوه زندگی فردی، اجتماعی و ... تاثیر گذار بوده است، در نتیجه تصمیمات مدیریت قبلی و توقف در پروژه های عمرانی دانشگاه مانند فضاهای آموزشی، کارگاه ها، بیمارستان‌ها موجب شده بیش از 750 میلیارد تومان زیان به مجموعه دانشگاه آزاداسلامی و قریب 11 هزار میلیارد ریال کسری بودجه وارد شود.

رئیس دانشگاه آزاد، افزود: با این وجود هیات امنای دانشگاه آزاد که متشکل از وزاری علوم و بهداشت است به افزایش حداقلی 15 درصد نرخ شهریه که بسیار کمتر از شهریه دانشگاه‌های غیر دولتی، غیر انتفاعی و پردیس‌های خودگران دانشگاه‌های دولتی است، اکتفا کرده‌اند.

عباسپور طهرانی: تورم 25 درصدی باید تامین شود

علی عباسپور طهرانی رئیس واحد علوم و تحقیقات در رابطه با افزایش شهریه در دانشگاه آزاد گفت: هر سال افزایش شهریه داشته‌ایم ولی به این صورت بوده است که مقدار افزایش شهریه برای دانشجویان جدید‌الورود لحاظ می‌شد ولی امسال این شهریه برای دانشجویان ورودی قبل نیز در نظر گرفته شده است تا به نوعی هزینه‌ها تعدیل شده و به دانشجویان جدید فشار وارد نشود.

وی افزود: شهریه هر سال بر مبنای تورم است و با توجه به تورم بالای 25 درصد امسال 15 درصد افزایش شهریه داشته‌ایم.

رئیس واحد علوم تحقیقات در رابطه با اینکه چرا افزایش شهریه در مورد شهریه ثابت نیز لحاظ شده است، اظهار داشت: فرقی بین شهریه ثابت و متغیر نیست زیرا افزایش هزینه‌ها به طور کلی رخ می‌دهد، البته من جزئیات را نمی‌دانم و هیأت امنا این تصمیم را گرفته است.

عباسپور با بیان اینکه هزینه دانشگاه‌ها در زمینه حقوق اساتید، مواد آزمایشگاهی، دستگاه‌های اندازه‌گیری و غیره بسیار بالا است، گفت: هزینه دانشگاه‌ها باید از منبعی تامین شود و در غیر این صورت باید از کیفیت بکاهیم که این کار را نکردیم.

* علوی فاضل: تعریف دانشجویان از شهریه ثابت نادرست است

مجتبی علوی فاضل معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد گفت: افزایش شهریه در دانشگاه آزاد بر اساس افزایش شهریه دانشگاه‌های غیرانتفاعی است که از سوی وزارت علوم اعمال می‌شود.

وی افزود: وزارت علوم امسال سقف 25 درصد را برای شهریه دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی در نظر گرفته و دانشگاه آزاد نیز شهریه را 15 درصد افزایش داده است.

وی در پاسخ به اعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد مبنی بر غیرقانونی بودن افزایش شهریه ثابت دانشجویان در ترم‌های یک دوره خاطرنشان کرد: برخی از شهریه ثابت تعریف نادرستی دارند، شهریه ثابت به معنای ثابت بودن مقدار شهریه نیست، بلکه به معنای بخشی از هزینه‌های ثابت دانشجو است که با اضافه و کم شدن واحدها تغییر نمی‌کند، ولی شهریه متغیر به تعداد واحدها بستگی دارد.

علوی فاضل اظهار داشت: شهریه ثابت، هزینه‌های ثابت دانشجو در طول ترم است، مانند هزینه آب، برق و خدمات که به تعداد واحدها مرتبط نیست، ولی هر سال افزایش می‌یابد و این افزایش هزینه در شهریه ثابت اعمال می‌شود.

* امید: بر اساس آئین‌نامه نباید چنین اتفاقی رخ می‌داد

محمدحسین امید معاون اداری مالی وزارت علوم گفت:‌دانشگاه آزاد بر اساس مؤسسات غیرانتفاعی وزارت علوم شهریه خود را افزایش داده است. ولی آنطور که شنیدم اعتراضات در مورد دانشجویان سال‌های قبل بوده که با شرایط قبل پذیرش شدند و در حال حاضر شهریه آنها نیز با افزایش روبه‌رو شده است.

امید گفت: بر اسا‌س آیین‌نامه نباید این اتفاق می‌افتاد ولی از جزئیات عملکرد دانشگاه آزاد اطلاع ندارم و نمی‌توانم نظر دهم.

معاون وزارت علوم عنوان کرد: نمی‌دانم دانشگاه آزاد چطور عمل کرده است ولی دانشگاهی که آیین‌نامه را رعایت نکند قاعدتا در وزارت علوم بررسی می‌شود تا اگر تخلفی صورت گرفته حل شود.

وی گفت: بعید می‌دانم دانشگاه آزاد خلاف مصوبه عمل کرده باشد.

به گزارش فارس، برخی دانشجویان دانشگاه آزاد پس از مواجه شدن با افزایش شهریه‌ها از پرداخت شهریه امتناع کردند و پیگیر بازگشت میزان شهریه‌ها به حالت قبل هستند، در حالیکه این افزایش شهریه موج ناامیدی را در بین دانشجویان به راه انداخته است دانشجویان در انتظار پیگیری‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها