امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۰:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113091
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۵۴
تعداد بازدید: 126
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اردبیل، داوود دانش‌جعفری در کارگاه علمی و آموزشی اقتصاد مقاومتی در اردبیل اظهار کرد: بحث اقتصاد ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اردبیل، داوود دانش‌جعفری در کارگاه علمی و آموزشی اقتصاد مقاومتی در اردبیل اظهار کرد: بحث اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده در حال حاضر از مبانی نظری خارج شده و شکل اجرایی آن کاملاً مشهود و معلوم است.

وی با ارائه تعریفی از مقاومت و عوارض و تهدیدهای مختلف فشار و همچنین سخت‌گیری‌های در حوزه اقتصادی گفت: سال‌ها است که ادبیات مقاومت علاوه بر اقتصاد در سایر حوزه‌ها نیز ورود پیدا کرده به طوری که مفهوم آن دستیابی به توانمندی‌هایی است که می‌تواند رویه اضطراب اقتصاد ما را به کارکرد عادی پس از مواجه با یک شوک تغییر دهد.

رئیس کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: زمانی که اقتصاد دچار مشکل حادی شد و کارکرد قبلی خود را نتوانست انجام دهد راهکار عملی در این زمینه گرایش به مبانی اقتصاد مقاومتی است که در این باب سیستم اقتصاد مقاومتی تعریف شده چراکه ما در پنج سال اخیر با شوک‌های زیادی در اقتصاد مواجه بودیم که راه بازگشت از رویه سابق مقاومت و رفع ضعف‌ها بوده است.

دانش‌جعفری تصریح کرد: نظام اقتصادی ما زمانی با شوک افزایش قیمت دلار روبه‌رو بود که برای پشت سر گذاشتن این وضعیت ما به راهکارهای مختلف متوسل شدیم تا بتوانیم این وضعیت بحرانی را که بر اقتصاد کشور تاثیر منفی داشت با راهکارهای اقتصاد مقاومتی تا حدودی رفع کنیم.

این مسئول اقتصاد مقاومتی را مجموعه سیاست‌ها و تدابیر اجرایی در مقابل خطرپذیری و ریسک‌پذیری بخش‌های مختلف اقتصادی برشمرد و گفت: برای رسیدن به رشد پایدار ما در سایه اقتصاد مقاومتی تلاش کردیم تا موانع برطرف شده و یک بستر پیشرفت واقعی به وجود آید.

رئیس کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام نیاز کشور به مدیران اجرایی ریسک‌پذیر در حوزه اقتصادی را یادآور شد و بیان کرد: نمونه تدابیر لازم در این زمینه ماجرای سواپ بود که ما در چله زمستان به رغم تعهداتی که با کشور ترکمنستان داشتیم آنها به دلیل اینکه تقاضای افزایش قیمت گاز را کرده بودند و ما نخواستیم به این افزایش قیمت بها بدهیم شاهد قطع گاز در وسط زمستان بودیم که با تدابیر اندیشیده شده در سال‌های بعد این شرایط به وضعیت عادی بازگشت.

دانش‌جعفری ارتباط ایران را در حوزه بانکی بین‌المللی با پنج بانک مشخص یادآور شد و افزود: ما با تهدید جدی در دوران تحریم از این بابت روبه‌رو شدیم به طوری که می‌توانستیم با برقراری ارتباط با سایر بانک‌ها این موانع و مشکلات را به حداقل برسانیم تا از این شرایط بحرانی بر اثر تحریم‌های اقتصادی عبور کنیم.

وی با بیان نمونه‌هایی از این قبیل مشکلات و نارسایی‌های اقتصادی عنوان کرد: در اقتصاد مقاومتی ما به دنبال پایداری و امنیت و جلوگیری از نوسانات هستیم چراکه این محل را در سال‌های گذشته آسیب‌پذیر نشان دادیم.

این استاد دانشگاه تولید خودرو در کشورمان را تا رسیدن به سقف 2 میلیون دستگاه در حد شعار و تبلیغات بیان کرد و ادامه داد: تولید ما نه تنها افت کرد بلکه ما تا 70 درصد ظرفیت تولید خودرویمان را بر اثر آثارهای تحریمی کاهش دادیم و این عیب بود که سیستم خودروسازی ما به خاطر قطعه‌ای که وابسته به واردات از کشورهای خارجی بود کل تولید خود را متوقف کند که این اتفاق برای خودروهای ساده مانند پراید و سمند اتفاق افتاد که به دلیل وابستگی خرید قطعه قفل مرکزی نتوانستند خط تولیدیشان را فعال کنند.

دانش‌جعفری تصریح کرد: در اقتصاد به ویژه اقتصاد مقاومتی چرخه کامل تولید مدنظر است و آنچه که باید به آن توجه کنیم تقویت این جبهه و رسیدن به یک توان بالا و مضاعف است.

وی ادامه داد: در مقایسه با برخی کشورهای دنیا که درآمدهای نفتی را در حوزه‌های سرمایه‌گذاری‌های کلان خرج می‌کنند تا 65 درصد اقتصاد ما مربوط به درآمدهای نفتی است به طوری که اکثر درآمدهای نفتی ما صرف بودجه‌های جاری و حقوق کارکنان می‌شود در حالی که این جفا است که فکر کنیم درآمدهای نفتی باید در این زمینه خرج شود در حالی که باید تلاش کنیم سیستم درآمدی ما آنقدر مقاوم باشد که کمترین نوسانات و انحراف در هزینه‌کردها را شاهد باشیم.

رئیس کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام اقتصاد وابسته به نفت را آسیب‌پذیر و در نهایت مشکل‌آفرین در بخش اشتغالزایی و رونق فعالیت‌های تولیدی بیان کرد و گفت: ما با یک شوک تحریم نفتی مشاهد کردیم که چقدر متزلزل هستیم و نمی‌توانیم روی سرمایه پایدار حساب باز کنیم در حالی که اگر همین منابع درآمدی نفت به سرمایه‌گذاری سودآور تبدیل می‌شد ما به راحتی می‌توانستیم تحریم‌ها را پشت سر بگذاریم.

دانش‌جعفری ادامه داد: رقیب ما ترکیه سهم درآمدی مالیات بر مصرف خود را تا 55 درصد افزایش داده که این خود مبدا درآمدی برای این کشور است در حالی که در ایران مالیات بر مصرف حدود 7 درصد است.

وی برخی آسیب‌های اقتصادی کشورمان نظیر واردات روغن‌نباتی تا 85 درصد و همچنین واردات 5 تا 6 میلیون تن گندم را یادآور شد و گفت: ما در اقتصاد مقاومتی دنبال ارائه راهکارهایی هستیم تا این ریسک‌ها و آسیب‌های اقتصادی و شوک‌های احتمالی به حداقل رسیده و اختلالات نیز در این زمینه کم شود که قطعاً برای گذر از تحریم‌ها سعی نخواهیم کرد تا تخم‌مرغ‌های خودمان را در یک سبد بگذاریم.

رئیس کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام دو رویکرد اقتصاد مقاومتی را مهندسی مقاومت و تلاش برای کاهش ریسک بیان کرد و گفت: در مهندسی مقاومت در عین حال که در برخی از تولیدات همچنان به کشورهای خارجی وابسته هستیم باید مدیریت اجرایی‌مان به حدی باشد تا کمتر دچار نوسانات شویم و ذخایر کافی را در سطح کشور داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اردبیل، دانش‌جعفری در پایان سخنان خود بیان کرد: در کاهش ریسک نیز باید وابستگی‌ها کاهش یافته و مقاومت در برابر نوسانات بیشتر شود.

انتهای پیام/62001/ش/ف4004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها