امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۰:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113099
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۵۴
تعداد بازدید: 22
محمدابراهیم مداحی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: براساس سند چشم‌انداز نقش و جایگاه استان‌ها و اهداف ترسیم شده برای توسعه همه‌جانبه ...

محمدابراهیم مداحی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: براساس سند چشم‌انداز نقش و جایگاه استان‌ها و اهداف ترسیم شده برای توسعه همه‌جانبه آن‌ها با در نظر گرفتن 2 مولفه مزیت‌های رقابتی و همچنین آمایش سرزمینی تلاش بر این است تا با ارتباط مستقیم با استان‌ها بتوان با بهره‌گیری از ظرفیت نخبگان و تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی درست آن‌ها زمینه برای تحرکات و تحولات بیش از گذشته را فراهم کرد.

وی ادامه داد: برای دادن نقش برای استان‌ها در تدوین برنامه ششم توسعه و همچنین ترسیم راهبرد درست در رسیدن به چشم‌انداز 20 ساله ما همایش‌هایی را به همراه کارگاه‌های علمی آموزشی اقتصاد مقاومتی در 31 استان برگزار می‌کنیم که هدف اصلی نیز رسیدن به یک نقطه مشترک و تعریف دقیق از توسعه استان‌ها متناسب با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و چشم‌انداز است که در این راستا ما علاوه بر مسئولان دولتی با فعالان اقتصادی غیردولتی، مجموعه‌های نظامی و انتظامی و همچنین نماینده ولی‌فقیه در استان‌ها و ائمه جمعه نشست‌هایی را برگزار می‌کنیم تا نقشه راه توسعه استان‌ها را به عنوان یک پازل متشکل و منسجم در توسعه کشور براساس آمایش سرزمینی و جذب سرمایه‌گذاران دولتی و بخش خصوصی شاهد باشیم.

رئیس کمیسیون چشم‌انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما در استان‌ها با ارزیابی وضعیت درآمدی، اقتصادی و عقب‌ماندگی‌هایی که در سال‌های قبل گرفتار آن شدند سعی و تلاش‌مان بر این است تا یک راهکار صحیح را پیش بگیریم تا بتوانیم متناسب با سیاست‌های ملی و قوانین حاکم در کشور در فرآیند توسعه استان‌ها موفق بوده و نقش‌آفرینی آن‌ها را در فرآیند سیاست‌گذاری‌های درست نظاره‌گر باشیم.

مداحی ظرفیت استان اردبیل را از لحاظ تاریخی، فرهنگی، جغرافیایی، مرزی بودن، اولویت توسعه کشاورزی و توانمندی‌های بخش‌های صنعت، خدمات و گردشگری یادآور شد و افزود: باید درآمدهای مردمی در این استان با توجه به این ظرفیت‌ها افزایش پیدا کند و متولیان امر در کنار تولید محصولات به صادرات آن‌ها نیز بها بدهند چراکه بازارهای خوبی در کشورهای همسایه نظیر روسیه و آسیای میانه وجود دارد تا بتوان بیش از گذشته در این عرصه نقش‌آفرینی کرد.

وی عنوان کرد: ما 31 استان کشور را به 9 منطقه تقسیم کردیم تا بدون اولویت و رتبه‌بندی خاص این همایش‌ها را برگزار کنیم که قطعاً در انتخاب اردبیل نیز هیچ گزینش و یا رتبه‌بندی مدنظر نبوده بلکه سعی شده بسیاری از مبانی مدنظر باشد.

در اقتصاد مقاومتی 24 مولفه تاثیرگذار نقش‌آفرینی می‌کنند

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اردبیل، رئیس کمیسیون چشم‌انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام سیاست کلان دولت را در حوزه اقتصاد مقاومتی با تشکیل ستادی با حضور معاون اول رئیس جمهور و همکاری 18 دستگاه اجرایی با وظایف مشخص یادآور شد و گفت: بیش از 400 برنامه در این راستا طراحی شده تا از طریق دولت و ستاد تشکیل شده این امور پیگیری شود.

مداحی ادامه داد: در مجلس نیز کمیته و قوه قضائیه کمیسیونی در این زمینه شکل گرفته تا همه نظام حاکمیت اعم از قوای سه‌گانه سیاست‌گذاری‌های‌شان بر مبنای اقتصاد مقاومتی باشد.

وی اقتصاد مردمی را از مولفه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: در این زمینه 24 مولفه اصلی و کلیددار تعریف شده که شامل آمایش، وضعیت‌های رقابتی،‌ برون‌گرا بودن، توجه به ظرفیت‌های داخلی و ... در آن مطرح شده که سعی می‌شود در اقتصاد مقاومتی طراحی‌ها و برنامه‌ریزی‌ها از پایین به بالا باشد که در این زمینه مدیریت استان‌ها منابع منطقه‌ای و مهندسی ساختاری در این زمینه مهم است.

مداحی حلقه مفقوده سند توسعه حقیقی را بی‌توجهی به برخی اسناد بالادستی برشمرد و خاطرنشان کرد: باید با دادن اختیارات بیشتر به استانداران زمینه گستردگی فعالیت‌ها و انجام برنامه‌های توسعه‌ای را مدنظر قرار دهیم چراکه با افزودن این اختیارات و برنامه‌ریزی‌های درست می‌توان زمینه خوبی را در توسعه مناطق مختلف مشاهده کرد.

انتهای پیام/62001/م40/ف4004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار