امروز : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 23
۱۵:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113125
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 55
رضا محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، گفت: بیماری انسداد مزمن ریه از دو اختلال تنفسی شایع برونشیت مزمن یا التهاب نایژک‌های ریه ایجاد ...

رضا محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، گفت: بیماری انسداد مزمن ریه از دو اختلال تنفسی شایع برونشیت مزمن یا التهاب نایژک‌های ریه ایجاد می‌شود یا به دلیل التهاب کیسه‌های هوای ریه به وجود می‌آید این دو اختلال بیماری‌های طولانی‌مدت و مزمنی هستند که عملکرد دستگاه تنفسی را با مشکل مواجه می‌کنند.

وی گفت: هر کدام از این دو اختلال ممکن است به تنهایی ایجاد شود اما بسیاری از افراد و بیماران با هر دو اختلال درگیر می‌شوند به همین دلیل آنها را افراد مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریوی شناسایی می‌کنیم.

محمدی افزود: برونشیت مزمن و التهاب کیسه‌های هوایی بیش از سایر افراد در کسانی دیده می‌شود که دخانیات مصرف می‌کنند چرا که خطر ابتلا به این بیماری با مصرف هر نخ سیگار افزایش می‌یابد و افرادی که هر روز بیش از یک پاکت سیگار مصرف می‌کنند اغلب به این بیماری مبتلا هستند.

این متخصص ریه ادامه داد: دلیل دیگری که احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد استنشاق مواد آلاینده صنعتی در محیط‌های شهری است البته عامل ژنتیک هم در ایجاد این بیماری مؤثر است چون درصد کمی از مبتلایان به این بیماری دارای نوعی نقص ژنتیکی هم هستند.

* ریه‌ها چگونه کار می‌کنند

محمدی ادامه داد: با هر بار نفس کشیدن هوا از طریق دهان و بینی به درون نای کشیده می‌شود نای لوله‌ای به طول 10 تا 12 سانتیمتر است که در انتهای آن دو شاخه وجود دارد که هر شاخه به یک ریه وصل می‌شود. نایژه هر کدام از این شاخه‌هاست که پس از ورود به ریه به شاخه‌های نازک‌تری به نام نایژک تقسیم می‌شود. این نایژک‌ها کیسه‌های هوایی کوچکی دارند که از طریق آن اکسیژن به مویرگ‌های خونی منتقل شده و گردش خون در بدن انجام می‌شود.

وی افزود: در کنار این فرایند دی اکسیدکربن از طریق همان مویرگ‌ها به کیسه‌های هوا منتقل می‌شود تا از طریق این نایژک‌ها و در نهایت بینی یا دهان از بدن خارج شود که به این عمل بازدم می‌گویند.

وی گفت: سرفه‌های مداوم، ترشح مقدار زیادی خلط سینه از علایم بیماری برونشیت مزمن ریه است که نایژه‌ها نازک شده، انعطاف خود را از دست می‌دهند و ورود و خروج هوا به ریه با مشکل مواجه می‌شود در نتیجه فرد به حالت نفس نفس زدن می‌افتد.

این متخصص ریه گفت: افراد عادی دوره‌های کوتاه‌مدت را از این بیماری در زندگی خود تجربه می‌کنند که ممکن است حداکثر یک یا دو هفته طول بکشد اما در برونشیت مزمن این وضعیت ماهها و سالها باقی می‌ماند و بیمار برای مدت طولانی با مشکل سختی نفس و سرفه‌های مداوم درگیر است.

وی در رابطه اینکه با این بیماری چه باید کرد گفت: متأسفانه افراد سیگاری تصور می‌کنند مصرف سیگار ضررهای دائمی به ریه‌های آنها وارد می‌کند و راهی برای مقابله با آن وجود ندارد درست است که تخریب بافت ریه قابل درمان نیست اما ترک دخانیات در هر سن و در هر مرحله‌ای از پیشرفت این بیماری می‌کاهد حتی قطع مصرف دخانیات می‌تواند تنگی نفس و علایم این بیماری را کاهش دهد.

محمدی گفت: متأسفانه افراد مبتلا به این بیماری به عفونت‌های ریوی مبتلا می‌شوند حتی در این مدت ممکن است سطح اکسیژن خون آنها کاهش یابد و به دلیل نارسایی گردش خون پا یا قوزک پای آنها متورم شود در مواردی هم درمان‌های فوری و مقطعی در بیمارستان برای آنها تجویز می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها