امروز : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 18
۰۱:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113126
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
فرهاد شهبازوار در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گفت: با مراجعه به قانون اساسی و مداقه در اصل 156 قانون اساسی تصریح ...

فرهاد شهبازوار در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گفت: با مراجعه به قانون اساسی و مداقه در اصل 156 قانون اساسی تصریح شده‌است که قوه‌قضاییه قوه‌ای مستقل است که پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت و عهده ‏دار وظایف رسیدگی و صدور حکم در مورد تظلمات، تعدیات، شکایات، حل و فصل دعاوی و رفع خصومات است.
 
همچنین اخذ تصمیم و اقدام لازم در آن قسمت از امور حسبیه، که قانون معین می‌کند، احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی‌های مشروع، نظارت بر حسن اجرای قوانین، کشف جرم و تعقیب مجازات و تعزیر مجرمان و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام، اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمان از وظایف این قوه است.

وی افزود: قوه‌قضاییه می‌تواند با عملیاتی و اجرایی کردن وظیفه تبیین و تصریح شده در قانون اساسی به سالم‌سازی دستگاه قضا کمک کند به شرطی که خود قوه‌قضاییه عزم جدی به انجام وظایف تصریح و تبیین شده‌‌اش را داشته باشد. نباید اینگونه شود که قانونی مانند قانون آیین دادرسی توسط مردم تصویب شود و متأسفانه ساز و کار کاملی برای اجرای این قانون پیش‌بینی نشده است.

این حقوقدان اضافه کرد: ظاهراً باید برای اجرای سلامت ارکان در ابتدا خود قوه‌قضاییه آن را بخواهد و فعل خواستن را صرف کند. از طرفی دیگر قوه‌قضاییه باید از بازوهای مشخص‌شده خود در قوانین نظیر دیوان عالی کشور که به منظور نظارت بر اجرای صحیح قوانین در محاکم است استفاده کند.
 
وی افزود: ایجاد وحدت رویه قضایی و وظایفی که طبق قانون به آن محول می‌شود و همچنین دیوان عدالت اداری که به منظور رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات مردم نسبت به دولت و همچنین سازمان بازرسی کل کشور که حق نظارت قوه‌‌قضاییه نسبت به حسن جریان امور را برای اجرای صحیح قوانین در دستگاه‌های اداری را نظارت می‌کند و دادسرای انتظامی قضات، استفاده و آنها را تقویت کند.

شهبازوار بیان داشت: مهمترین کار برای سالم‌سازی یک رکن یا یک سازمان این است که مسئولان آن عزم جدی‌ای نسبت به وظایفی که در قانون برای آن تصریح شده است داشته باشند و به آن اهتمام بورزند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار