امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۶:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113128
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
عباس مریدی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی براینکه «فرهنگ از اقتصاد هم مهمتر است چون فرهنگ به معنای هوایی ...

عباس مریدی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی براینکه «فرهنگ از اقتصاد هم مهمتر است چون فرهنگ به معنای هوایی است که ما تنفس می‌کنیم» گفت: نگاه نقادانه ما در خصوص ترویج سبک زندگی اسلامی متوجه اشخاص و گروه‌ها نیست بلکه منتقد به رویه و خروجی ارگان‌ها، سازما‌ن‌ها و طرح‌ها است.

وی ادامه داد: به طور حتم زحمات بسیار زیادی تا امروز در این مسیر کشیده شده اما نگاهی به شرایط امروز جامعه ما مشخص می‌کند که اوضاع فرهنگی مطلوبی نداریم.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت مسئله فرهنگ که راه برون‌رفت از تمام مشکلات اعم از اقتصادی، سیاسی، امنیتی و ... است هر کدام از ما به نوبه خود پیگیر مسئله فرهنگ و ایجاد عزم ملی برای رشد و تعالی فرهنگی باید باشیم که اگر اهالی رسانه با عنوان کردن این مطالبه نزد مسئولان آنها را به فکر ایجاد یک وحدت رویه بیندازند قطعاً حصول نتیجه نزدیک‌تر و در دسترس‌تر خواهد بود.

مریدی افزود: در ابتدا به عنوان پیشنهاد چند سوال را مطرح می‌کنم که با پیگیری این سؤالات از مسئولان مربوطه امیدواریم بتوانیم قدری از ملزومات حرکت در جهت تحقق بخشی از مطالبات مقام معظم رهبری را فراهم کنیم.

مدیر نمایشگاه برکت ادامه داد: به عنوان اولین سؤال این موضوع را مطرح می‌کنم که آیا سازمان‌ها و ارگان‌هایی که خودشان به وحدت رویه نرسیده‌اند و تقسیم کار همراه با نظارت و اصلاح ساختار نکردند و حتی گاهی به تقابل با یکدیگر در رسانه‌ها می‌پردازند می‌توانند عزم ملی برای رسیدن به اهداف بالای فرهنگی ایجاد کنند؟ و دومین سوال من در خصوص اسناد بالادستی فرهنگی است مبنی بر اینکه اسناد بالادستی فرهنگی نظام تا چه حد به عنوان محور در برنامه‌ریزی سالیانه و مصوبات قرار می‌گیرد و آیا خطوط قرمز فرهنگی و گفتمان انقلاب اسلامی رسما اعلام شده است و کسانی که به صورت مسئول و متولی وارد مقوله فرهنگ می‌شوند از این خطوط قرمز مطلع هستند.

مریدی در ادامه به شرایط موجود اشاره کرد و افزود: با اندکی بررسی و نگاه به تقویم در کنار رصد رسانه‌ها و تریبون‌های سازمان‌ها و ارگان‌های داخلی متوجه می‌شوید برای مقابله با برخی معضلات فرهنگی، تقبیح برخی رفتارهای ناپسند، گرامیداشت شخصیت‌های فرهنگی و معنوی و بزرگداشت اتفاقات و حوادث موثر در تاریخ و فرهنگ فقط به صورت انحصاری در یک محدوده مکانی و زمانی خاص اقدام می‌شود اما همه کار فرهنگ به اینجا ختم نمی‌شود.

وی افزود: مقاطع زمانی خاص هنگام برداشت است حال آنکه باید به صورت همه‌جانبه و همه وقت با معضلات مقابله و نقاط قوت را تقویت کرد و این امر مهم نیز با برنامه‌ریزی یکپارچه و مدیریت واحد امکانپذیر است نه با کار جزیره‌ای و منحصر به زمان خاص محقق نمی‌شود.

مریدی ادامه داد: برای مثال در مقوله حجاب حساسیت‌ها و بحث‌ها در فصل تابستان شروع می‌شود و با شروع فصل پاییز محدود و ضعیف می‌شود.

مدیر نمایشگاه برکت با اشاره به برکت و اهداف آن تصریح کرد: فعالیت فرهنگی ما در سال 85 شروع شد و بعد از بررسی‌های انجام شده در ابتدای سال 92 به همت جمعی از روحانیون و بسیجیان مسجد حضرت قمر بنی‌هاشم (ع) در محله نظام‌آباد تهران طرح برکت تدوین و اجرایی شد.

وی افزود: ترویج سبک زندگی اسلامی محله مسجدمحور و امنیت پایدار از جمله اهداف برگزاری این طرح است و در دومین سال از اجرای طرح برکت بر اساس برنامه طراحی شده این نمایشگاه از 31 شهریور تا 6 مهر ساعت 17 تا 21 برای بازدید عموم مردم برگزار خواهد شد.

مریدی ادامه داد: این نمایشگاه به 10 بخش کلی در قالب 20 غرفه تقسیم می‌شود که ریشه‌های سبک زندگی، شناخت خود قانونی برای همه فصل و همه جا، الگوی افضل و الگوهای اسفل و بخش بانوان و کودکان از جمله غرفه‌‌های موجود در نمایشگاه است.

وی تصریح کرد: عینی کردن مفاهیم ذهنی، گفتن حرف‌هایی که کمتر شنیده می‌شود، پرداختن ریشه به مشکلات، جلوگیری از بی‌تفاوتی خطرناک و احیای امر به معروف و نهی از منکر از مولفه‌های محتوای ارائه شده در این نمایشگاه است.

به گزارش فارس، افتتاحیه نمایشگاه برکت از 31 شهریور با حضور فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، حجت‌الاسلام و المسلمین موسوی مقدم مقام رئیس سازمان صدا و سیما و جمعی از خانواده‌های معظم شهدا، ایثارگران، هنرمندان و ورزشکاران در سالن همایش سینما شاهد محله نظام‌آباد برگزار می‌گردد.

انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها