امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۹:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113142
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شیراز، محمدجواد عباباف بعد از ظهر امروز در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران که در ساختمان اداره کل میراث

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شیراز، محمدجواد عباباف بعد از ظهر امروز در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران که در ساختمان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس صورت گرفت، اظهار داشت: چگونگی تخریب این خانه تاریخی در حال بررسی و تاکنون مقصر اصلی آن مشخص نشده است.

مدیرکل حراست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: در این مورد در یک تماس تلفنی با معاون اداره کل مسکن و شهرسازی استان فارس، وی از این اتفاق اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفته است که این تخریب توسط این اداره کل صورت نگرفته است.

این مسئول اضافه کرد: هرگونه اقدامی در این زمینه‌ها استعلام از اداره کل میراث فرهنگی استان و در نهایت این سازمان در کشور را لازم دارد و باید با صدور مجوز و اجازه صورت گیرد که برای تخریب این اثر ارزشمند هیچ‌گونه اقدامی در این مورد صورت نگرفته است.

در ادامه این نشست خبری مدیرکل بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: مدارک تصویری و فنی از وضع موجود این اثر تاریخی تهیه و طی گزارشی از سوی اداره کل میراث فرهنگی فارس به تهران ارسال خواهد شد تا امکان دوباره ‌بازسازی آن فراهم شود.

سیاوش صابری افزود: طرح توسعه‌ای برای مجموعه‌های مذهبی با مطالعات صورت گرفته توسط اداره کل میراث فرهنگی فارس به تهران ارسال شده که در نهایت پس از تصویب در شورای عالی شهرسازی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: اجرای هرگونه طرحی در شیراز باید متضمن بافت‌های تاریخی مذهبی این شهر باشد و طرح توسعه حرم مطهر حضرت شاه‌چراغ (ع) تاکنون به تصویب میراث فرهنگی کشور نرسیده که باید برابر ضوابط این سازمان و حفظ هویت‌های تاریخی، فرهنگی و مذهبی این شهر صورت گیرد.

مدیرکل بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تصریح کرد: درخواستی که برای دسترسی‌ها به حرم‌های مطهر در شیراز ارائه شده به‌هیچ‌ عنوان درخور شأن این شهر فرهنگی نبوده و هر اقدامی در مورد این خانه تاریخی چنانچه با هماهنگی کارشناسان این سازمان صورت می‌گرفت می‌توانست به‌گونه‌ای مدیریت شود تا سرانجام موجب شرمساری عاملین این تخریب نشود.

صابری خاطر نشان کرد: بخش قابل توجهی از آثار میراث فرهنگی کشور در اختیار این شهر و منطقه قرار دارد و این‌گونه عملکردها موجب تأسف است.

در ادامه کارشناس دفتر حقوقی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز عنوان کرد: نخستین توجیه احتمالی که اقدام‌ کنندگان این تخریب خواهند داشت اینکه این اثر تاریخی به ثبت ملی نرسیده که برابر قانون اظهارنظر در مورد تمام طرح‌های جامع و تفصیلی در مورد محوطه‌ها و بافت‌ها و اماکن تاریخی فرهنگی ارزشمند در اختیار سازمان میراث فرهنگی است.

امیرحسین شادنوش اضافه کرد: قانون‌گذار ارگان‌ها و سازمان‌های دیگری از جمله شهرداری‌ها، شوراهای اسلامی شهرها و روستاها را ملزم به همکاری با سازمان میراث فرهنگی کرده است.

وی با بیان اینکه ما از لحاظ وجود قانون با مشکلی مواجه نیستیم، اما در نحوه اجرا و برخورد با آن با مشکل مواجه هستیم تصریح کرد: شهرداری‌ها برابر قانون مکلفند در این زمینه در هر موردی که خود به‌طور مستقیم اقدام و یا مجوزی را برای اشخاص حقیقی و حقوقی صادر می‌کنند باید پیش از آن نظر میراث فرهنگی را اخذ کنند.

در ادامه این نشست خبری همچنین حبیب شهبازی معاون سرمایه‌گذاری مدیرکل میراث فرهنگی فارس از اقدامات صورت گرفته و طرح شکایت از شهرداری شیراز و اداره کل مسکن و شهرسازی این استان به‌عنوان نخستین مرحله از پیگیری این اتفاق خبر داد و گفت: از فردا شنبه این پیگیری‌ها ادامه می‌یابد.

به گزارش فارس، در این نشست خبری نمایندگان رسانه‌های فعال در این استان بر حفظ هویت و شناسنامه شهر شیراز و همچنین نجات ساکنان گرفتار آمده در معضلات و مشکلات بسیار در منطقه تاریخی فرهنگی این شهر و لزوم ارائه خدمات لازم به آنان تاکید کردند.
انتهای پیام/2448/ن40/د1000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها