امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۳:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113192
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 202
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در برخی از کرسی‌های تلاوت شاهد حضور قاریان ممتاز و خوش‌خوانی هستیم که با وجود

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در برخی از کرسی‌های تلاوت شاهد حضور قاریان ممتاز و خوش‌خوانی هستیم که با وجود اینکه عنوانی در مسابقات کسب نکرده‌اند، تلاوت‌های فاخر و زیبایی ارائه می‌کنند. این در حالی است که رسانه‌ها هم به این افراد کمتر بها می‌دهند و اغلب از قاریان بین‌المللی استفاده می‌کنند.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به منظور اطلاع از محاسن و یا معایب احتمالی معرفی قاریان خوش‌خوان اما بدون عنوان قرآن کریم گفت‌و‌گویی‌هایی با قاریان و اساتید این حوزه داشتیم که در این گزارش گفت‌وگوی فارس را با «حسن ربیعیان» قاری بین‌المللی قرآن کریم می‌خوانید.

ضرورت تعیین شاخص برای قاریان قرآن

ربیعیان از ضرورت تعیین شاخص برای قاریان قرآن خبر داد و گفت: باید برای میدان دادن به قاریان قرآن خصوصاً در رسانه‌ها معیار و ملاک‌هایی تعیین و براساس آن قرّاء تلاوت کنند، از این رو نباید ملاک مطرح کردن قاریان فقط کسب عنوان در مسابقات باشد بلکه این موضوع می‌تواند کار قاری را تسهیل کند.

وی با اشاره به بررسی ابعاد مختلف تلاوت قاریان مصری برای ورود به رادیو و تلویزیون گفت: در کشور مصر قاریان قرآن باید معیار‌ها و آیتم‌های گوناگونی را داشته باشند تا بتوانند در رسانه‌ها تلاوت کنند، پس ضروری است ما هم برای حضور قاریان قرآن در صدا و سیما شاخص‌هایی را تعیین کنیم تا همه با گذراندن این شاخص‌ها فرصت مطرح شدن و حضور در رسانه‌ها را داشته باشند.

یک قاری خوب باید خصوصیات متعددی داشته باشد

این قاری بین‌المللی قرآن کریم با برشمردن خصوصیات یک قاری خوب گفت: کسی که قاری بین‌المللی می‌شود زحمات زیادی کشیده و نباید کار وی را نادیده گرفت. مقام معظم رهبری هم بر توجه به قهرمانان قرآنی تأکید دارند اما یک قاری خوب باید در کنار کسب عنوان در مسابقات خصوصیات متعددی از قبیل؛ تلاوت زیبا، اخلاق قرآنی، آشنایی با ترجمه و مفاهیم و یا حتی حفظ قرآن داشته باشد پس نباید کسب عنوان در مسابقات را تنها گزینه برتری یک قاری بر دیگری دانست و با فراهم کردن شرایط برای حضور همه قاریان خوشخوان چه با عنوان و چه بدون عنوان راه شرایط تلاوت را برای همه به صورت یکسان فراهم کرد.

قاریان بین‌المللی بدلیل حضور در محافل گوناگون آماده هستند

ربیعیان تلاوت در محافل گوناگون را سبب رشد قاری قرآن دانست و گفت: اگر اغلب قاریان بین‌المللی خوب می‌خوانند به این دلیل است که آنها زیاد تلاوت می‌کنند این در حالی است که بسیاری از قاریان خوشخوان و با استعداد هستند که اگر آنها هم میدان داشته باشند به یک قاری ستاره تبدیل می‌شوند.

ضرورت اصلاح نگاه رسانه‌ها مبنی بر انتخاب قاریان قرآن

وی با اشاره به ضرورت اصلاح نگاه در رسانه‌ها مبنی بر انتخاب قاریان برتر به منظور پخش تلاوت گفت: رسانه‌ها باید با اصلاح نگاه خود و میدان دادن به همه قاریان زمینه را برای حضور افراد گمنام در کنار قاریان بین‌المللی فراهم کنند.

طرح ارزیابی راهی برای شکستن انحصار مسابقات

این استاد تلاوت طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم را راهی برای شکستن انحصار مسابقات قرآن دانست و در این خصوص گفت: طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم می‌تواند راه را برای رسیدن همه قاریان قرآن به اوج فراهم کند و اطلاع دارم کسانی که طی این دو سال مدرک طرح را دریافت کرده‌اند شرایط برای تلاوت آنان در محافل مختلف هموارتر شده است.

انتهای پیام/ م.ا

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها