امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۰۶:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113227
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم اختتامیه این دوره از جشنواره شنبه 29 شهریور ماه ساعت 19:30 در تالار وحدت برگزار می‌شود. در این ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم اختتامیه این دوره از جشنواره شنبه 29 شهریور ماه ساعت 19:30 در تالار وحدت برگزار می‌شود. در این مراسم علاوه بر مدیران تئاتری، «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور خواهد داشت و به ایراد سخنرانی می‌پردازد.

بر این اساس، در مراسم اختتامیه علاوه بر تقدیر از «علی منتظری» جوایز بخش نمایشنامه‌نویسی نیز اهدا خواهد شد.

در این مراسم که اجرای آن را نگار استخر برعهده دارد، قرار است گروه موسیقی کودکان به سرپرستی «الکا هدایت» به اجرای برنامه می‌پردازد.

همچنین دو گروه موسیقی دیگر نیز به سرپرستی «آیدین صمیمی‌مفخم» و «احسان تارخ» نیز به اجرای برنامه می‌پردازند.

در پایان این دوره از جشنواره از تمام گروه‌های نمایشی حاضر با اهدای لوح تقدیر و تندیس جشنواره تقدیر می‌شود.

* سفیر اسپانیا به تماشای «دست‌های رقصان» نشست

بنابراین گزارش، در ششمین روز از جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی، سه نمایش در بخش بین‌الملل به روی صحنه است که در میان این نمایش‌ها «دست‌های رقصان» از کشور اسپانیا میزبان سفیر کشورش بود، همچنین نمایندگان فرهنگی هلند نیز به تماشای نمایش «آنتیگونه» نشستند.

بر اساس این خبر، «پدرو وینا» سفیر فرهنگی کشور اسپانیا و «آراگون» کاردار فرهنگی این کشور با حضور در تالار حافظ به تماشای نمایش «دست‌های رقصان» به کارگردانی «دوریان گری» نشستند. این نمایش در دو روز آخر جشنواره به روی صحنه رفته و می‌رود. گروه دوریان گری مجموعه‌ای از قطعات کوتاهشان را در این نمایش اجرا می‌کنند. مجموعه‌ای که از تجربیات 9 ساله شعبده بازی، تکنیک بادکنک و مهارتهای اعجاب آور دستهای آنهاست.

نمایش «آنتیگونه» نیز در تالار سایه اجرا می‌شود و در روز پنج‌شنبه میزبان نمایندگان فرهنگی کشور هلند بود. کارگردان این نمایش «نیکول باتلر و اولریکه کواید» است.

آنتیگونه، اقتباسی در قالب تکنیک تلفیقی از تراژدی یونانی سوفوکل است که در سال 442 پیش از میلاد نگاشته شده. این نمایش محصولی مشترک از طراحی حرکت نیکول بیوتلر و کارگردانی اولریکه کواید است. این اثر روایتگر داستان اصلی در قالب برخی مسائل امروزی است.

* تئاتر عروسکی از کودک مهجورتر است

براساس این گزارش، روشنک کریمی که در این دوره از جشنواره تئاتر عروسکی نمایش «بگذار پرنده ها بخوانند» را اجرا کرده است، بر لزوم سالانه شدن این جشنواره تاکید کرد و گفت: متاسفانه وضعیت تئاتر کودک از نمایش عروسکی بهتر است و نمایش عروسکی در مهجوریت قرار گرفته است.

این هنرمند تئاتر در گفت‌وگو با ستاد خبری پانزدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران مبارک افزود: اگر این جشنواره سالانه شود و آثار شرکت کننده در آن به اجرای عمومی برسند، شاهد رشد و رونق تئاتر عروسکی خواهیم بود.

وی که حضور پررنگی در تئاتر کودک و نوجوان دارد، با مقایسه تئاتر کودک و عروسکی، ادامه داد: تئاتر عروسکی حتی در مقایسه با تئاتر کودک هم مهجورتر است؛ چون دست کم تئاتر کودک یک سالن اختصاصی دارد و نمایش های کودک در طول سال اجرای عمومی خود را دارند اما هنرمندان تئاتر عروسکی حتی از این امکان هم بی بهره اند.با این حال با وجود سرنوشت نامعلوم اجرای عمومی نمایشهایشان، باز هم با انگیزه بالایی در جشنواره حضور دارند که این اشتیاق ستودنی است.

کریمی در ارزیابی نقاط قوت و ضعف این دوره از جشنواره تئاتر عروسکی ، تعامل خوب دبیرخانه جشنواره با هنرمندان را از مهمترین نقاط قوت این دوره از جشنواره برشمرد و اضافه کرد: دبیرخانه جشنواره تعامل بسیار خوبی با هنرمندان داشت و از آغاز تا پایان مدام با هنرمندان در تماس بود.
 
این بازیگر و کارگردان تئاتر ادامه داد: حتی ارزیابی شوراهای بازخوانی و بازبینی این دوره از جشنواره نشان می دهد این ترکیب با مشورت هنرمندان تئاتر انتخاب شده بودند.

کریمی در عین حال سطح کیفی آثار خارجی را ضعیف توصیف کرد و افزود: خود من فقط یک نمایش خارجی دیدم اما مجموعه نظراتی که درباره آثار خارجی شنیدم، این است که این جشنواره نیز مانند دیگر جشنواره های ما در بخش بین الملل دچار ضعف است. اما بهتر است در بخش بین الملل به جای اینکه نگاه کمی، کیفیت گرایی را مد نظر داشته باشیم چون هیچ ایرادی ندارد یک نمایش خارجی با کیفیت بالا داشته باشیم تا چند نمایش خارجی با کیفیت پایین به ویژه اینکه دعوت از گروه های خارجی هزینه بالایی را به جشنواره تحمیل می کند.

وی درباره رقابتی شدن جشنواره تئاتر عروسکی گفت: متاسفانه داوری معمولافضا را مکدر می کند به جای اینکه به آن خلوص ببخشد. به همین دلیل معتقدم اگر جشنواره کودک هم داوری نداشته باشد، بهتر است. گرچه خود من بارها از این جشنواره جایزه گرفته ام، اما معتقدم رقابتی کردن جشنواره، از خلوص و صمیمیت آن می‌کاهد و بهتر است به جای رقابتی کردن جشنواره، دو سه نمایش را که سطح کیفی بسیار بالایی دارند، تقدیر کرد تا گروه هایشان تشویق شوند.

* استقبال از اجرای «آوا/آدا» در ششمین روز از جشنواره

بنابراین گزارش،‌ «آوا/آدا» کاری از کشور آمریکا است که در دو روز پایانی جشنواره در تالار اصلی روی صحنه می‌رود. این نمایش در اولین روز از اجرای خود توانست با استقبال مخاطبان روبه‌رو شود.

نمایش «آوا/آدا» به مدت یک ساعت اجرا شد. این نمایش ویژه بزرگسالان بود و درباره آدای هفتادساله است که سوگوار خواهر دوقلویش آوا است. او به تنهایی، زمان را با تقلید از زندگی دو نفره می‌گذارد. هرچند با رفتن به سیرکی سیار و عبور از هزارتوی آیینه، او سفری به پرتگاه میان مرگ و زندگی را آغاز می‌کند. کارگردان نمایش از تکنیک سایه برای اجرای نمایش استفاده کرده است.

در اولین اجرای نمایش کارگردان در ابتدا از مردمی که برای تماشای نمایش آمده بودند تشکر کرد و از تماشاگران خواست به تماشای دیگر نمایش‌های جشنواره نیز بروند.

در پایان نمایش نیز مرضیه برومند کارگردان نمایش با اهدای دسته گل از این گروه تشکر کرد. کارگردان نمایش نیز روی سن آمد و از تماشاگران خواست اگر می‌خواهند با تکنیک کار آشنا شوند روی سن آمده تا به آنها شیوه اجرا را توضیح دهند.

پانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران – مبارک، 29 شهریور ماه به کار خود پایان می‌دهد.

انتهای پیام/و
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها