امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۷:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113252
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۳۷
تعداد بازدید: 185
سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ پوشش اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان در شورای روابط خارجی آمریکا،آغاز دور جدید مذاکرات و آخرین ...

سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ پوشش اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان در شورای روابط خارجی آمریکا،آغاز دور جدید مذاکرات و آخرین اظهارات روحانی در خصوص رابطه با آمریکا سرخط خبرهای امروز روزنامه‌های اصولگرا و اصلاح طلب بود.
*اعتماد

«می خواهم از تنش با آمریکا بکاهم» تیتر یک روزنامه اعتماد امروز است که با انعکاس گفتگوی تلویزیونی روحانی با شبکه NBC  آمریکا پیش از ترک تهران آورده است : احتمال دیدار روسای جمهور ایران و امریکا دیگر کلیشه شده، اما هنوز هم سرشار از هیجان است. هر سال مطرح می‌شود، اتفاق نمی‌افتد و دوباره سال بعد زنده می‌شود. یک تماس تلفنی 15 دقیقه‌یی بزرگ‌ترین تحول این داستان تکراری است. همه منتظر تحول جدیدتری هستند، اما کسی برای آن «برنامه» ندارد؛ نه طرف ایرانی و نه طرف امریکایی. امریکایی‌ها گفته‌اند که از چنین دیداری استقبال می‌کنند و آن را به «انتخاب ایران» واگذار کرده‌اند. رییس‌جمهوری ایران هم گفته «در دنیای سیاست همه‌چیز امکان پذیر است. » اما با این مواضع به نظر نمی‌رسد دو طرف «دیدار تاریخی» را به «تقدیر» وانهاده باشند. مخصوصا آنکه رییس‌جمهوری کشورمان تاکید داشته که «عدم رابطه با امریکا تا قیامت نیست. » چنین رابطه‌یی هر وقت قرار باشد شکل بگیرد می‌توان آن را در قاب یک ملاقات تصویر کرد؛تصویری که هنوز کمی دور از ذهن می‌رسد.

مشروح پرسش و پاسخ ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا با تیتر « تا آخرین لحظه در مذاکرات می مانیم» پوشش داده شده است.

«یک خاطره و چند پس لرزه» عنوان مطلبی است که به واکنش‌ها در تفاوت نقل قول های آیت الله مصباح و هاشمی رفسنجانی پرداخته است.

مصباح یزدی در تازه‌ترین موضع گیری خود گفته است: در انقلاب  افرادی داشتیم که 30 سال انقلابی بودند، زندان رفته، شکنجه شده و گاهی تا پای مرگ رفته بودند، در هشت سال دفاع مقدس در جبهه‌ها حاضر شده و با جان خود بازی کرده بودند، ولی پس از چندی از مسیر خود برگشته و برای نمونه قاچاقچی و ضد انقلاب شده‌اند. اینها جبری نیست، اگر جبری باشد که پاداش و عقاب معنا ندارد؛ چیز جبری مزد و عقوبتی ندارد. افراد جبری معتقدند که عالم پوچ است؛ مسلما خودمان نیز در این کارها کم یا زیاد نقش داریم پس ما مسوولیم.ما معتقدیم اگر راه صحیح را انتخاب کنیم پاداش می‌گیریم ولی اگر نادرست را انتخاب کنیم عقاب می‌شویم. قرآن کریم نیز می‌فرماید «کسی که زندگی آخرت را رها کرده و به دنبال دنیا رفته است، داستان او داستان سگ است»، یعنی فرد به مقامی می‌رسد که ممکن است حتی مستجاب دعوه باشد ولی پس از مدتی برگشته و مثل سگ شود.

«بازی اقلیت با ژست اکثریت» عنوان گزارش این روزنامه به قلم احسان بداغی است که مدعی است : فراکسیون اصولگرایان در ماه‌های اخیر در دو قدم توانسته به غنایم سیاسی درخوری در مجلس نهم برسد؛ غنیمت اول آنها در انتخابات هیات رییسه مجلس بود که توانستند یک کرسی جدید را از فراکسیون رهروان بگیرند و بعد از آن پروژه استیضاح خود را با موفقیت اجرا کنند. در مقابل فراکسیون رهروان بعد از جریان استیضاح تنها توانست جلوی تجزیه خود را بگیرد و البته یک پروژه بازسازی را کلید بزند تا بیش از این در بزنگاه‌های مهم بازنده اقلیت نباشد. با این وجود هنوز خیلی مانده تا وزن‌کشی‌های مقطعی چون استیضاح وزیر علوم مبنای تغییر در مناسبات سیاسی بهارستان قرار بگیرد. طرح‌های سوال و استیضاحی که در ماه‌های آینده احتمال مطرح شدن آنها زیاد خواهد بود، نشان می‌دهند که آیا جای اکثریت و اقلیت مجلس واقعا تغییر کرده یا اینکه استیضاح فرجی‌دانا تنها یک «اتفاق» بوده است. هر چه باشد هنوز روی کاغذ فراکسیون اصولگرایان، اقلیت و فراکسیون رهروان، اکثریت مجلس هستند.

*کیهان

کیهان تیتر یک خود را به انعکاس سخنان وزیر امور خارجه کشورمان در شورای روابط خارجی آمریکا اختصاص داد و به نقل از وی نوشت: «مردم ایران از آمریکا نفرت دارند.»

حسین شمسیان در یادداشت روز این روزنامه با عنوان  «برگ برنده دست ماست» می گوید:  واقعیت مهم و غیرقابل انکار- که گمان می‌رود عده‌ای در داخل با هیاهو و جنجال سعی در پوشاندن آن دارند - این است که آمریکا، افزون بر اینکه از شرایط نامساعد اقتصادی و اجتماعی داخلی رنج می‌برد، در منطقه نیز با معضلات جدی و مهمی روبروست که هر یک در برابر هژمونی و اقتدار ابرقدرتی که حالا کم‌کم ستاره‌های اقبالش بیشتر و بیشتر افول می‌کند، چالشی عظیم قلمداد می‌شود.

در قسمت دیگری از این یادداشت می خوانیم: انقلاب اسلامی سال‌هاست از مرزهای جغرافیایی عبور کرده و راه خود را در میان مردم مسلمان و مستضعف باز کرده و برای آنها به الگویی برای زیست و زندگی در دنیای پر تزویر امروز بدل شده و ثانیا احیاء و بقای آمریکا در منطقه به شدت نیازمند نظر موافق و چراغ سبز ایران اسلامی است و آنها بدون جلب نظر ما، کمترین جای پایی در منطقه نخواهند داشت. گرچه تظاهر به چیز دیگری کنند. از این رو، باید دانست که مسئله اصلی اقتدار و توانمندی ایران اسلامی است و در هر مذاکره‌ای باید از این موضع سخن گفت و بر آن پای فشرد و اگر بیشتر و مقتدرانه‌تر از شهید رجایی در آن روزگار غربت و تنهایی و نو پا بودن انقلاب سخن نمی‌گوئیم، لااقل ذره‌ای از آن جایگاه کوتاه نیائیم.

«بدل رادیو اسرائیل دولت را به رادیکالیسم تشویق کرد» تیتر یکی از اخبار ویژه این روزنامه است که به سخنان احمد شیرزاد اشاره کرده و می گوید: اظهارات شیرزاد در مجلس ششم و در آغاز اتهام‌پراکنی آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران با شگفتی ناظران مواجه شد و حتی کروبی رئیس مجلس ششم اعلام کرد که شیرزاد مانند رادیو اسرائیل سخن می‌گوید. شیرزاد مدعی شده بود ایران 19 سال درباره برنامه هسته‌ای به دنیا دروغ گفته و اکنون دم خروس بیرون افتاده است. این اظهارات مقارن با تحرکات مزدوران سازمان تروریستی منافقین بود که با اجرای پروژه مشترک سیا و موساد مدعی شده بودند ایران در حال تولید بمب اتمی است! 12 سال پس از آغاز این جنجال دست آمریکا و غرب در اتهام‌پراکنی خالی‌تر از همیشه است.

در عین حال درباره بخش دیگری از اظهارات شیرزاد (از اعضای فراکسیون مشارکت در مجلس ششم) باید خاطر نشان کرد که اولا فراکسیون مشارکت در آن زمان با وزارت فرجی‌دانا مخالفت کرد چرا که فراکسیون حامی استعفای اعتراضی وزیر علوم وقت (معین) و سناریوی تهدید به خروج از حاکمیت بود. ثانیا همین ژست قاطعیت و جلف‌بازی‌هایی نظیر استعفا و تهدید به خروج از حاکمیت، عملا به اخراج از حاکمیت با رأی مردم منجر شد به نحوی که افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی در سلسله انتخابات‌های مجلس هفتم تا نهم، ریاست‌جمهوری نهم و دهم و یازدهم و دوره‌های دوم تا چهارم شورای شهر (حد فاصل سال‌های 82 تا 92) با شکست‌های زنجیره‌ای مواجه شوند؛ به نحوی که در آخرین انتخابات (ریاست‌جمهوری 92) افراطیون مجبور شدند ابتدا عارف را اصلاح‌طلبی بدلی بنامند و سپس - با ارزیابی رأی 8 درصدی وی- از او بخواهند که کنار رود و از آقای روحانی حمایت کنند که به تصریح محمدعلی نجفی از مشاوران خاتمی جزو 4 نامزد اصلاح‌طلبان نبود.

شیرزاد چندی پیش با اشاره به استیضاح و برکناری فرجی‌دانا گفته بود دولت باید روی برنامه خویش بایستد و اصرار بورزد و آقای روحانی باید با قاطعیت و صراحت صحبت کند.
*وطن امروز

«زنگنه بی سوادها را برکنار کرد؟» عنوان گزارش روزنامه وطن امروز درباره اخراج برخی متخصصان از یک وزارتخانه دولتی به بهانه بی سوادی است.

این روزنامه در این گزارش سوابق تحصیلی 60 مدیر برکنار شده نفتی در دولت یازدهم را مورد بررسی قرار داده است.

در این گزارش آمده:‌ وزیر نفت علت برکناری تعداد زیادی از مدیران نفتی را همزمان با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید، بی‌سوادی و غیرنفتی بودن این افراد عنوان کرد، در حالی که بررسی‌های صورت گرفته از سوابق علمی و استخدامی این مدیران وضعیت دیگری را نشان می‌دهد… وزیر نفت در برنامه‌ تلویزیونی پایش که 20 مردادماه روی آنتن رفت در پاسخ به این پرسش که «آیا می‌دانید در یک سال اخیر در صنعت نفت به طور متوسط روزانه بیش از یک مدیر تغییر کرده‌ است؟» گفت: حالا به فرض اینکه روزی یک مدیر هم تغییر کرده باشد، یک گروه از افرادی را که صلاحیت نداشته و بدون بلیط سوار اتوبوس شدند، عوض کرده و افراد با صلاحیت را جایگزین کردیم. مگر قرار است وقتی افراد بی‌سواد و ناتوان که در شلوغی و هرج و مرج، جایی را گرفتند تا ابد آنجا بمانند. آنها باید جای خود را به افراد با صلاحیت تحویل دهند. وقتی در مجلس بودم تعهد کردم نفت توسط نفتی‌ها اداره شود و همین کار را نیز انجام دادم.
در ادامه این گزارش نیز سوابق تحصیلی این افراد برکنار شده که اکثرا دارای مدرک فوق تخصص هستند منتشر شده است.

«دزدی بی دلیل» نیز عنوان یادداشت روز این روزنامه به قلم رضا ملک زاده است که به موضوع حفاظت از اطلاعات بانکی پرداخته است.

در این یادداشت آمده: هفته گذشته بانک مرکزی کشورمان در خبری اعلام کرد: «تمام سرورهای نظام بانکی و بانک مرکزی در ایران است و هیچ ترافیک داخلی به خارج از کشور منتقل نمی‌شود». اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که پس از انتشار نقل قول جالب توجه مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی به ذهن خطور می‌کند این است که آیا «بیگانگان» برای دسترسی به اطلاعات زیرمجموعه بانکی کشور لازم است به صورت قطعی و حتمی به سرورهای بانک مرکزی دسترسی داشته باشند؟

این روزنامه همچنین در مصاحبه ای با مهدی محمدی کارشناس مسائل هسته ای درباره آینده مذاکرات پیش روی ایران و 1+5 از قول وی تیتر زده است «از دل مذاکرات فعلی لغو جدی تحریم در نمی آید»

محمدی در این مصاحبه گفته است:‌ همان سال گذشته که آقایان بدون مجوز تماس تلفنی برقرار کردند، خب! بفرمایند ببینیم چه کمکی به محتوای مذاکرات کرد؟ وضع براثر تماس مستقیم بدون تردید بدتر شده است. تحریم‌ها بی‌محابا اعمال می‌شود و تازه ادعای آمریکایی‌ها که دوستان ما هرگز تکذیب نکردند این است که تیم ایرانی قبول دارد اینها تحریم جدید نیست. ادبیاتشان بسیار تند شده، درخواست‌هایشان به حوزه‌های نظامی هم کشیده شده، هیچ امتیاز معناداری نداده‌اند، در حوزه‌های ژئوپلیتیک و منطقه‌ای هم می‌بینید که اساسا سعی می‌کنند ایران را به رسمیت نشناسند.

بررسی دیگر روزنامه‌های صبح امروز در همین خبر بروزرسانی می شود

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها