امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۰۲:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113315
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۴۶
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یادواره حماسه نگاران ویژه تجلیل از خبرنگاران و عکاسان خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) در ...

به گزارش خبرنگار جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یادواره حماسه نگاران ویژه تجلیل از خبرنگاران و عکاسان خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) در سال‌های دفاع مقدس صبح امروز در تالار ایوان شمس در تهران آغاز شد.

هدف از برگزاری این یادواره حماسی تجلیل و قدردانی از حماسه نگاران سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی است که در دوران هشت سال دفاع مقدس با قلم و دوربین‌های خود لحظه‌های تاریخی و اسناد حقانیت ملت قهرمان ایران اسلامی را ثبت و منتشر کردند.

در این یادواره فرهنگی مسئولانی از قرارگاه نجف در زمان جنگ، نمایندگانی از ستاد تبلیغات جنگ در جنوب، خبرنگاران زمان جنگ، عکاسان هشت سال دفاع مقدس، امیران و سردارانی از نیروهای مسلح (ارتش و سپاه) و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایراد سخنرانی و بیان خاطراتی از آن زمان پرشکوه پرداختند.

ده‌ها خبرنگار و عکاس ایرنا در زمان دفاع مقدس مسئولیت اطلاع رسانی و حضور میدانی خبری در جبهه‌های جنگ سراسر کشور را داشتند که شماری از آنان به افتخار جانبازی و شهادت نائل شدند.

رزمندگان دیروز مدیران جهادی امروز هستند/آغاز به کار مجمع پیشکسوتان ایرنا از امروز

در این مراسم محمد خدادی، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: مجمع پیشکسوتان ایرنا از امروز آغاز به کار می‌کند.

وی افزود: غیرت، ایمان، باور، تلاش و مجاهدت غیورمردان در هشت دفاع مقدس ما را به پیروزی رساند.

مدیرعامل خبرگزاری ایرنا ادامه داد: تصمیم گیری درباره برگزاری این مراسم در ایام سالگرد دفاع مقدس دیرهنگام انجام شد اما برگزاری آن را ترجیح دادیم حتی اگر نواقصی در اجرا باشد.

وی همچنین به نامگذاری سال 93 به عنوان سال فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی اظهار داشت: در سایه این نامگذاری از سوی رهبر معظم انقلاب اعتقاد دارم رزمندگان دیروز مدیران جهادی امروز هستند.

فعالیت بیش از 200 رسانه در کشور

محمدرضا صادق، مشاور رسانه ای رئیس جمهوری نیز در این مراسم اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در شرایط کنونی وجود دارد این است که صحت و سقم اخبار کنترل نمی‌شود در حالی که با توجه به امکانات موجود به راحتی می‌توان به آن پی برد.

مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور در ادامه به یادآوری اقدامات حوزه رسانه در دوران دفاع مقدس پرداخت و گفت: در آن شرایط خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی و واحد مرکزی خبر بودم، 5 روزنامه نیز در کشور فعال بود اما این تعداد به گونه‌ای عمل کردند که جهان در عملیات والفجر 10 شقاوت رژیم بعث پی‌برد.

صادق ادامه داد: امروز بیش از 200 رسانه رسمی همچون خبرگزاری و روزنامه در کشور وجود دارد درحالی که آن زمان کیفیت اخبار دوران دفاع مقدس از نظر سرعت، دقت و صحت بسیار بالاتر از شرایط فعلی بود.

مشاور رسانه‌ای رئیس جمهوری اضافه کرد: شاید در آن دوران تمام کسانی که در این امور دخالت می‌کردند قصدشان تبیین حقایق بود و رویدادها و گزارش‌هایی را که در معرض آن قرار گرفته بودند را معرفی و تشریح می‌کردند اما اکنون انگیزه‌های دیگری وارد شده است.

صادق به جای خالی جنبه اطلاع رسانی و تبلیغات جنگ در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: اکنون مباحث عملیات نظامی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود اما اطلاعی ندارم که جنبه مهم اطلاع رسانی و تبلیغات جنگ هم تدریس شود.

صادق اظهار داشت: آن زمان با فراهم شدن شرایط اطلاع رسانی جنگ، آثار عملیات رزمندگان هم عمیق تر و جهانی‌تر معرفی شد.

وی در این باره به آخرین اطلاعیه قرارگاه خاتم الأنبیا درباره عقب نشینی از فاو اشاره کرد و گفت: همه به دنبال کلماتی می‌گشتیم که هم موضوع عقب نشینی از فاو را اعلام کنیم و هم شرایطی فراهم شود که موضوع حضور رزمندگان در جبهه‌های دفاع مقدس تقویت شود.

مشاور رسانه‌ای رئیس جمهوری ادامه داد: در آن شرایط این جمله انتخاب شد که «توانمندان سپاه توحید مواضع پدافندی جدیدی اختیار کردند» که هم نوعی عقب نشینی بود و هم به نوعی تقویت تدافعی را به همراه داشت.

صادق همچنین درباره تأییدیه حضور اصحاب رسانه در دفاع مقدس اظهار داشت: این موضوع در نمایندگی ستاد تبلیغات جنگ در غرب کشور انجام می‌شده است.

صادق اظهار امیدواری کرد: با تأسی از مشی شهدا و آرمان‌های امام (ره) و پیگیری حقایقی که رزمندگان دوران دفاع مقدس دنبال کردند نقش واقعی رسانه‌ها در مسیر پیش رو واقعی‌تر شود.

نشریات حوزه دفاع مقدس برای اخذ مجوز در اولویت هستند

علی جنتی،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز امروز در مراسم یادواره خبرنگاران و عکاسان خبرگزاری ایرنا در دفاع مقدس اظهار داشت: نشریات حوزه دفاع مقدس در خصوص صدور مجوز در هیئت نظارت بر مطبوعات و پرداخت یارانه در اولویت قرار دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه برگزاری چنین مراسمی را ابتکار بسیار خوبی در آستانه هفته دفاع مقدس به منظور تجلیل از حماسه‌نگاران عنوان کرد و ادامه داد: این گردهمایی مرور خاطرات و ارزش‌هایی است که آن روزها همه به آن اعتقاد داشتند و جمع‌کردن آن افراد در کنار یکدیگر کاری ارزشمند است.

جنتی به بیان خاطر‌ای از روزهای جنگ پرداخت و گفت: در آن زمان بنده مدیر مرکز صدا و سیمای خوزستان بودم و یک گلوله‌ای به دفتر ما اصابت کرد که باعث شد سقف فرو بریزد و به سختی خود را از آنجا خارج کردیم.

وی با بیان اینکه در آن روزها تلاش‌ می‌کردیم صدای جنگ خاموش نشود، ابراز داشت: همکاران ما در صدا و سیما به صورت نوبتی به پناهگاه‌ها می‌رفتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه امروز در معرض جنگ نرم هستیم و اختلاف سلایق زیادی وجود دارد، خاطرنشان کرد: امروز نیز باید با همان روحیه جلو برویم و همه باید به عزت و توسعه کشور توجه داشته باشیم.

جلوگیری از درشت نوشتن اخبار جنگ هشت‌ساله مورد تأکید شهید خرازی بود

در این مراسم همچنین، حجت الاسلام دعایی اظهار داشت: رژیم بعثی با ایجاد تشکیلات تبلیغاتی به نام القادسیه تلاش می‌کرد تا فتوحات گذشته اعراب را مقدمه‌ای برای جنگ هشت ساله یاد کند در حالی که ما از چنین امکاناتی محروم بودیم.

مدیرمسئول روزنامه اطلاعات افزود: برای جبران نقیصه اطلاع رسانی در اخبار جنگ ویژه نامه‌ای را در روزنامه اطلاعات منتشر کردیم و برخی خبرنگاران برای ملاقات با فرماندهان نظامی راهی مناطق جنگی می‌شدند.

دعایی افزود: هنگام جمع آوری اطلاعات برای این ویژه نامه اولین ملاقات با شهید خرازی صورت گرفت که این شهید بزرگوار می‌گفت روزنامه نگاران اخبار جبهه را درشت می‌نویسند نه درست و شما سعی کنید درست بنویسید.

همایش ملی رسانه و دفاع مقدس برگزار می‌شود

سردار سرتیپ بسیجی «بهمن کارگر» گفت: رسانه‌ها نقش بسزایی در دوران دفاع مقدس داشتند و توانستند وقایع آن دوران را ثبت کنند.

وی ادامه داد: تمام اسنادی که امروز از دفاع مقدس داریم، حاصل زحمات و مجاهدت‌های خبرنگاران و تصویربرداران در جبهه‌های جنگ است.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت: آمادگی داریم تا در صورت مراجعه وزارت ارشاد و ارگان‌های وابسته، اسناد حضور خبرنگاران در جبهه‌های جنگ حق علیه باطل را صادر کنیم.

کار فعالان رسانه‌ای در دوران دفاع مقدس مبتنی بر اصول علمی خبرنگاری بود

کمال خرازی نیز در این مراسم به ایراد سخن پرداخت و گفت: خبرنگاری که می‌نویسد خودش را گزارش نمی‌کند و این نشان دهنده خلوص خبرنگار است. خبرنگاران دوران دفاع مقدس نیز افرادی هستند که با تمام وجود توانایی خود را در اختیار جبهه گذاشته اما نامی از آنها در جبهه‌ها نبود. ارزش کار آنها در این بود که بی‌توقع خود را در اختیار دفاع مقدس گذاشتند.

وی ادامه داد: مجموعه فعالان رسانه‌ای نقش مهمی در دوران دفاع مقدس داشتند و کار آنها مبتنی بر اصول علمی خبرنگاری بود، یعنی سرعت، دقت و تخصص. آنچه در میدان خبر انجام می‌شد مبتنی بر اصول علمی بود که تأثیر قابل توجهی داشت.

مراسم حماسه نگاران یادواره خبرنگاران و عکاسان ایرنا در دفاع مقدس با حضور کمال خرازی رئیس شورای راهبردی سیاست خارجی و مدیر عامل ایرنا در دوران دفاع مقدس، محمد رضا صادق مشاور رسانه‌ای رئیس جمهوری ، محمد هادی ایاذی، قائم مقام وزیر بهداشت، ابراهیم عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، بیژن نوباوه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، کیوان خسروی معاون رسانه ای شورای عالی امنیت ملی، مرتضی طلایی، نایب رییس شورای شهر تهران، سردار بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس، علی محمد نایینی، قائم مقام معاونت اجتماعی شهرداری تهران، محمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، مجید رجبی معمار مدیر شبکه بازار و سید نظام الدین موسوی مدیرعامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; برگزار شد.

انتهای پیام/

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها