امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۱:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113350
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قزوین، مجید قاسمی در کارگاه علمی ـ تخصصی اقتصاد مقاومتی که ظهر امروز در استانداری قزوین برگزار شد، ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قزوین، مجید قاسمی در کارگاه علمی ـ تخصصی اقتصاد مقاومتی که ظهر امروز در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی مبحثی در اقتصاد است که بر اساس آن می‌توان دید چگونه اقتصاد قادر است در برابر انواع ضربه‌ها مقاومت کند و در عین حال از این ضربه‌ها آسیب نبیند.

وی افزود: در طراحی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از تجربیات اقتصاددانان کشور، اساتید مدیریت کشور، برجسته‌ترین مدیران اجرایی و دستگاه‌های اجرایی استفاده شده است.

معاون مرکز پژوهش‌های اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای شعور و استعداد ملی برای تشخیص چارچوب‌های فکری اقتصاد کشور است که برای طراحی و تدوین آن بیش از دو سال زمان صرف شده است.

قاسمی با اشاره به ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی ادامه داد: ضربه‌پذیری و دارای توان ادامه فعالیت‌های کلیدی، برخورداری از مقدمات دست‌یابی به تعامل، هر چند که ممکن است همان تعامل اولیه نباشد، توانایی در نوآوری به صورتی که در زمان بحران سرعت نوآوری بیشتر می‌شود و دارای نهادهای مدنی فعال برای جلب مشارکت عامه مردم در زندگی اقتصادی از ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی است.

وی عنوان کرد: برای اندازه‌گیری خدمات اقتصاد مقاومتی از شاخص مقاومت اقتصاد استفاده می‌شود که این شاخص ابعاد مختلفی دارد و اندازه‌گیری تمام این ابعاد ضروری است.

معاون مرکز پژوهش‌های اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: منظور از مشارکت مردم در اقتصاد مقاومتی مشارکت نیروی کار نیست بلکه مشارکت مردم در مالکیت و سرمایه‌گذاری است.

قاسمی گفت: در جریان مقاومت، اقتصاد ممکن است فراز و نشیب داشته باشد اما همچنان قدرتمند باقی می‌ماند و می‌تواند وضعیت خود را ثبات ببخشد.

وی بیان کرد: در اقتصاد مقاومتی می‌توانیم سطح بالاتری از تعادل را برای اقتصاد تعریف کرده و جستجو کنیم.

معاون مرکز پژوهش‌های اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به محورهای اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: حفظ ماهیت و هویت اقتصاد، اصلاح مدیریت و نظام اداری، اصلاح زمینه فعالیت فعالان اقتصادی، احترام به محصولات ساخت داخل، تأکید بر فعالیت‌های دانش‌بنیان و سلامت اقتصادی از محورهای اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود.

قاسمی افزود: جلب مشارکت عمومی مردم، تقویت نهادهای مدنی، تقویت توانمندی و بازدهی نیروی کار، استفاده از حداکثر ظرفیت‌های تولید و جلوگیری از تعطیل شدن واحدهای تولیدی و کارخانه‌های کشور از دیگر محورهای اقتصاد مقاومتی است.

وی با اشاره به این‌که سال‌‌هاست بازدهی نیروی کار در سطح کشور تغییری نکرده و در سطح پایین قرار دارد، اضافه کرد: 80 هزار واحد تولیدی در سطح کشور داریم که در حال حاضر از این تعداد حدود 20 هزار واحد تولیدی تعطیل و 20 هزار واحد تولیدی دیگر نیز تولید زیر 50 درصد توان تولیدی خود دارند.

معاون مرکز پژوهش‌های اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: توجه به زندگی مردم جامعه، تقویت روحیه خودباوری و خوداتکایی، حداکثر کردن استفاده از امکانات و تجهیزات موجود در کشور، پایین آوردن درجه آسیب‌پذیری کشور در جریان مبادلات با خارج و تأمین شرایط و فعال‌سازی تمام امکانات و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی و علمی کشور از دیگر محورهای اقتصاد مقاومتی است.

قاسمی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات موجود که در تحریم‌ها افزایش یافت، محدود شدن مبادلات خارجی بود بنابراین برای خروج از این وضعت باید به دنبال تنوع‌سازی بوده و به لحاظ مبادلات خارجی خود را به چند کشور محدود نکنیم.

وی با تأکید بر اصلاح مدیریت و نظام اداری افزود: اقتصاد مقاومتی بر پایه شفافیت و سلامت اداری مستقر بوده و کارایی نظام اداری از الزامات آن است.

معاون مرکز پژوهش‌های اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: بازسازی بودجه دولت برای کارآمد کردن آن ضروری بوده و اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی از دیگر اصلاحات مورد نیاز در مدیریت و نظام اداری است.

قاسمی با اشاره به اصلاح زمینه فعالیت فعالان اقتصادی ادامه داد: اصلاح زمینه فعالیت‌های اقتصادی به معنی بهبود فضای کسب و کار است و بخش خصوصی باید اطمینان داشته باشد که می‌تواند نگاهی بلندمدت به اقتصاد داشته باشد.

وی یادآور شد: در استان قزوین استعدادهای بالقوه فراوانی برای تحقق اقتصاد مقاومتی وجود دارد و امیدواریم برگزاری چنین جلساتی زمینه استفاده از این ظرفیت‌ها برای تحقق اقتصاد مقاومتی را فراهم کند.

انتهای پیام/77010/ط40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها