امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۰:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113367
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمان، عباس پرداختی پیش از ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی معاون‌های پژوهشی اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمان، عباس پرداختی پیش از ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی معاون‌های پژوهشی اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی کرمان از زمان تاسیس در سال 59 تاکنون خدمات و فعالیت‌های ارزنده‌ای در بخش سلامت، بهداشت و درمان ارائه کرده است.

وی افزود: این دانشگاه به‌عنوان قطب دانشگا‌ه‌های جنوب کشور با داشتن آزمایشگاه جامع تحقیقات، آزمایشگاه طب گیاهی و ایرانی، آزمایشگاه تحقیقات سلول‌های بنیادی، مرکز تحقیقات انفورماتیک پزشکی، آزمایشگاه‌های جامع و زیست فناوری و بیوتکنولوژی به یکی از دانشگاه‌های برتر کشور تبدیل شده است.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان پژوهش را رکن اساسی توسعه پایدار و تأثیرگذارترین عامل در توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی هر کشوری دانست که توجه به تولید علم و فناوری بومی، شکوفایی و دستیابی جامعه به ثروت از طریق تولید اقتصادی را به دنبال دارد.

وی افزود: در مراکز تحقیقاتی داروهای گیاهی و سنتی، فارماسیوتیکس، بیماری‌های دهان و دندان، فیزیولوژی، علوم اعصاب، بیماری‌های لیشمانیوز، عفونی و گرمسیری، بیماری‌های مغز و اعصاب، مدیریت ارائه خدمات سلامت، مدلسازی در سلامت، انفورماتیک پزشکی تاکنون پژوهش‌های خوبی صورت گرفته است.

پرداختی بیان کرد: مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، مرکز تحقیقات مهندسی بهداشت محیط، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دهان و دندان، مرکز تحقیقات کیست هیداتید و مرکز تحقیقات سلامت پسته نیز فعالیت‌های تحقیقاتی موثری در حوزه سلامت و بهداشت انجام دادند.

وی در حوزه سلامت توجه دانشگاه علوم پزشکی کرمان به سرطان‌ها در بخش‌های پیشگیری، تشخیص، تبت موارد ابتلا و درمان مهم عنوان کرد و گفت: در این حوزه بیماری‌های سیستم اعصاب مرکزی، ایدز و بیماری‌های عفونی و سلامت امنیت غذا باید مورد توجه باشد.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: اهداف پژوهشی تحقیقات علوم اعصاب شناختی، مطالعه سامانه داروسازی نانو حامل‌ها و گیاهان دارویی برای درمان بیماری‌های نورودژنراتیو انجام شده است.

وی افزود: کاربرد سلول‌های بنیادی در درمان ضایعات و بیماری‌های عصبی در بیمارستان افضلی‌پور کرمان برای درمان ضایعات آرتروز زانو آغاز شده که از بسیاری هزینه‌های اضافه در درمان جلوگیری می‌شود.

پرداختی  بیان کرد: برای درمان سرطان‌های CNS شامل گلیوما، گلیوبلاستوما و ... تحقیقات کاربردی در این دانشگاه صورت گرفته است.

وی با اشاره به آزمایشگاه سلولی در دانشگاه علوم پزشکی کرمان، همکاری مستمر با ستاد توسعه سلول‌های بنیادی و پژوهشکده رویان را یادآور شد و گفت: سلول درمانی ضایعات آرتروز مفاصل یک از فعالیت‌های ما در این زمینه است.

این مسئول متذکر شد: دانشگاه علوم پزشکی کرمان نخستین مرکز تحقیقاتی فوتودینامیک در کشور است.

وی با اشاره به فعالیت‌های مرکز تحقیقات سرطان در این دانشگاه مطرح کرد: وزارت بهداشت متولی عوامل مرتبط با سلامت در جامعه است و برای شکل‌گیری این مرکز تحقیقاتی موسسات مردم‌نهادی مانند افضل و یاس و نیز در بخش‌های خصوصی خیریه مولی الموحدین سرمایه‌گذاری‌ها و همکاری‌های خوبی در این زمینه داشتند.

پرداختی تصریح کرد: در حال حاضر ارتباط خوبی با معاونت علمی و تحقیقاتی ریاست جمهوری، بنیاد ملی نخبگان و ستادهای مرتبط سلول‌های بنیادی، نانوفناوری، علوم شناختی، گیاهان دارویی و طب سنتی داریم.

وی ضمن اظهار تاسف از ضعف همکاری و ارتباط با واحدهای آموزش عالی در کرمان گفت: نگاه ما به این واحدها رقابتی نیست، بلکه آنها را همکار خود می‌دانیم و نیاز به تقویت و هم‌افزایی در این مورد داریم.

این مسئول گفت: کرمان بزرگترین استان کشور است و با داشتن یکی از باسابقه‌ترین دانشکده‌های داروسازی کشور از سال 66 و شرایط اقلیمی خاص هنوز یک شرکت داروسازی ندارد.

وی افزود: سالانه بیش از 200 تن گیاهان دارویی از استان کرمان به‌صورت خام‌فروشی به واسطه‌هایی با هزینه بسیار کم عرضه می‌شود، این واسطه گیاهان دارویی را به کارخانه‌های داروسازی سایر استان‌ها می‌برد و درنهایت محصولی با قیامت بیشتر به این استان می‌رسد.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان آموزش و مراقبت را عامل بهبود شاخص‌های اقتصادی، تامین اجتماعی و به‌طور کلی سلامت در استان، کشور و منطقه دانست و گفت: این عامل گسترش مرزهای دانش بشری را در پی دارد.

انتهای پیام/80028/ل40/ف4004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها