امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۴:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113381
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از گرگان، تابستان این روزها کم‎کم رهسپار گذشته می‎شود و خزان با برگ‎های طلایی، فصل آغازین بوی گچ و کلاس و

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از گرگان، تابستان این روزها کم‎کم رهسپار گذشته می‎شود و خزان با برگ‎های طلایی، فصل آغازین بوی گچ و کلاس و صبح‎هایی که دیر می‎شود را نوید می‎دهد.

گرگان این روزها در تب‎و‎تاب طلوع فصل پاییز، خیابان‎های شلوغی دارد، پدران و مادرانی که به نیت خرید کیف و دفتر دست در دست کودکانشان در حال آماده شدن برای شروع دوباره هستند.

اگر چه بازگشایی مدارس نوید دهنده روزهای خوبی برای فردای فرزندان ماست، اما چهره‎های نگران والدین در هنگام توقف روبه‎روی لوازم التحریر‎فروشی‎ها باز هم بیان کننده مشکلاتی است که خانواده‎های گرگانی همچون دیگر نقاط کشور در زمینه خرید مایحتاج دانش آموزان با آن روبه‎رو هستند.

یک شهروند گرگانی که والدین دو دانش آموز است در گفت‎و‎گو با خبرنگار فارس در گرگان با اشاره به افزایش افسارگسیخته مایحتاج دانش‎آموزان گفت: شهریورماه که می‎شود مثل غروب آفتاب دلگیر، غم دنیا در دلم جمع می‎شود، چرا که در وانفسای درآمدی که دارم، نمی‎دانم جواب فرزندانمان را چه بدهم.

علی مهدوی اظهار کرد: می‎دانم که درخواست بچه‌ها درخواست معقولی است، اما نبود درآمد مناسب با توجه به گرانی‎های هر ساله، مانع تحقق همه خواسته های آنان است.

وی ادامه داد: من با اضافه کاری سرجمع، ماهی 800 هزار تومان درآمد دارم، 400 تومان برای اجاره خانه و 130 تومان قسط و مابقی هم برای گذران زندگی روزانه، حال با این درآمد چگونه می‎توانم پاسخگوی همه نیازهای فرزندانم باشم.

یک خانم خانه‌دار گرگانی نیز که مادر یک دختر دبستانی و یک پسر دبیرستانی است با اشاره به افزایش چشم‎ و هم‎چشمی در جامعه بیان کرد: ما که بچه بودیم از لباس‎ها و وسایل تحصیلی سال قبل استفاده می‎کردیم اما الان بچه‎ها این چیزها سرشان نمی‎شود و از ما هر سال چیز نویی طلب می‎کنند.

افزایش بهای لوازم‎التحریر در گرگان در آستانه سال جدید تحصیلی

مهسا امیری ادامه داد: گاهی از خدا می‎خواهم ای کاش مجبور نبودیم این ماه کرایه خانه بدهیم که با آن بتوانم حداقل‎های خواسته فرزندانم را تهیه کنم، آرزویی که در واقعیت فعلا در حد همان آرزو است.

وی تصریح کرد: شوهرم کارگر است و مدت دو ماه است که کار ندارد، البته این روزها می‎رود سر ساختمان اما مگر با این هزینه‎های سرسام‎آور و با پول کارگری می‎توان خانواده را اداره کرد.     

از خانمی که به همراه دخترش در مغازه کیف و کوله فروشی انتهای خیابان امام خمینی(ره) گرگان حضور داشت، از قیمت‎ها می‎پرسم، می‎گوید: هرساله‎ قیمت‎ها افزایش خود را دارد امسال هم جدا از سال گذشته نیست، اما کیفیت این وسایل انگار نسبت به گذشته کمتر شده است.

اکرم انتصاری که در حال چانه‎زدن قیمت کیف برای دخترش بود، اضافه  کرد: دخترم طرح این کیف را دست دختر عمویش دیده و اصرار دارد که آن را بخرم، چه کار می‎شود کرد، بچه است و دل‎مشغولیهایش.

وی خاطرنشان کرد: البته این آخرین کیف امسال نیست و تا پایان سال جدا از کیف جداگانه کلاس زبانش، بازهم مجبورم برای مدرسه‎اش یک کیف دیگر بگیرم. 

افزایش تنوع کیف و لوازم التحریر نسبت به سال گذشته

انتصاری مذکر شد: تنوع زیاد و زیبایی طرح رنگارنگ کیف‎ها وسوسه‎کننده است، به ویژه لوازم‎التحریر که یکی از یکی دیگر قشنگ‎تر هستند که همین موضوع ایجاب می‎کند خانواده‎ها بر اثر اصرار فرزندانشان به خواسته‎های آنان جامه عمل بپوشانند.

به سراغ یک فروشنده‎ه لوازم التحریر می‎روم، «محمدحسین کریم‎نژاد» با اشاره به تنوع بازار کیف و دفتر گفت: این روزها تنوع لوازم‎التحریر زیاد است و هر سال هم بیشتر می شود، ما هم چاره‎ای نداریم جز اینکه جنسمان جور باشد وگرنه از ما خرید نمی کنند.

وی تصریح کرد: باور کنید وقتی می‎بینم خانواده‎ای به دلیل گرانی یک جنس مجبور است، دست‎خالی فروشگاهم را ترک کنند، ناراحت می‎شوم، نه به خاطر اینکه فروشی نکردم، بالاخره من هم پدرم و شرایط اقتصادی خانواده‎ها را درک می‎کنم.

کریم‎نژاد افزود: ما هم دوست داریم همه مردم قدرت خرید داشته باشند و بچه‎ها از این جا خوشحال بیرون بروند، اما گرانی است و دست و پای ما هم برای تخفیف بسته است.

افزایش کالاهای ایرانی به نسبت کالاهای چینی

وی با اشاره به کیفیت کالاها ادامه داد: الان نسبت به سال‎های گذشته وضعیت بهتری داریم، در چند سال قبل تقریبا کالاهای چینی بازار را اشباع کرده بود، اما الان طرح‎های ایرانی به بازار آمده و البته برای خانواده‎ها و کودکان هم جذاب است.

این فروشنده لوازم‎التحریر تصریح کرد: با وجود این گام مثبت هنوز، طرح‎های جذاب ایرانی کم است، یا جذابیت‎های لازم را ندارد هر چند در بارهای جدیدی که از تهران آمده، تنوع طرح‎ها افزایش یافته است.

کریم‎نژاد یادآور شد: هنوز شاهد اصرار دانش آموزان حتی گریه کردن آنها برای خرید یک طرح و عکس خاصی هستیم، خودمان هم از دیدن این صحنه ها ناراحت می‎شویم اما نمی‎توانیم کاری بکنیم.

از مغازه بیرون می‎آیِم کودکی برای خرید لوازم‎التحریر و برچسب با مادرش کلنجار می‎رود، به یاد روزهایی می‎افتم که زیاد فکر کیف نبودیم و حتی گاهی برخی بچه‎ها با کش شلوار کتابهایشان را می‎بستند، راستی این تجمل گرایی و مصرف‎گرایی در کودکان ما از کجا نشات می‎گیرد.

نیاز به برگزاری نمایشگاه‎ فصلی خرید لوازم التحریر در گلستان

قبول کنیم شرایط فرق کرده، رسانه‎ها و تبلیغات روز و شبشان بچه‎های ما را به گونه‎ای هدایت شده به مسیر مصرف‎گرایی سوق می‎دهند، تعداد کم بچه‎ها در خانواده‎ها هم مزید بر علت شده که آنان تمامیت‎خواه شوند و خانواده‎ه‎ها هم نتوانند حریفشان شوند.  

حال در این شرایط بهتر است بر مبنای واقعیت موجود، در گلستان همچون تهران، نمایشگاه‎های عرضه مستقیم کالا با نظارت دستگاه متولی در سطح استان و شهرستان‎ها برگزار شود، تا بشود، ضمن نظارت بر کیفیت کالاها و قیمت‎ها، بخشی از دغدغه‎ خانواده‎های گلستانی را در این زمینه کاهش دهد.
  انتهای پیام/83002/ل40/ژ1001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها