امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۴:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113390
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اردبیل، اسدالله درویش امیری ظهر امروز در نشست با فعالان گردشگری در اردبیل اظهار کرد: سهم ایران از ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اردبیل، اسدالله درویش امیری ظهر امروز در نشست با فعالان گردشگری در اردبیل اظهار کرد: سهم ایران از گردشگری خارجی به رغم پیش‌بینی‌های انجام شده بسیار اندک است در حالی که با فعال کردن حوزه گردشگری خارجی می‌توانیم بخش عظیمی از معضلات اقتصادی و اشتغال خودمان را برطرف کنیم.

وی عنوان کرد: در حالی این سهم بسیار اندک و محدود است که ما ظرفیت‌های طبیعی و غیرطبیعی مرموز و غیر مرموز بسیار زیادی داریم که اگر از این ظرفیت‌ها بهره‌گیری کنیم می‌توانیم گردشگران بی‌شمار خارجی را جذب کشورمان کنیم.

درویش امیری نمونه این آثار فاخر و ارزشمند فرهنگی و تاریخی را تخت جمشید، تخت سلیمان، بیستون، شهر سوخته زابل که امسال به ثبت جهانی رسید ارگ بم و عمارت چهل ستون و ... است که از سابقه درخشان تمدنی و تاریخی برخوردار هستند.

وی با یادآوری این که عده‌ای با نادیده گرفتن این ظرفیت عظیم همچنان نگران و دلواپس ورود گردشگران خارجی هستند و اجازه نمی‌دهند از این محل اشتغال و اقتصاد رونق بگیرد، گفت: ما آماده هستیم رودرو با این افراد بنشینیم و با بیان دیدگاه‌های کارشناسی نگرانی‌ها و دغدغه‌های آنها را برطرف کنیم.

معاون حقوقی و امور مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: در تابستان امسال بنده به هشت استان سفر کردم که در این سفرها حجم زیادی از گردشگران خارجی بالای 50 تا 60 سال را مشاهده کردم که به استان‌های ما نظیر کرمان برای دیدن آثار تاریخی این شهر مسافرت می‌کنند و در کرمانشاه نیز تورهای توریسم خارجی را مشاهد کردم که برای دیدن طاق بستان آمده بودند.

درویش امیری افزود: گردشگر خارجی با انگیزه دیدن آثار فرهنگی، تاریخی و هویتی ما به این سرزمین سفر می‌کند به طوری که در سه سال گذشته 450 هزار گردشگر خارجی برای دیدن کویر به شهر یزد سفر کرده‌اند تا زیبایی‌های کویر به مانند مواهب دیگر خدادادی این سرزمین استفاده کنند.

وی جایگاه گردشگری سلامت و رتبه ممتاز استان اردبیل را در این زمینه یادآور شد و گفت: چرا ما از حضور گردشگران خارجی با این ظرفیت‌های عظیم نگران هستیم  در حالی که باید بر این باور باشیم که آنها هیچ تاثیرگذاری در ارکان فرهنگی ما نخواهند داشت و هر گونه سنگ‌اندازی در این مسیر در حقیقت سنگ‌اندازی با اشتغال و رشد اقتصادی است.

معاون حقوقی و امور مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: ما در این سازمان با همراهی تمام همکاران با موارد کارشناسی در خدمت دلسوزانی هستیم که از این بابت نگرانی دارند تا به آنها بفهمانیم که ورود گردشگر خارجی هیچ مغایرتی با فرهنگ غنی و ارزشی ما ندارد.

هنوز به ظرفیت پذیرش  20 میلیون گردشگر خارجی  نرسیده‌ایم

معاون حقوقی و امور مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: تا پایان برنامه 1404 باید در کشورمان پذیرای 20 میلیون گردشگر خارجی باشیم که هنوز این امر تحقق پیدا نکرده در حالی که کشور ترکیه رقیب منطقه‌ای ما که فاقد منابع زیرزمینی نفت و گاز است بر اقتصاد گردشگری تکیه کرده و سالانه پذیرای 36 میلیون گردشگر خارجی است.

درویش امیری گفت: بر اساس آخرین آمار در سال گذشته 4.5 میلیون گردشگر خارجی وارد کشورمان شده، در حالی که امسال در مدت پنج ماهه این تعداد تا دو برابر افزایش یافته است.

این مسئول ادامه داد: نقاط فرهنگی و تاریخی و ظرفیت‌های گردشگری ما بسیار بالاتر از سنگاپور و دبی است که بیشتر از ایران گردشگر خارجی پذیرش می‌کنند و تا زمانی که دیدگاهمان را به حضور و ورود این گردشگران تغییر ندهیم امکان توسعه در این بخش وجود ندارد.

وی نگاه مدیران استانی و استانداران را به حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متفاوت از سال‌های گذشته برشمرد و گفت: در نشستی که با 29 استاندار داشتم متوجه دیدگاه‌های مثبت و نگاه سازنده به این حوزه بودم که در استان اردبیل نیز دیدگاه استاندار به این حوزه متفاوت از سایر بخش‌ها است.

درویش امیری نگاه دولت،  مجلس و تمام دلسوزان نظام را به ایجاد تحول در این بخش مهم و خطیر توصیف کرد و گفت: همه باید در انجام این وظیفه سنگین تلاش کنیم تا با رفع موانع فضایی فراهم آید تا سهم این بخش در ایجاد اشتغال 10 برابر شرایط کنونی باشد که در حال حاضر این سهم اندک است.

معاون حقوقی و امور مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: از 17 اثر ثبت شده کشور در یونسکو یک اثر به نام بقعه شیخ‌صفی‌الدین اردبیلی از این استان است و استان اردبیل سرآمد استان‌ها در بخش گردشگری سلامت است در حالی که در سایر بخش‌ها نیز این ظرفیت و توان را شاهد هستیم.

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اردبیل، درویش امیری در پایان سخنان خود گفت: از 350 هنر صنایع دستی در کشور 60 هنر صنعت مربوط به استان اردبیل است که شایسته است بیشتر از این در تحقق این اهداف گام برداریم.

انتهای پیام/62001/س40/ف4004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها