امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۷:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113400
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار فارس محمدباقر قالیباف ظهر امروز طی سخنانی در مراسم بهره برداری از 88 واگن مترو تهران و حومه با تاکید بر ضرورت افزایش ظرفیت حمل و نقل ...

به گزارش خبرنگار فارس محمدباقر قالیباف ظهر امروز طی سخنانی در مراسم بهره برداری از 88 واگن مترو تهران و حومه با تاکید بر ضرورت افزایش ظرفیت حمل و نقل عمومی با توجه به برنامه سالانه شهرداری تهران، عنوان کرد: امسال زمینه برای افزایش ظرفیت جا به جایی 400 هزار نفر در مجموعه ناوگان اتوبوس و مترو فراهم شده است. در این میان روند موجود نسبت به گذشته روند بسیار قابل قبولی است. هر چند که نباید به این حد قانع باشیم اما از دیگر سو نباید گذشته را نیز فراموش کرده و بعضی زحمات و اقدامات را فراموش کنیم چرا که یاد آنها انسان را نسبت به آینده امیدوار تر می کند.

وی افزود: ما با روزی حدود 400 هزار نفر جا به جایی در مترو کار را شروع کردیم و امروز این رقم به مرز 3.5 میلیون نفر جا به جایی در روز رسیده است که این آمار بسیار خوشحال کننده است.

شهردار تهران ادامه داد: بعضا می شنویم که مترو به فراموشی سپرده شده ، این در حالی است که مترو هیچ گاه در دوره مدیریتی ما در 9 سال گذشته به فراموشی سپرده نشده است. به نحوی که اولین برنامه توسعه مترو در پایان سال 85 به جمع بندی رسید و از آن زمان توانستیم برنامه ریزی برای یک حرکت را آغاز کنیم. نتیجه این برنامه ریزی نیز آن شده است که از سالی 2.5 کیلومتر توسعه مترو به مرز سالی 16 کیلومتر رسیده ایم و در سال های پیش رو این رکورد را به 2 برابر افزایش خواهیم داد.

وی با بیان اینکه توسعه زیر ساخت های حمل و نقلی شهر تهران براساس طرح جامع به نقطه قابل قبولی رسیده است، اظهار کرد: شبکه بزرگراهی تهران بر اساس طرح جامع نهایی شده است و هم اکنون تنها باید پروژه های نیمه تمامی همچون ادامه اتوبان شهید حکیم، ادامه کمربندی شمال به جنوب در محدوده غربی تهران - که باید اتوبان های شهید همت ، شهید حکیم ، جاده قدیم و جاده مخصوص کرج را به یکدیگر متصل کند - و همچنین بزرگراه شهید شوشتری در منتهی الیه شرق تهران را به اتمام برسانیم. بدین ترتیب طرح جامع ما در حوزه بزرگراه ها به اتمام خواهد رسید. البته یک گزینه دیگر وجود دارد که ادامه بزرگراه شهید صیاد شیرازی را به آزادگان متصل می کند و این تنها پروژه باقی مانده است تا طرح بزرگراهی شهر تهران به طور کامل تکمیل شود.

قالیباف به روند توسعه زیرساخت های حمل و نقل عمومی و ترافیک در شهر تهران اشاره کرد و گفت: امروز  استانداردهای ما، استانداردهای قابل قبولی است و در این بخش ما با کشورهای پیشرفته دنیا از جهت کمی قابل مقایسه هستیم، اما جایی که نتوانستیم همپای توسعه زیرساخت ها، به حمل و نقل عمومی توجه کنیم بحث مربوط به فرهنگ ترافیک است. این موضوع یکی از نکات بسیار مهم و جدی به شمار می رود و همان بحثی است که ما در حوزه رویکرد حمل و نقل انسان محور مدنظر داشته ایم.

شهردار تهران درباره برنامه های پیش رو به منظور توسعه کمیته حمل و نقل عمومی تصریح کرد: باید به این نقطه برسیم که به ازای هر 350 متر در محدوده شهر تهران به یک ایستگاه حمل و نقل عمومی متصل شویم و هیچ فردی برای دسترسی به شبکه حمل ونقل عمومی بیش از 350 متر سفر پیاده نداشته باشد. همچنین اگر افراد به شبکه حمل و نقل اتصال پیدا کردند، بتوانند دسترسی خود را به بقیه شهر تعریف کنند که با چه قیمتی، چه زمانی و چه نوع حمل و نقلی به مقصد خود می رسند.

وی با بیان اینکه حمل و نقل عمومی باید پیش بینی پذیر باشد، گفت: نکته ای که حمل و نقل انسان محور به آن توجه دارد، زمان است. به نحوی که یک فرد باید بداند برای سفر از یک نقطه به نقطه دیگری از شهر چقدر زمان صرف می کند. البته این موضوع برای مترو وجود دارد و برای اتوبوس نیز به سمت تحقق آن حرکت کرده ایم به گونه ای که مردم تهران شاهد هستند که اتوبوس ها به آن ها زمان می دهند.

قالیباف همچنین یادآور شد: زمانی که خط ویژه اتوبوس را پیش بینی می کردیم، مخالفت هایی وجود داشت اما باید حمل و نقل عمومی را به حمل و نقل شخصی اولویت دهیم چرا که این راه متعلق به عموم جامعه است و با پول بیت المال و مردم تملک شده است. از این رو باید اجازه دهیم مردم از آن استفاده کنند.

شهردار تهران با تاکید بر ضرورت توجه به محیط زیست، عنوان کرد: کاری که عزیزان براساس پیشنهاد خود شهرداری انجام دادند آن بود که خودروها را بازسازی کرده و از آن ها استفاده کنیم، اما باید توجه داشت که این اقدام از بعد شاخص های اقتصادی مقرون به صرفه نیست بلکه باید از اتوبوس های نو استفاده کنیم. چرا که اگر این اتوبوس های فعلی بازسازی شود برای خارج از شهر مناسب خواهد بود اما برای استفاده در تهران مناسب نیست.

وی افزود: متاسفانه چهار سال است که شهرداری تهران حتی یک اتوبوس از سهم خودش در توسعه حمل و نقل عمومی را که مربوط به اعتبارات عمومی است، دریافت نکرده است. این در حالی است که مردم تهران هم مالیات می دهند و براساس جمعیت این شهر سهمی دارند، اما متاسفانه تا امروز چهار سال است که از این سهم محروم هستند. این انصاف نیست و باید این سهم به مردم تعلق بگیرد که مجبور نشویم به نوسازی و بازسازی خودروها اقدام کنیم.

محمدباقر قالیباف با بیان اینکه ما نمی گوییم این خودروها باید از رده خارج شوند، تاکید کرد: با توجه به آلودگی هوا، شیب زمین، حجم مسافر موجود در تهران و ظرفیت های موجود؛ این خودروها در صورت نوسازی باید در محیطی غیر از تهران مورد استفاده قرار گیرند.

شهردار تهران در ادامه گفت: در شمال و جنوب شهر باید امکان دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی در فاصله 350 متری وجود داشته باشد و در این زمینه باید مخصوصا جنوب شهر را در اولویت قرار دهیم. متاسفانه در گذشته بی توجهی و کوتاهی در جنوب شهر و در برخی مناطق صورت گرفته و وضعیت اتوبوس ها در شرایط خوبی نیست، اما به مردم مناطق 18، 19 و 21 قول داده ایم که امسال اتوبوس های نو در آن منطقه مشغول به کار شوند. در این زمینه بخشی از این اتوبوس های جدید به آن مناطق می روند تا مردم این منطقه ها نیز از اتوبوس های نو و کولردار برخوردار شوند.

وی عنوان داشت: ما باید در حوزه مترو، اتوبوس و مینی بوس تلاش کنیم تا شرایط دلپذیر و مطبوعی را فراهم کنیم. این در حالی است که هم اکنون این شرایط را مخصوصا در زمان های اوج سفر، در صبح و بعد از ظهر نداریم که در این مورد درخصوص مترو باید حتما تعداد واگن ها را اضافه کنیم.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه در این زمینه توافق های خوبی با دولت داشته ایم ، گفت: وزارت نفت از محل صرفه جویی در مصرف سوخت اعتباراتی را برای این کار در نظر گرفته است. امیدواریم به این موارد در کمترین زمان ممکن جامه عمل پوشیده شود تا بتوانیم تعداد واگن های متروی تهران را اضافه کنیم.

وی به فعالیت یک هزار و 200 واگن فعال در ناوگان متروی تهران اشاره و بیان کرد: از جهت زیرساخت، بحث های فنی، ظرفیت ایستگاهی و ریلی و شرایط ایمنی می توانیم هزار و 200 واگن دیگر را نیز به ظرفیت ناوگان های موجود اضافه کنیم. معنی این حرف آن است که با همین زیر ساخت ها می توانیم حجم جابجایی سه و نیم میلیون مسافر در روز را به هفت میلیون مسافر در روز افزایش داده و حجم فشردگی در پیک سفر را کاهش دهیم. بدین ترتیب می توانیم مترو را با کاهش فاصله بین حرکت قطارها دلپذیر کنیم.

وی تنوع پذیری را ششمین شاخص در مورد توسعه حمل و نقل عمومی عنوان کرد و گفت: تاکسی، مترو، مینی بوس و اتوبوس باید همپوشانی کامل داشته باشند. اینکه می گوییم با فاصله 350 متری امکان دسترسی به حمل و نقل عمومی وجود داشته باشد بدین معنی است که هر فرد قدرت انتخاب داشته باشد تا با مترو، اتوبوس و تاکسی سفر کند.

قالیباف با تاکید بر ضرورت توجه به فرهنگ ترافیک نیز تصریح کرد: واقعیت این است امروز رانندگی ها در شهر زیبنده مردم ما نیست. این روزها شخصیت های سیاسی و توریست هایی که وارد شهر می شوند از نظافت، فضای سبز و زیبایی های شهر تهران تعریف می کنند اما جایی که همه بالاتفاق به ما منتقد هستند؛ حوزه ترافیک و فرهنگ رانندگی است.

شهردار تهران خاطرنشان ساخت: بیش از 7 ، 8 ماه است که بنده به طور فشرده با جمعی از همکاران، نخبگان و مردم در حال برنامه ریزی برای این موضوع هستیم و مقدماتی را فراهم کرده ایم که امیدوارم بعد از تکمیل آن بتوانیم این طرح را در آینده ای نه چندان دور اجرایی کنیم. وی همچنین به برخی اظهارات مطرح شده مبنی بر استفاده از قطارهای دست دوم در ناوگان مترو تهران اشاره کرد و گفت: اگر می گویند قطار کهنه وارد می کنید، این را جزو مزاح ها بگذارید و آن را برای رفع خستگی بگیرید. از این حرف ها به صورت جسته و گریخته در جاهای مختلف می شنویم. البته حتما پاسخ لازم داده می شود اما توجه کردن به این حرف هایی که مطمئن هستیم منطق ندارد درست نیست، چرا که شاید این حرف ها برای آن است که فرصت ما را بگیرند.

محمدباقر قالیباف به برخی سخنان گزاف درباره تضاد دریاچه خلیج فارس با معیارهای محیط زیست و قطع درختان در شهر اشاره و اظهار کرد: چه کسی است که نداند توسعه فضای سبز تهران از 9 متر در گذشته به نزدیک به 16 متر در هشت سال اخیر رسیده و چندین میلیون درخت در این شهر کاشته شده است. هرچند امروز افرادی هستند که به ناحق درختان را خشک می کنند و متوجه هستیم که امروز جایی وجود دارد که با حکم قاضی درخت قطع می کنند. البته ما جلوی این موارد را می گیریم و باید با آن ها برخورد شود، اما در جایی که بگویند شهرداری درخت قطع می کند، حرف گزافی است.

وی به اقدام قاطع شهرداری تهران برای ممانعت از ساخت و ساز در طراز بالای 1800 در تهران اشاره کرد و گفت: هنر ما در طرح جامع و تفصیلی این بوده است که ما محدوده شهر تهران را از 740 کیلومتر مربع به 640 کیلومتر کاهش داده ایم و شهر را 100 کیلومتر مربع کوچک کرده ایم. همچنین در منطقه یک خط 1700 را گذاشته ایم و در برخی نقاط اجازه نداده ایم که از 1700 متر به بالا ساخته شود اما این روزها عده ای نانشان در این است که این حرف ها را بزنند.

شهردار پایتخت در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: این ایام تقارن با آغاز سال تحصیلی به عنوان بهار دانایی و تلاش برای علم و دانش و نیز آغاز هفته دفاع مقدس به عنوان تبلور رشادت ها و تلاش های این ملت به رهبری حضرت امام (ره) است. در دفاع مقدس برای یک بار این افتخار در تاریخ ایران به ثبت رسید که مردم با اتکا به فرهنگ اسلامی و به فرماندهی امام خمینی (ره) توانستند با رشادت و مجاهدت از آبرو، عزت، خاک کشور و باورهای انقلاب خود دفاع کنند.

شهردار تهران تصریح کرد: وقتی جغرافیای ایران در گذشته را نگاه می کنیم، شاهد هستیم در هر مقطعی بخشی از سرزمین این کشور جدا شد اما این افتخار برای فرهنگ اسلامی و انقلابی برای همیشه تاریخ باقی ماند که از آبروی این کشور، سرزمین، خاک و باورهای انقلاب اسلامی دفاع کردند.

قالیباف با بیان اینکه دانش آموزان و دانشجویان با تقدیم نزدیک به 25 هزار شهید در دوران دفاع مقدس بیشترین حضور و شهید را داشته اند، گفت: امروز همه دانش آموزان ما که پشت میز مدرسه قرار می گیرند، بدانند که بهترین و بیشترین سنگربانان ما در دوران دفاع مقدس از پشت همین میز مدارس به جبهه رفتند.

وی به مشکلات ترافیکی در آغاز بازگشایی مدارس به دلیل کوتاه شدن روز و تغییر زمان سفرهای شهری اشاره کرد و گفت: افزایش محیط های آموزشی باعث استفاده بیشتر از وسایل حمل و نقل عمومی می شود و طبیعی است که مدیریت شهری باید در این زمینه چاره اندیشی کند. بدین منظور هر ساله طرحی در آستانه بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در شهر مخصوصا در حوزه حمل و نقل عمومی اجرایی می شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها