امروز : پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 21
۱۵:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113406
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، واکنش‌ها به نتیجه همه‌پرسی استقلال اسکاتلند که با پیروزی مخالفان به انتها رسید، همچنان ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، واکنش‌ها به نتیجه همه‌پرسی استقلال اسکاتلند که با پیروزی مخالفان به انتها رسید، همچنان ادامه دارد.

سیاستمداران انگلیسی که چندی پیش با پیروزی استقلال‌طلبان در نظرسنجی پیش از همه‌پرسی (از اینجا بخوانید) با وعده تفویض اختیار از سوی وست مینستر به مجلس «هالیروود» (پارلمان اسکاتلند) در ادینبرو، واکنش نشان داده بودند اکنون با چالش جدیدی در کسب رضایت اعضای پارلمان انگلستان در تحقق وعده‌هایشان روبرو هستند.

همه‌پرسی استقلال اسکاتلند/ جدایی از بریتانیا رای نیاورد

استقبال اسکات‌ها از همه‌پرسی استقلال؛ خلف وعده مخالفان استقلال پیش از اتمام همه‌پرسی

فرمول تسهیم بودجه «بارنت»، راه جدید کمپین مخالفان استقلال اسکاتلند برای کسب رای «نه»

کامرون، میلبند و کلگ، تعهد رأی «نه» به استقلال را امضا کردند

کامرون هر آنچه اسکاتلندی‌ها می‌خواستند را تقدیم آنها می‌کند

استقلال‌طلبان : رهبران مخالف استقلال اسکاتلند نخستین سوگندشان را شکستند
 

در تازه‌ترین واکنش‌ها «گوردون براون» نخست وزیر پیشین که نقش پررنگی در پیروزی مخالفان استقلال اسکاتلند در همه‌پرسی پنجشنبه گذشته داشت در سخنرانی‌ امروزش (شنبه) در شهر منچستر سوگند خورد که وعده «تفویض اختیارات گسترده» به «هالیرود»، پارلمان اسکاتلند، تحقق می‌یابد. وی که در کنفرانس حزب کارگر سخنرانی می‌کرد با اشاره به «بالا رفتن اعتماد به نفس به عنوان یک ملت» پس از همه‌پرسی اخیر در اسکاتلند، افزود «باید در نظر آوریم که به عنوان بخشی از یک جامعه مدنی قوی‌، رها از سیاست‌های حزبی» چطور با درک اختلاف نظرها، ناسازگار نبود.

وی در ادامه اعلام کرد که پارلمان این کشور قرار است روز 16 اکتبر (24 مهر) روند تفویض اختیار را بررسی کند. در صورت پایبندی احزاب اصلی انگلیس به وعده‌های داده‌شده پیش از همه‌پرسی، دولت و پارلمان محلی اسکاتلند پس از فرایند تفویض، اختیارات بسیار گسترده‌تری یافته و عملا نفوذ لندن در این منطقه کاهش می‌یابد. منتقدان کامرون وی را به تلاش برای تصویب قوانین «محدود به انگلیس» که کنترل لندن را به مرزهای انگلیس و نه پادشاهی متحد، محدود می‌کند، متهم کرده‌اند.

همچنین «اد میلیبند» رهبر حزب کارگر، امروز با حضور در کنفرانس حزب متبوعش تاکید کرد که «تغییر قانون اساسی» در لیست اولویت‌هایش نیست. وی در سخنرانی‌اش در خارج از محل کنفرانس، خطاب به فعالین سیاسی گفت: «چند ماه گذشته به حفظ یکپارچکی در کشورمان گذشت. هشت ماه آینده به اینکه چطور کشورمان را با هم تغییر دهیم سپری خواهد شد.» و در ادامه افزود: «تغییر قانون اساسی مهم است اما همه می‌دانیم که یک مسئله مهمتر از آن وجود دارد و آن اینکه این کشور برای طبقه کارگر کار نمی‌کند و ما در حزب کارگر بنا داریم این روال را تغییر دهیم.»

پیش از این رهبران سه حزب اصلی انگلستان، «تفویض اختیار» پارلمان انگلستان به «هالیرود» و تداوم بکارگیری فرمول بودجه بارنت را درصورت رای به اتحاد، وعده داده بودند. این وعده‌ها البته با مخالفت بسیار از سوی اعضای پارلمان انگلستان روبروست.

82 درصد از اعضای پارلمان انگلستان با طرح تسهیم «پوند» با اسکاتلند در صورت استقلال مخالفت کردند. 95 درصد از اعضای محافظه‌کار پارلمان و 72 درصد از اعضای حزب کارگر با این طرح مخالفند و دو سوم از اعضای پارلمان می‌گویند برگزاری همه‌پرسی رابطه لندن و ادینبرو را به نابودی کشانیده است.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها