امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۶:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113425
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 84
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از شورای روابط خارجی آمریکا، پوشش اخیر رسانه‌ها و اظهارات سیاسی آمریکا تا حد بسیار

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از شورای روابط خارجی آمریکا، پوشش اخیر رسانه‌ها و اظهارات سیاسی آمریکا تا حد بسیار زیادی بر «داعش» متمرکز است، بدون آنکه به این مسئله بپردازد که چگونه این موضوع به دیگر نگرانی‌های امنیتی منطقه‌ای مرتبط می‌شود.

بر اساس این گزارش، بسیاری از کارشناسان سیاست خارجی و مقامات ارشد آمریکایی اعلام کرده‌اند که داعش، توسعه تسلیحات هسته‌ای ایران و بی‌ثباتی منطقه‌، منافع آمریکا را تهدید می‌کند و با اینحال، چندین نفر از کارشناسان سیاست خارجی درباره ایران و دلایل معضلات امنیتی در خاورمیانه دچار سوء تفاهم شدند. بعلاوه، مقامات ارشد آمریکا از جمله سناتور «کارل لوین»، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا، بر این باورند که که جلوگیری از تسلیحاتی شدن ایران، هدف شماره یک آمریکا است.

این گزارش سپس با اشاره به این موارد ادامه داد، صرفنظر از اینکه کدام چالش جزء بزرگترین چالش‌های آمریکا به حساب می‌آید، عدم توانایی آمریکا در اولویت بندی و ارتباط برقرار کردن بین موضوعات مختلف در خاورمیانه موجب می‌شود که شکست یا مهار داعش کمتر محتمل به نظر برسد.

شورای روابط خارجی آمریکا درباره راهبرد دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا برای تسلیح معارضان سوری نوشت که قصد آمریکا برای تسلیح معارضان سوری برای مقابله با داعش، تهدید علیه ایران و همپیمانان این کشور همچون دولت سوریه را افزایش می‌دهد و همین امر موجب می‌شود ایران تحریک به ساخت سلاح‌های هسته‌ای شود.

بر اساس این گزارش، داعش، ثبات منطقه‌ای، منافع ایران، آمریکا، عراق و بسیاری دیگر را تهدید می‌کند و بنابراین راهی برای یافتن زمینه مشترک با ایران در مبارزه با داعش احتمالاً وجود دارد. ایران می‌تواند یک شریک معامله‌ای برای آمریکا درباره موضوعات خاص که دارای منافع دو طرفه هستند به حساب بیاید؛ همانطور که آمریکا با جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم، همکاری کرد.

شورای روابط خارجی آمریکا بر ضرورت همکاری ایران و آمریکا در خصوص موضوع داعش تأکید کرد و نوشت که هر دو طرف ظاهراً لزوم همکاری را به رسمیت می‌شناسند اما در یافتن ابزارهای صحیح در این مسیر دچار مشکل هستند. ایران آشکارا دعوت آمریکا برای همکاری درباره داعش را رد کرده است.

طبق این گزارش، تحقق اهداف آمریکا در منطقه و شکست داعش بعید است زیرا قرار نیست نیروهای زمینی آمریکا به منطقه اعزام شوند و آمریکا توانایی اندکی برای بررسی دلایل ریشه‌ای پیدایش داعش دارد.

بر اساس این گزارش، موفقیت طولانی‌مدت علیه داعش نیازمند یک دولت جامع در عراق است. هیچ تضمینی وجود ندارد که دولت جدید عراق جامع‌تر از دولت «نوری المالکی» نخست‌وزیر سابق عراق باشد، بعلاوه ایران نقش چشمگیری در تمام آینده دولت‌های عراق خواهد داشت.

شورای روابط خارجی آمریکا تأکید کرد که گرچه ممکن است همکاری با ایران در خصوص داعش موفقیت آمیز نباشد اما رویارویی با موضوعات مختلف منطقه‌ای به صورت جداگانه، شانس پایین‌تری برای موفقیت آمریکا دارد و برای توانمندی آمریکا به منظور دنبال کردن یک راهبرد منطقه‌ای یکپارچه مانع به وجود می‌آورد.

این گزارش ادامه داد که آمریکا به خوبی در گذشته با ایران همکاری داشته است. بعد از حملات 11 سپتامبر، ایران حتی قبل از 11 سپتامبر برای سرنگونی طالبان تلاش کرده بود، بعلاوه در حین کنفرانس 2001 «بن» ایران از سیاست آمریکا در افغانستان حمایت کرد و ایده انتخابات دموکراتیک را پیشنهاد کرد.

شورای روابط خارجی آمریکا تأکید کرد که آمریکا باید ایران را بعنوان دولتی با منافع خود ایران، سیاست‌های داخلی و عقاید و بینش‌های خود این کشور در نظر بگیرد. آمریکا بعنوان یک کشور می‌تواند با ایران در خصوص موضوعاتی که دارای منافع دوجانبه است، وارد مذاکره شود و این مسئله را بپذیرد که ایران منافع متفاوتی دارد و در بسیاری از جناح‌ها به رقابت با آمریکا ادامه می‌دهد. خطراتی وجود دارد، اما در عین حال پاداش‌ها و مزایاهایی هم وجود دارد. با اینحال، موضوعاتی وجود خواهد داشت که رفع آنها از طریق مذاکره به نفع هر دو کشور خواهد بود.

این گزارش با اشاره به این موارد در پایان نتیجه‌گیری کرد که سیاست آمریکا باید اولویت‌بندی شود و بین موضوعات خاورمیانه ارتباط برقرار کند و در جایی که منافع آمریکا در اولویت بالایی قرار دارد، ایران را بعنوان بخشی از راه پیش روی خود قرار دهد. در نهایت آنکه، در منطقه خلیج فارس، آمریکا هیچ‌ همپیمان یا دشمن دائمی ندارد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها