امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۱۷:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113444
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خبرگزاری «نووستی»، ویتنام، افغانستان، عراق، سوریه، اوکراین و ..... جالب است بدانیم کدام کشور ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خبرگزاری «نووستی»، ویتنام، افغانستان، عراق، سوریه، اوکراین و ..... جالب است بدانیم کدام کشور هدف بعدی «برقراری صلح آمریکایی» خواهد شد؟ برای اقتصاد آمریکا گسترش مناقشات در سایر قسمتهای کره خاکی بسیار حیاتی است. فقط این مناقشات نباید در خاک خود آمریکا باشد. «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه چند روز قبل گفته بود: «در واقع ناتو عملا کی‌یف را به سمت را حل نظامی مناقشه داخلی سوق داده است. پیمان ناتو خط مشی تقویت توان بالقوه نظامی اوکراین  را در پیش گرفته و این در حالی است که طرفین مناقشه در خصوص آتش بس و صلح توافق کردند.»

کارشناسان اطمینان دارند که اوکراین تنها یک عروسک خیمه شب بازی در رویارویی آمریکا با روسیه است. شاهد این مدعا آن است که آمریکا حاضر است در این مبارزه تا آخرین نفر اوکراینی‌ها را قربانی کند. این تنها اوکراین نیست که برای رسیدن به هدف مورد استفاده واشنگتن قرار گرفته، بلکه همه قاره اروپا اکنون از تحریم‌هایی که به خاطر آمریکا اعمال شده در رنج است. در این بین تخریب روابط کشورهای اروپایی با روسیه هم باز یکی دیگر از آرزوهای آمریکا است.

«والری گاربوزوف» نائب رئیس موسسه آمریکا و کانادا در آکادمی علوم روسیه معتقد است: «بطور کلی آمریکا اکنون سعی دارد تا نفوذ خود در جهان را تقویت کند، هرچند به بهانه مبارزه با تروریسم باشد. خط مشی که من تا حدودی آن را به حادثه تروریستی حادثه 11 سپتامبر مربوط می‌دانم. برای اینکه دولت جورج بوش در آن زمان در جنگ خود با تروریسم منافع ملی آمریکا را علم کرد. و نسبتا فعالانه نفوذ خود در سایر مناطق، از جمله جمهوری‌ها برجای مانده از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را بیش از پیش گسترش داد . اوکراین که به خودی خود یک جامعه پیچیده دارد، عرصه عمل بسیار مناسبی در این راستا شده است.»

به عقیده وی، چنین نفوذی و مهمتر از آن روش دستیابی به چنین نفوذی، حتی در دوران جنگ سرد و دوران اتحاد جماهیر شوروی هم وجود نداشت. زمانی که شرایط و امکانات فراهم شد، در اوکراین هم بحران، و هم افراد لازم برای آن، هم تمایلات معترضانه، هم جنگ و هم هواپیمای مسافربری مالزیایی، همه و همه فراهم شدند. سرگئی لاوروف هم به این نکته اشاره کرده است که «غرب برای خارج کردن روسیه از وضعیت برابر با خویش، به هر وسیله ای دست می زند». ولی روسیه باز حاضر به گفتگو است، هرچند آمریکا نیازی به این گفتگو ندارد.

گاربوزوف می‌گوید: «واقعیت این است که اصلا مذاکره‌ای وجود ندارد و این بدترین مسئله است. در دوران جنگ سرد، حداقل طرفین با یکدیگر گفتگو می‌کردند، حتی در زمان ریگان. ولی اکنون اوضاع بسیار منفی است. برای اینکه همه دستاویزها برای یافتن منافع مشترک از بین رفته است. اگر روزی قرار به برقراری روابط مجدد روسیه و آمریکا باشد، بسیاری از مسائل باید بار دیگر از اول بررسی و مورد مذاکره قرار گیرد.»

به عقیده این کارشناس، خصومت با روسیه از مدتها قبل شروع شده بود. مسئله حتی بر سر «ادوارد اسنودن» و یا «فهرست ماگینسکی»، آنطور که برخی تصور می کنند، نیست. آمریکایی‌ها از تقویت روسیه امروزی می‌ترسند و برای همین هم هدف خود را «تضعیف مواضع مسکو» قرار داده‌اند و اوکراین و اروپا هم فقط وسیله هستند. آمریکایی‌ها زمانی که پای منافع ملی شان در میان باشد، برای اروپا یک پنی هم ارزش قائل نیستند. آمریکا اروپایی‌ها را از روسیه می‌ترساند، اتحادیه اروپا را وادار می‌کند تا هزینه‌های نظامی خود را افزایش داده و تحریم‌های شدیدی علیه روسیه اعمال کنند. همه اینها برای اعلام همبستگی با آمریکاست که این کشور به طرز ماهرانه‌ای برای رسیدن به منافع ملی خود از آن استفاده کرده است. و همه این اقدامات علیه روسیه است، برای اینکه خط مشی آن با خط مشی واشنگتن منطبق نیست.

برای رسیدن به رهبری جهانی آمریکایی‌ها از هیچ چیز دریغ نمی‌کنند: میلیون‌ها انسان بی گناه که در این بین قربانی می‌شوند، شهرها و مناطقی که بطور کلی نابود می‌شوند. کاخ سفید با بوجود آوردن مناقشه داخلی در سایر کشورهایی که در فاصله دوری از ایالات متحده قرار داشته باشند، نقش داور را در این مناقشات بازی می‌کند. حال یا از طریق دیپلماسی و یا بوسیله بمباران. و آمریکا هر بار هم زیر لوای حل و فصل مسالمت آمیز و مبارزه با تروریسم این کار را انجام می‌دهد. گویا آنها تلاش دارند تا به همه و در هر کجا که باشد کمک کنند. ولی اکنون دیگر همه به خوبی درک می کنند که هر کجا که جاده می‌رود، نیت خوب هم همراهش می‌رود....

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها