امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۹:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113456
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 43
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، همایش «زلف چلیپا» به مناسبت بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی در باغ موزه قصر برگزار شد. در این همایش ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، همایش «زلف چلیپا» به مناسبت بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی در باغ موزه قصر برگزار شد. در این همایش استادان، شاعران و صاحب نظران حوزه شعر و ادب فارسی گرد هم آمده و یاد و خاطره شاعران در بند، در تاریخ ایران از جمله ملک الشعرا بهار و فرخی یزدی را گرامی داشتند.

میرجلال‌الدین کزازی استاد و پژوهشگر نام آور ادب فارسی در ابتدای سخن گفت: من بر خود بایسته می‌دانم که فرخ باد بگویم و دست مریزاد به کسانی که از زندان جایگاه رندان می‌سازند.

کزازی در ادامه  به دارایی منحصر به فرد ایرانیان  یعنی سخن‌سرایی اشاره کرد و گفت: باید قدر این داشته ارزشمند خود را بدانیم.

در ادامه همایش «زلف چلیپا» چهرزاد بهار فرزند استاد ملک الشعرا بهار در سخنانی به دو علقه بهار یعنی آزادی و وطن اشاره کرد و گفت: بهار تا پایان عمر برای این دو مبارزه کرد.

همایش «زلف چلیپا» با شعر خوانی دکتر عرفان نظرآهاری و عبدالجبار کاکایی حال و هوایی دیگر پیدا کرد. این دو شاعر معاصر قطعاتی زیبا از اشعار خود را برای حاضران قرائت کردند که مورد توجه قرار گرفت.

از جمله بخش‌های دیگر همایش «زلف چلیپا» می‌توان به سخنرانی استاد غلام‌حسین مراقبی درباره شاعران دربند، در تاریخ  ادبیات ایران اشاره کرد. همچنین نمایش بخش‌هایی از سریال شهریار که اولین شعر خوانی محمدحسین شهریار غزل‌سرای معاصر نزد استاد بهار و شاعران آن دوره را نشان می‌داد مورد توجه قرار گرفت.

پخش کلیپ «شاعر تو را کسی نشناخت» بر اساس شعر و صدای حسین منزوی و کلیپ «آن زمان که بنهادم» بر اساس شعر فرخی یزدی با صدای شهرام ناظری از جمله بخش‌های دیگر همایش «زلف چلیپا» بود.

پس از پایان بخش اول همایش، حضار گالری «ملک الشعرا بهار» در باغ موزه قصر را افتتاح کردند. همچنین سلول یاد بود فرخی یزدی در موزه مارکوف رونمایی شد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها