امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۳:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113460
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسن محمدشفیعی مدیر گروه معماری فنی حرفه‌ای استان تهران پس از بازدید از سمپوزیوم مجسمه‌سازی در برج میلاد ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسن محمدشفیعی مدیر گروه معماری فنی حرفه‌ای استان تهران پس از بازدید از سمپوزیوم مجسمه‌سازی در برج میلاد با اشاره به اهمیت تلفیق معماری و هنر در زیباسازی شهرهای متمدن امروز، گفت: در معماری بحثی وجود دارد که می‌تواند یکنواختی را در معماری شهری کاهش دهد. معماری شهری المان‌های مشترکی دارد که شبیه به هم بودن این المان‌ها و تکرار مکرر آن‌ نگاه را خسته و به مرور زمان افراد شهرنشین را دچار کرختی و روزمرگی و افسردگی می‌کند که این موضوع در بسیاری از شهرهای ایران به چشم می‌خورد.

وی افزود: مجسمه علاوه بر این که می‌تواند به انسان شهر نشین لذت بصری هدیه کند می‌تواند به او آموزش بدهد، گاهی به فکر وادار کند و نشانه‌ای باشد از سمبل‌ها و اسطوره‌های آن شهر. در ایران در کنار هر اتوبانی که به نام شهیدی ثبت شده تندیس آن شهید در کنار آن اتوبان قرار دارد؛ با این طراحی به همان اندازه که نام شهدا زینت بخش نام کوچه‌ها و خیابان‌های شهر است تندیس آن‌ها نیز بدل به تجسمی زنده از شهیدان برای ادامه دادن راه و روش آن بزرگواران شده است.

وی ادامه داد: مجسمه می‌تواند روی رفتار انسان‌های جامعه اثر بگذارد. اکنون پیوندی معنوی بین مجسمه و حتی دین برقرار شده و مجسمه این جایگاه را پیدا کرده است که به مردم ما آموزش دهد. چند وقتی است که داخل حرم مطهر امام رضا چند مجسمه تمام قد از انسان قرار دادند که در حال تعظیم به ضریح مقدس آقا امام رضا هستند. مردم زائر وقتی نزدیک این مجسمه‌ها می‌شوند و آن‌ها را در حال تعظیم می‌بینند ناخودآگاه آن‌ها هم همان کنش را تکرار می‌کنند و به حرم امام تعظیم می‌کند. امروز اگر یک توریست خارجی هم وارد حرم امام رضا شود از طریق این مجسمه‌ها می‌تواند مناسک ما را بیاموزد و اجرا کند.

شفیعی درباره تأثیر سمپوزیوم بر روند مجسمه‌سازی گفت: به نظر من سمپوزیوم‌ها رگ‌های تپنده هنر هستند. سمپوزیوم مجسمه‌سازی خون به رگ‌های مجسمه‌سازی ایران تزریق می‌کند، آن را جان می‌بخشد و در عرصه جهانی مطرح می‌کنند. در این سمپوزیوم هنرمندان جوان فرصت آزمون و خطا پیدا می‌کنند. من دوست داشتم که این سمپوزیوم‌ها در مقیاس بزرگتر اجرا ‌شود و حتی بچه‌های هنرستان‌های هنر که در آینده می‌خواهند وارد عرصه مجسمه‌سازی شوند هم امکان شاگردی در کنار دست این اساتید را پیدا کنند.

انتهای پیام/ا

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها