امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۵:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11349
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۰
تعداد بازدید: 274
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، طرح کارشناسی نشده تلویزیون مشترک فارسی زبانان که در سال 1385 از سوی «محمود ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، طرح کارشناسی نشده تلویزیون مشترک فارسی زبانان که در سال 1385 از سوی «محمود احمدی نژاد» رئیس جمهور ایران مطرح و مورد پذیرش روسای جمهور تاجیکستان و افغانستان قرار گرفت، با گذشت قریب به هفت سال همچنان خاموش مانده است.

بر مبنای این طرح که قرار بود ایران امکانات مادی و تاجیکستان فضای مورد نیاز آن را در اختیار قرار دهد از آن جهت که اختلافات نظام‌های ارزشی-سیاسی این کشورها مورد توجه قرار نگرفته بود، جز اتلاف وقت و انرژی و مهمتر از همه بودجه و سرمایه بیت المال جمهوری اسلامی ایران چیزی را به ارمغان نیاورد.

هفت سال است که از امضای توافقنامه تلویزیون مشترک فارسی زبانان می‌گذرد اما تجهیزات گران قیمتی که توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان از آلمان خریداری شد، همچنان پشت درهای گمرگ دوشنبه پایتخت تاجیکستان خاک می خورد.

تجهیزاتی که به قول برخی رسانه‌ها بیش از 2 میلیون یورو برای خرید آن هزینه شده و تعجب آورتر آن که گمرک تاجیکستان برای ترخیص وسایل این طرح مشترک تقاضای 400 هزار دلار عوارض گمرکی را کرده است و از آنجا که این مبلغ پرداخت نشده و همان طور که گفته شد طرحی غیرکارشناسی بوده، سرمایه ملت ایران در حال خاک خوردن است.

«محمد حسین امیر اردوش» رایزن فرهنگی ایران در تاجیکستان چندی پیش در مقاله‌ای به خصوصیت واگرایی این طرح به جای همگرایی اشاره کرد.

وی در این‌باره نوشت: به نظر می‌آید طرح تلویزیون مشترک فارسی‌زبانان یا شبکه‌ی نوروز، "عنوان طرح"‌ی است که بی‌آنکه مسیر منطقی شکل‌گیری یک "طرح" را طی نماید، در جمع عالی‌ترین مسئولین اجرایی سه کشور جمهوری اسلامی ایران، جمهوری تاجیکستان و جمهوری اسلامی افغانستان در سال 1385/2006 در پایتخت تاجیکستان مطرح گردیده است.

اردوش در این مقاله خاطرنشان کرد که می‌توان گفت مهم‌ترین پشتوانه‌ی بقای این "عنوان طرح" یا به عبارت دیگر علت مابقیه‌ی آن، همانا مطرح ساختن آن در جمع روسای سه جمهوری و صدور توافقنامه‌ا‌ی بود که به امضای روسای جمهور سه کشور فارسی‌زبان؛ ایران، تاجیکستان و افغانستان، مبنی بر ایجاد "تلویزیون مشترک" رسیده‌ است.

تاکنون مبالغ قابل ملاحظه‌ای، صرف راه‌اندازی این طرح شده است. این "عنوان طرح"، بارها و بارها موضوع مصاحبه‌های مسئولین ذیربط و گزارش‌های رسانه‌ای سه کشور و دیگر رسانه‌ها گردیده است. لیکن پس از گذشت چند سال از طرح آن در جمع روسای جمهور سه کشور، همچنان" طرح" یا در حقیقت "عنوان طرح"‌ی عقیم باقی مانده است.

رایزن فرهنگی کشورمان در این مقاله خاطرنشان می کند که گهگاهی رسانه‌ها -عمدتاً رسانه‌های تاجیکستان و رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه به این طرح پرداخته و یا مسئولین ذی‌ربط در مصاحبه با رسانه‌ها، به توجیه دلایل تعویق این پروژه می‌پردازند. به تازگی لحن این گزارش‌ها و مصاحبه‌ها قدری تندوتیز نیز گردیده است و گاهی طرفی از سه طرف، یک یا دو طرف دیگر را در عقیم ماندن این طرح مقصر می‌خوانند. فی‌الواقع طرحی که هدف غایی آن تقویت هم‌گرایی میان فارسی زبانان است، فعلاً به بهانه‌ای برای واگرایی میان ایشان بدل آمده است.

نهایت آنکه «‌تلویزیون مشترک فارسی‌زبانان‌»، "عنوان طرح"‌ی بیش نبوده‌است که بی‌آنکه انگیزه‌ها، اهداف، مقدورات، هزینه‌ها و جوانب دیگر آن، در مسیری درست و به صورتی دقیق، توسط کارشناسان خبره‌ تبیین شود، مطرح گردیده و بیهوده هزینه‌های مالی و معنوی را در طول این سالیان بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل نموده است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها