امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۷:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113492
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 115
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، در مراسم اختتامیه این جشنواره، «تالار وحدت» میزبان علی جنتی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی؛ معاون امور هنری ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، در مراسم اختتامیه این جشنواره، «تالار وحدت» میزبان علی جنتی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی؛ معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین طاهری؛ مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی، مسعود سلطانی فر؛ معاون ریس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، مرضیه برومند؛ دبیر پانزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی مبارک و هنرمندان عرصه تئاتر و اصحاب رسانه بود.

*علی جنتی: با تلاشی مضاعف باید رسالت تئاتر عروسکی را به جهان نشان دهیم

بر اساس این گزارش، علی جنتی طی سخنان کوتاهی ضمن عرض سلام و احترام خدمت مسعود سلطانی فر و هنرمندان حاضر در تالار وحدت بیان کرد: «قبل از هر صحبتی عذر خواهی می کنم به علت تاخیری که برای حضور در مراسم داشتم اما خوشحالم که توفیق پیدا کردم و توانستم حاضر شوم. احساس غم می کنم از این که در طول این هفته نتوانستم از نمایش هایی که عرضه می شد استفاده کنم و به تماشای آنها بروم.»

وزیر ارشاد در ادامه متنی را درخصوص عروسک ها و تئاتر عروسکی قرائت کرد که به این شرح بود: «عروسک ها نماد مردمان این جهان اند و ذهن ما جولانگاه آمد و شد عروسک هایی است که همواره در زندگی ما حضور داشته اند. آنهایی را که بیشتر دوستشان داشتیم یاران وفاداری بودند که در دوران کودکی اسرار و رازهایمان را در بازی هایمان به آن ها می گفتیم. زنده بودن و شادابی و تحرک همواره آرزوی ما برای عروسک هایمان بوده است.

توصیف خوشحالی بچه ها از آدم شدن پینوکیو همان وصف رویاهایمان است که در دنیای خویشتن از عروسک های زنده خود ساخته بودیم. صمد بهرنگی در کتاب داستان «24 ساعت خواب و بیداری» دنیای غریبی از زندگی با عروسک ها را ترسیم می کند به نحوی که جریان زندگی را در رگ عروسک های پشت ویترین خیابان به جریان می اندازد و تنهایی رغبت بار قهرمان داستان را در مهمانی باشکوه عروسک های زنده به یک شادمانی شگرف از دوستی ها و مهربانی ها بدل می سازد و دوباره همان رویای بیداری را برای عروسک هایی که دوست نداریم در خواب باشند زنده می کند. عروسک ها نماد روشنی از واقعیت ها هستند و چون جان می گیرند بیانگر مصادیق واقعی زندگی می شوند و سخنان آنان برای مردم دلپذیر و از دل برآمده می نماید.

ماسک های تئاتر که خنده و گریه را در کنار هم در معرض دیدار مخاطب می گذارند ابراز واقعیت ها است که زندگی با سختی و آسانی و خنده و گریه کماکان در جریان است و پیش می رود و درسی که از این نمادها می آموزیم تلاش برای سلامت زیستن، همزیستی و درک متقابل از یکدیگر، خستگی ناپذیری از ناملایمات، مغرور نبودن از پیروزی ها و شادمانی لحظه ها و در نهایت انسان شدن و انسان زیستن است.»

جنتی پس از قرائت متن خود با ابراز خرسندی از اینکه این دوره از جشنواره موفق بوده است، گفت: «خوشحالم که جشنواره امسال توانسته از هنرمندان خوب و پرتلاش کشورمان و در راستای دیپلماسی فرهنگی از هنرمندان چند کشور جهان که اغلب صاحب سبک در این رشته هستند میزبانی کند و قطعا تاثیر این ارتباطات در حوزه تئاتر عروسکی ایران برای هنرمندان و علاقه مندان تاثیری مناسب و مثبت خواهد بود.»

وزیر ارشاد در ادامه صحبت های خود بیان کرد: «از دست اندرکاران معاونت هنری می خواهم که برنامه های این جشنواره را در طول سال جاری و ساری نگه دارند تا مردم ما در سایر استان ها از این فعالیت های ارزشمند بهره کافی برده و هنرمندان این رشته نیز در تجربیات مستمر خود مهارت بیشتری اندوخته کنند.»

وی خاطرنشان کرد: «تئاتر عروسکی به پشتوانه فرهنگ هر جامعه می تواند سفیر خوبی برای حضور در مجامع بین المللی باشد لذا تلاشی مضاعف لازم است تا این تئاتر نقش و رسالت خود را در نقاط مختلف جهان نیز به خوبی ایفا کند و از این طریق چهره ای دقیق و زیبا از مردم مهربان ایران اسلامی به جهان ارائه کند.»

علی جنتی همچنین عنوان کرد: «حضور عروسک های پاک و ساده مانند کودکان در کنار بچه ها این دوره از جشنواره را دوست داشتنی تر کرد. در این دوره شعارهایی در حمایت از کودکان غزه رنگ و بویی دیگر به افتتاحیه داد. حضور تمام گروه های عروسکی در کنار هم برای پریایی این دوره نشان داد با توجه به شعارهای دولت تدبیر و امید می توان کارها را به خود هنرمندان سپرد و با حضورشان در فعالیت های جمعی کارهای بزرگی را به سرانجام رساند.»

وی گفت: «در پایان لازم می دانم از زحمات تمام دست اندرکاران جشنواره به ویژه خانم برومند که در این فعالیت تاثیرگذار سهم بسزایی داشتند صمیمانه تشکر و سپاسگذاری کنم. همچنین از تمام هنرمندان گرامی شرکت کننده و مهمانان خارجی جشنواره و همکارانم در معاونت هنری سپاسگذاری می کنم و امیدوارم تجربه امسال توشه راهی برای سال های آتی بوده و راه جدیدی را در تئاتر عروسکی ایران باز کند. از خداوند بزرگ موفقیت های بیشتری را برای همه آرزومندم.»

در بخش دیگری از این مراسم نماهنگی نماهنگی پخش شد که در آن علی مرادخانی و حسین طاهری چند دقیقه ای در خصوص جشنواره صحبت کرده بودند. ابتدای نماهنگ علی مرادخانی ضمن تبریک به افرادی که در این جشنواره طاقت فرسا و بدون درخواست و تقاضایی فعالیت کردند، گفت: «در این جشنواره شاهد برنامه های خوبی از جمله کارناوال عروسکی در روز افتتاحیه بودیم که با توجه به نگاهی که به غزه داشت از اهمیت بالایی برخوردار بود. از طرفی این جشنواره به خاطر نمادین بودن عروسک هایش نیز حائز اهمیت است. می توان گفت امسال با دعوت از گروه های خارجی، در آغاز بین المللی شدن جشنواره هستیم.»

پس از صحبت های معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نماهنگ، حسین طاهری؛ مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی بیان کرد: «خوشحالم که امسال این جشنواره پرشورتر و با رنگ آمیزی بیشتری برگزار شد و امیدوارم این امر مقدمه ای برای شروع جشنواره های بهتر و بهتر در سال های آینده باشد. خوشحالم که در مقدمه این جشنواره عروسک ها به یاد دیگر مردم جهان هم بودند و توجه جدی به کودکان ستمدیده غزه در کارناوال عروسکی روز افتتاحیه داشتند. امیدوارم این جشنواره در حد توان خود بتواند پاسخگوی تئاتر عروسکی کشور باشد و رسانه های دیگر از این حرکت بهره مندی مناسبی را برای تعالی تئاتر و سینمای عروسکی در ایران داشته باشند.»

مسئولان در این مراسم بزرگداشتی را برای «علی منتظری»؛ مدیر پیشین مرکز هنرهای نمایشی در نظر گرفته بودند که پیش از اجرای آن نماهنگی پخش شد که در آن مرضیه برومند، بهروز غریب پور، سهراب سلیمی و هادی مرزبان درباره علی منتظری صحبت کردند و از خصوصیات و ویژگی های مثبت و فعالیت هایی که او در سال های مدیریت خود برای تئاتر کشور انجام داده است، صحبت کردند.
در بخش هایی از این نماهنگ گفته شد: «علی منتظری در زمان مدیریت خود با همه دوست بود، گشاده رو بود و در اتاق او به روی همه باز بود. او برای هر کسی که گرفتاری داشت دل می سوزاند. سعی می کرد تک تک بچه ها را درک کند و به حرف همه گوش دهد. برای اینکه امکانات اجرای تئاتری بهتر را فراهم کند به آب و آتش می زد. زمانی وارد مرکز هنرهای نمایشی شد که تئاتر به دست فراموشی می رفت و او تئاتر را نجات داد.»

*منتظری: در خود و عملکردمان تجدید نظر کنیم!

در ادامه علی جنتی، علی مرادخانی، حسین طاهری، مسعود سلطانی فر و مرضیه برومند برای اهدای لوح تقدیر و تندیس جشنواره به علی منتظری بر روی سن حاضر شدند و مرضیه برومند پس از قرائت متن لوح تقدیر از علی جنتی خواست تا آن را به علی منتظری اهدا کند و پس از آن منتظری چند دقیقه ای را با حاضران سخن گفت.

منتظری در این سخنرانی ضمن عرض سلام به خانواده هنر نمایش بیان کرد: «از این که افتخار پیدا کردم تا در این مراسم حضور داشته باشم خرسندم و خدا را شاکر هستم.»

وی در خصوص شکل گیری این جشنواره گفت: «جشنواره تئاتر عروسک در سال 1368 با همت هنرمندان تئاتر عروسکی شکل گرفت و امروز به دور پانزدهم رسیده است و برای من جای افتخار است که پس از گذشت ربع قرن حضورم در مرکز هنرهای نمایشی و جمع هنرمندان تئاتر، امروز به همت یک شیر زن به نام مرضیه برومند اینجا هستم و از همین فرصت استفاده می کنم و خانم برومند و همکارانشان در ستاد اجرایی جشنواره خسته نباشید می گویم.»

منتظری با اشاره به اینکه خود تجربه برگزاری این جشنواره را داشته افزود: «می دانم چقدر برگزاری جشنواره دشوار است زیرا خودم این تجربه را سال ها داشته ام و در مدت برگزاری آن از اضطراب و فشار کار، زبانم سیاه می شد زیرا امکانات محدود بود. امیدوارم امروز هنرمندان ما با مدیریت آقای مرادخانی در رفاه و آرامش کار و زندگی کنند و ما هم از دور موفقیت آن ها را دنبال کنیم و آرزو دارم که انشاالله هر کجا که هستند موفق باشند.»

وی عنوان کرد: «هنرمندان ما بسیار محترم هستند زیرا من کاری فوق العاده و عجیبی انجام نداده ام تنها به وظیفه سازمانی خود عمل کرده ام اما این هنرمندان از کسی هم که کار سازمانی خود را به درستی انجام دهد سپاسگذار هستند و با اینکه 25 سال از مدیریت من می گذرد اما هنوز هم مرا فراموش نکرده اند. ما باید مقداری در خودمان تجدیدنظر کنیم و یادمان باشد که مدیریت در فرهنگ و هنر مدیریت قلب ها و دل هاست وگرنه با چیز دیگری امکانپذیر نیست و ما خداروشکر توانستیم این رابطه را برقرار کنیم و پاسخ مناسبی هم از سوی هنرمندان تئاتر گرفتیم تا جایی که هنرمندان ما با دست خالی به شهرستان ها می رفتند و آموزش می دادند و کار می کردند و این نشان میدهد که اگر ما واقعا یک برخورد درست و احترام آمیزی در همه حوزه ها با هنرمندانمان داشته باشیم می توانیم دست آوردهای بزرگی را به دست آوریم.»

*برومند: زنده باد آب‌زرشک!

در بخش دیگری از این مراسم مرضیه برومند به عنوان دبیر این دوره از جشنواره صحبت کرد و گفت: «خدای بزرگ را شاکرم که توانستیم آبرومندانه این جشنواره را برگزار کنیم اگر چه در تصور من این جشنواره خیلی وسیعتر و باشکوهتر بود اما همین هم آبرومندانه بود زیرا ویژگی های بسیاری داشت؛ از جمله همکاری سازمان هایی که دست به دست هم دادند تا جشنواره هرچه بهتر برگزار شود. سازمان هایی چون شهرداری تهران و منطقه یک؛ آقای مهندس یزدانی، شهردار منطقه 11 که در این روزهای آخر به داد ما رسیدند و اطراف تئاترشهر را مرتب و تمییز کردند، شهرام گیل آبادی که به معاونت امور بین الملل از این جشنواره حمایت کرد، تبلیغات شهری گسترده ای از بیلبورد و پوستر و بروشور داشتیم و همه در جریان برگزاری این جشنواره قرار گرفتند.»

وی ادامه داد: «در صدا و سیما دکتر دارابی لطف کرد و دستور داد که مدیران شبکه ها پوشش خبری خوبی داشته باشند و مرتب تیزر و گزارش های ما از تلویزیون پخش میشد. لطف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شامل حال ما شد و همچنین همکاری مدیریت کاخ موزه گلستان که اجازه برگزاری نمایشکاه عکس و پوستر را به ما داد.»

برومند با اشاره به اینکه جشنواره امسال یک جشنواره سبز بود، عنوان کرد: «دلمان می خواست به هیچ عنوان از بشقاب و لیوان کاغذی استفاده نکینم اما تا لحظه ای غافل می شدم بچه ها این کار را می کردند. انشاالله سال های آینده این اتفاق هم نیافتد.»
وی اضافه کرد: «جا دارد از همکاری خبرگزاری ها و رسانه ها که برای پوشش خبری جشنواره داشتند تشکر کنم. در بخش بین الملل توانستیم از حمایت های بسیاری از سفارتخانه ها برخوردار باشیم. تشکر می کنم که کشورهای آلمان و اسپانیا و چین بخشی از هزینه سفر هنرمندانشان را تقبل کردند.»

دبیر جشنواره با اشاره به کارناوال روز افتتاحیه گفت: «یک کارناوال بسیار زیبایی برای افتتاحیه داشتیم اما چون این برنامه ها مداوم نیست فرهنگستان هم واژه ای برای آن درنظر نمی گیرد  و امیدواریم این برنامه ها ادامه دار شود که ما بتوانیم یک واژه فارسی هم برای آن داشته باشیم. در آن مراسم شعارهای زیست محیطی و شعارهایی به منظور صلح و امنیت برای تمامی کودکان دنیا به خصوص کودکان غزه و کودکان مسلمانی که در وحشت و ناآرامی به سر می برند، داده شد.»

برومند همچنین خاطرنشان کرد: «اتفاق جالب دیگری که در این جشنواره رخ داد و شاید برای اولین بار بود، این است که جشنواره تقریبا مستقل برگزار شد. البته همکارنمان در مرکز هنرهای نمایشی کمک های بی دریغی کردند اما به لطف آقای یزدانی؛ شهردار منطقه یک هنرمندان عروسکی ما در خانه عروسک تئاتر یک فضای پرشور و حال و دوست داشتنی و جذاب را ایجاد کردند که مکان تمرین و مشارکت همگانی آنها بود. این موضوع را به فال نیک می گیرم و امیدوارم شرایطی به وجود آید که در آینده این کار به دست اهالی هنر واگذار شود و مطمئنا اتفاق های بهتری خواهد افتاد و این روند کاغذ بازی و امضاهای متعدد مسیر کوتاهتری پیدا خواهد کرد.»

وی با اشاره به جشن افتتاحیه نمایشگاه عکس و پوستر جشنواره گفت: «جشنی را برگزار کردیم که نمی توان نام ضیافت بر روی آن گذاشت اما بسیاری از دوستان را ناراحت کرده بود که چرا ما با آب زرشک از مهمانان این جشن پذیرایی کردیم و روزنامه ها نوشتند که 30 میلیون پول آب زرشک داده ایم که به گمانم خیال کرده اند آب زرشک اش، از طلا بوده است! به هر حال این موضوع آنها را ناراحت کرده بود اما من فکر می کنم اگر آب زرشک بتواند دل های ما را به هم نزدیک کند و ما را دور هم جمع کند پس زنده باد آب زرشک!»

گفتنی است این مراسم را «نگار استخر» اجرا کرد که البته با سرود و بخشی از اجرای نمایش مبارک و مرشد همراه بود و از آنجا که جشنواره رقابتی نبوده است برگزیده هم نداشت تنها در پایان مراسم اختتامیه دکتر ابتکار سه نمایش را با محوریت محیط زیست انتخاب کرده که هدایایی به آنان تقدیم شد.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها