امروز : سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 19
۱۸:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113513
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۲۲
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، چند روزی است که حشرات بسیار کوچک در آسمان تهران با تراکم زیاد وجود دارد و در آسمان کوچه ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، چند روزی است که حشرات بسیار کوچک در آسمان تهران با تراکم زیاد وجود دارد و در آسمان کوچه و برزن و خیابانی پراکنده است و این نگرانی در مردم ایجاد شده است که آیا این حشرات کوچک برایشان ضرر دارد یا خیر؟

یحیی ابطالی معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات کشور در گفت‌وگو با فارس گفت: اینها پروانه سفید به نام «سفیدبالک» هستند. از 2- 3 دهه گذشته به دلیل مسایل قرنطینه‌ای وارد کشور شده‌ است و تقریبا در همه کشورها هم وجود دارد.

معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات کشور گفت: این حشره در حالت نابالغ آفت گیاه سویا و پنبه، جالیز، گوجه‌فرنگی، بادمجان، محصولات گلخانه‌ای، خیار، کدو و باغات میوه است.

وی افزود: این حشره 4 مرحله زندگی دارد که یک مرحله آن به صورت حشره کامل است و بقیه مراحل زندگی خود را به صورت پوره و چسبیده به پشت برگ گیاهان سپری می‌کند.

وی تأکید کرد: حشره در مرحله پروانه هیچ خسارتی به گیاه و انسان ندارد.

ابطالی در پاسخ به اینکه مردم نگران هستند که حشرات کوچک به دستگاه تنفسی آنها وارد شود و مشکلات ایجاد کند، گفت: این حشرات کاملا بی‌آزار و بی‌ضرر هستند و مردم به هیچ وجه نگران نباشند.

معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات کشور گفت: این حشره در حالت نابالغ شیره گیاهان را می‌مکد و موجب ضعیف شدن گیاه می‌شود. از سوی دیگر احتمال دارد به صورت غیرمستقیم باعث بیماری ویروسی در گیاهان شود.

وی دلیل هجوم این حشرات ریز به منطقه تهران را تغییرات آب و هوایی و از بین رفتن دشمنان طبیعی آنها در مزارع اطراف و پارک‌ها عنوان کرد.

ابطالی همچنین گفت: امسال هوای تابستان گرم بوده و بسیاری از محصولات میزبانی که این حشره روی آنها زندگی می‌کند زودتر برداشت شده‌اند و به همین دلیل به داخل شهر هجوم آورده‌اند.

وی افزود: با خنک شدن هوا در فصل پاییز این حشرات کامل به زیستگاه‌های خود خواهند رفت و مردم به هیچ عنوان نگران نباشند.

ابطالی تصریح کرد که طغیان برخی آفت‌های کشاورزی مانند کرم غلاف سویا و کرم ساقه‌خوار برنج در سال‌های گذشته اتفاق افتاده است اما مشکلی برای انسان وجود ندارد.

وی ادامه داد: طغیان چنین آفت‌هایی در برخی موارد فقط باعث نگرانی می‌شود وگرنه هیچ‌گونه خسارتی برای انسان ندارد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار