امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۰۷:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11353
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۰
تعداد بازدید: 177
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تونس، در پی پیام تهدید آمیز گروه انصار الشریعه وابسته به القاعده در تونس، این کشور ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تونس، در پی پیام تهدید آمیز گروه انصار الشریعه وابسته به القاعده در تونس، این کشور در بیم و انتظار به سر می‌برد زیرا هر لحظه احتمال می‌رود که این تهدیدات به اجرا درآید.

این تهدید پس از آن اعلام شد که دولت تونس برای برگزاری سومین کنفرانس سالانه انصار الشریعه که قرار بود در شهر تاریخی قیروان برگزار شود، به آن مجوز نداد.

اما انصار الشریعه در پیام خود تهدید کرده که پشت دشمنان دین را به خاک خواهد مالید و اهل ایمان را خوشحال خواهد کرد.

در این میان، تحلیلگران و کارشناسان موضع انصار الشریعه را مخالف دموکراسی و تمدن و نیز قانون برشمرده‌اند.

در همین ارتباط نصربن سلطانه کارشناس امنیتی و رئیس جمعیت مطالعات راهبردی و سیاست های امنیتی فراگیر تونس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: اوضاع امنیتی جاری در تونس را باید در دو سطح داخلی و خارجی ارزیابی کرد به این ترتیب که در سطح داخلی نباید ضعف نهادهای رسمی دست اندرکار مسائل امنیتی را پس از انقلاب نادیده گرفت.

وی تصریح کرد: دلیل ضعف این نهادها این است که وزارت کشور هدف قرار گرفته و وزارت اطلاع رسانی نیز در زمان وزیر کشور پیشین لغو شد و همین امر عملکرد نهاد امنیتی و نقش آن در تامین امنیت را تحت تاثیر قرار داد.

سلطانه در عین حال گفت: نهادهای امنیتی به برکت قابلیت های خود و انگیزه دفاع از وطن با هرگونه جرم و جنایت مقابله کرده و به دفاع از چهره ها و نهادهای دولتی پرداختند اما متاسفانه اخیرا پدیده جدیدی در تونس نمود یافته است که از آنان تحت عنوان سلفی های جهادی یاد می شود.

سلفی ها بدنبال ایجاد حکومت افراطی هستند

وی در توضیح این مطلب افزود: سلفی ها با توسل به خشونت علیه همه و حتی برخی چهره های مذهبی دست به عملیات تروریستی زدند زیرا هدف آنان تحمیل دستور کار ویژه خود مبتنی بر ایجاد تغییر نظام حاکم و ایجاد حکومت اسلامی افراطی بر اساس دیدگاه خود است که با ماهیت جامعه تونس که مبتنی بر میانه روی و اعتدال است تعارض دارد.

این کارشناس تونسی افزود: به این ترتیب ظهور سلفی ها و عملیات تروریستی و خشونت آمیز آنان،اوضاع امنیتی این کشور را دستخوش تنش کرده است.

وی در مورد موضع جنبش النهضة در قبال جنبش های افراطی و دعوت آن به گفت‌وگو و اینکه حتی راشد الغنوشی رئیس این جنبش در یکی از مصاحبه های مطبوعاتی خود از آنان تحت عنوان «جوانان ما » یاد کرد، گفت: این جنبش ها پیش از انقلاب مردمی تونس نیز وجود داشته و افکار آنان برگرفته از مذهب حنبلی و اندیشه های ابن تمیمه و سید قطب بود اما این پدیده پس از انقلاب مجال گسترده تری پیدا کرد زیرا نبود امنیت و نهادهای دولتی برای مقابله با تروریست و افراط گرایی مذهبی موجب شد این جنبش ها با خیالی آسوده به فعالیت برخیزند.

سلطانه اظهار داشت: از سوی دیگر روی کار آمدن حزب اسلامی یا جنبش النهضه در تونس در فراهم کردن فضای خوبی برای فعالیت این جنبش ها تاثیر داشت.

وی در توضیح این مطلب یادآور شد: نباید فراموش کنیم که النهضه در سال 2011 کوشید با انصار الشریعه وارد گفت‌وگو شود و همین موضع موجب شد که این گروه موجودیت خود را تقویت کنند.

وی تصریح کرد: انصار الشریعه در عملیات تروریستی متعدد از جمله قاچاق سلاح از لیبی به تونس دست داشته و با گروههای وابسته به القاعده در مغرب اسلامی نیز ارتباط نزدیکی دارند تا جایی که این گروهها انصار الشریعه را تحت حمایت قرار داده و تقویت کردند در نتیجه اظهارات مربوط به برپایی حکومت اسلامی از سوی آنان روز به روز نمود بیشتری پیدا کرد.

این کارشناس تونسی در ادامه گفت: در این میان محور اظهارات مسئولان جنبش النهضه از مسائل اسلامی به سمت مسائل سیاسی درحال تغییر است به گونه ای که این تغییر رویکرد، تعهدات سیاسی را برای آن ایجاب می کند که باید در چارچوب آن شأن و جایگاه خود را در نظر گرفته و آن را حفظ کند.

وی در مورد دست داشتن جنبش های افراطی تونس در ارسال تروریست ها و سلاح به سوریه، گفت: بی تردید نمی توان  فعالیت های خارجی جنبش های مزبور یا همان دخالت در سوریه را نادیده گرفت و یا از این نکته غافل شد که جبهه النصره گروهی تروریستی و مرتبط با القاعده است.

سلطانه اظهار داشت: آمریکا و روسیه در مورد لزوم راه حل سیاسی بحران سوریه به توافق رسیده و می دانند که لازمه آن از بین بردن گروههای تروریستی تحت حمایت انصار الشریعه در تونس است از همین رو این وضعیت نوعی کشمکش ژئو سیاسی را بین قدرت های مزبور به وجود آورده و روند امور را به سمت دیگری سوق داده است و در این میان، دولت تونس باید موضع خود را در قبال این گروهها را تغییر دهد.

وی در توضیح این مطلب تصریح کرد: منطق جنبش النهضة پس از این تحولات به این سمت سوق یافت که باید مواضع مشخصی را در پیش گرفته و تلاش کند در صحنه سیاسی توازن ایجاد کند.

احتمال اینکه انصار الشریعه تهدیدات خود را عملی کند، وجود دارد

این کارشناس گفت: انصار الشریعه تاکنون تهدیدهای خود را به اجرا در نیاورده اما این به این معنی نیست که در آینده نیز چنین نخواهد کرد بلکه هرگونه اقدام و واکنشی از سوی آنان انتظار می رود.

سلطانه در پاسخ به این سوال که آیا روابط جنبش النهضه و النصار الشریعه از این پس به سمت تنش و کشمکش پیش خواهد رفت؟ گفت: بله، قطعا تمام این تحولات در چارچوب کشمکش لفظی بین دولت و انصار الشریعه جا دارد آن هم در شرایطی که برخی، النهضه را به خودداری از اعمال فشار بر انصار الشریعه فراخوانده و معتقدند به نفع تونس نیست که خود را وارد جنگ با القاعده کند.

وی افزود: در شرایطی که از انصار الشریعه و رهبران آن به عنوان تروریست یاد شده و این گروه نیز دست به عملیات خشونت آمیز زده است مردم تونس حق دارند که در بیم و نگرانی به سر ببرند به ویژه اینکه آنان سخنان تهدید آمیزی داشته و به اقدامات تروریستی علیه نهاد قضایی و نیز امنیتی اشاره داشته‌اند بنابراین مردم اکنون بیش از هر زمان دیگری از مسئولان انتظار دارند با پدیده افراط گرایی به مقابله برخیزند.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار