امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۸:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113536
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۳۴
تعداد بازدید: 22
رضا روستا‌آزاد رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; مهمترین مسئله برای تحقق سیاست‌های

رضا روستا‌آزاد رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; مهمترین مسئله برای تحقق سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه علم و فناوری را تغییر مدیریت آماتور دانشگاه‌های کشور به مدیریت حرفه‌ای دانست و گفت: بحث مدیریت در آموزش عالی باید از آماتور بودن به حرفه‌ای تبدیل شود و ما باید حرفه‌ای‌ترین و توانمند‌ترین مدیران را در سطح دانشگاه‌ها به کار گیریم.

وی افزود: زمانی که یک تیم ورزشی کشور در جهان به رتبه بالا می‌رسد بحث مربی مطرح است حتی به کارگیری مربیان و بازیکنان خارجی در تیم‌های کشور در نظر گرفته می‌شود، در دانشگاه‌ها نیز باید به همین صورت باشد و حتی در صورت لزوم بتوانیم مدیران کشورهای پیشرفته را به کار گیریم.

روستاآزاد ادامه داد: مدیریت در دانشگاه‌های ما کاملا آماتور است و با این وضعیت سیاست‌های کلان پیاده‌سازی نمی‌شود و حتی اگر نهادهای مرتبط برنامه‌ریزی و سیاستگذاری نیز داشته باشند در اجرا به مشکل برمی‌خوریم.

رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف عنوان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم، وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باید سیاستگذاری داشته باشد و مدیران توانمند حاذق در دانشگاه‌ها بتوانند این سیاست‌ها را پیاده کنند.

به گفته روستاآزاد کشورهایی مانند کره جنوبی مدیران توانمند از کشورهای پیشرفته استخدام می‌کنند و در عرف معمول دنیا برای ریاست دانشگاه‌ها اطلاعیه‌های بین‌المللی صادر می‌کنند زیرا مدیریت یک دانشگاه در سطح کلان کشور بسیار موثر است.

وی با بیان اینکه اگر دانشگاه حرکت کند جامعه نیز حرکت می‌کند و به پیشرفت می‌رسد اظهارداشت: من نمی‌گویم باید رئیس دانشگاه را از کشورهای خارجی بیاوریم ولی حتی اگر لازم باشد می‌توانیم این کار را انجام دهیم، می‌توانیم اساتید بین‌المللی استخدام کنیم و حتی اگر رئیس از کشورهای خارجی نیز استخدام نکنیم لزومی ندارد حتما از داخل دانشگاه معاون یا رئیس انتخاب شود بلکه می‌توانیم از دانشگاه‌های دیگر بهره بگیریم.

وی گفت: سیاستگذاری صحیح و اجرای صحیح سیاستگذاری‌ها از سوی مدیران توانمند می‌تواند اهداف کشور را محقق کند.

روستا‌آزاد افزود: همچنین مدیریت دانشگاه‌ها باید تمام وقت باشد و مدیران به صورت شبانه‌روز و 24 ساعته برای کار اجرایی زمان بگذارند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار