امروز : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 19
۱۳:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113552
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۰۳
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدحسین فروزان‌مهر معاون اقتصادی وزیر کشور در نشست خبری مربوط به برگزاری کارگاه‌های

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدحسین فروزان‌مهر معاون اقتصادی وزیر کشور در نشست خبری مربوط به برگزاری کارگاه‌های آموزشی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: یکی از اهداف کارگاه ایجاد درک مشترک و واحد در بحث اقتصاد مقاومتی بوده، زیرا در حال حاضر قرائت‌های مختلفی در این راستا وجود دارد.

وی گام بعدی را برگزاری همایش‌های منطقه‌ای از دید کارشناسی و تخصصی دانست و گفت: در این بحث تقسیم کار میان دستگاه‌ها و نهادهای مختلف ایجاد شده و شرایط زمان‌بندی برای جمع‌بندی صورت گرفته و یکی از محورهای این سیاست‌ها مربوط به برنامه ششم می‌شود که به عنوان یک محور مورد توجه است.

به گفته معاون وزیر کشور اقتصاد مقاومتی بحث جدیدی نیست و این موضوع با ادبیات مختلف در شرایط گوناگون از گذشته مطرح شده است و در بحث اقتصاد تاب آور که به نوعی اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود، ایران در شرایط مناسبی نیست و پرداختن به این موضوع یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است و باید ادبیات و رفتار گذشته را در تولید با رویکرد جدیدی دنبال کنیم.

وی با بیان اینکه در استان‌ها به دنبال برنامه‌ریزی عملیاتی هستیم، تصریح کرد: یکی از مباحث مهم در بحث آمایش سرزمین موضوع عدالت سرزمین است و در برنامه‌های توسعه‌ای با ظرفیت مناطق مختلف این موضوع باید شکل بگیرد.

فروزان‌مهر با اشاره به اینکه عدالت باید در زمینه کالا و خدمات در مناطق مختلف ایجاد شود، عدم توجه به تعاملات و بخشی‌نگری در گذشته را از جمله عوامل عدم تحقق این موضوع دانست و گفت: در سیاست‌های کلی برنامه‌ششم حتماً رشد متوازن مناطق توجه ویژه خواهد شد که نقش آن در برنامه ششم بسیار پررنگ است و همچنین از دیگر موضوعات رشد پرشتاب علمی، رویکردهای اسلامی، رشد متوازن منطقه‌ای و اقتصاد مقاومتی در دستور کار برنامه ششم است.

به گفته معاون اقتصادی وزیر کشور سال‌هاست در بحث آمایش سرزمینی در مقاطع مختلف و برنامه‌ها این موضوع ذکر شده، اما امیدواریم در تهیه برنامه ششم مباحث مربوط به آن را عملیاتی کنیم و قطعاً‌ بحث عدالت یکی از کارکردهای اقتصاد مقاومتی است و می‌تواند در این بحث مؤثر باشد و باید در کنار آن راهبرد استراتژی توسعه ایجاد شود تا بتوانیم تولید و رشد پایدار داشته باشیم.

وی افزود:‌عدم تعادل در بازار کار و نرخ بیکاری در استان‌ها فاصله زیادی وجود دارد که می‌توان آن را به تعادل رساند.

وی وجه تمایز برنامه ششم نسبت به دیگر برنامه‌ها را برش استانی دانست و یادآور شد: در برنامه چهارم و پنجم برش استانی نداشتیم اما برنامه ششم برای مناطق و استان‌ها برنامه‌ریزی شده و حضور بخش خصوصی در این برنامه جدی است. همچنین توجه به موضوعات خاص و ناحیه‌ای از دیگر رویکردها در روش اجرای برنامه است.

فروزان‌مهر با تأکید بر اینکه برنامه ششم علاوه بر جامع بودن مسئله‌محور نیز خواهد بود بیان داشت: در برنامه جامع به همه مباحث ورود پیدا می‌کنیم اما به دلیل محدودیت منابع درصد تحقق برنامه‌ها پائین است و رویکرد جدیدی پیشنهاد شده که به هسته‌های خط دهنده در مناطق به عنوان پیش‌رو در برنامه‌ها مد نظر قرار گرفته شود.

به گفته فروزان‌مهر از دیگر رویکردهای برنامه ششم توجه به تولید دانش‌بنیان و اقتصاد دانش‌بنیان است که طبق سند چشم‌انداز باید به قدرت اول منطقه‌ای برسیم و نیز 50درصد تولیدات از این محل باشد و در عین حال رشد ناخالص داخلی را ارتقاء دهیم که این موضوع نیز نیازمند بسترسازی است.

معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی دبیرخانه دائمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام دارد، تصریح کرد: سعی بر این است به عنوان یک کمیته مباحث مربوط به استان‌ها رصد شود و استانداران نیز نسبت به این موضوع واقف هستند و اهتمام دارند. در حال حاضر برنامه‌های کلان سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حال تدوین است و گام بعدی برش استانی مربوط به این موضوع بوده که وارد فاز اجرایی می‌شود و شرح عملیات و زمان‌بندی خواهد داشت که به عنوان نمود جدی اقتصاد مقاومتی در برنامه ششم است.

وی یادآور شد:‌باید از حوزه‌های آرمانی فاصله بگیریم و وارد بحث‌های عملیاتی شویم زیرا از اول انقلاب اسلامی تا کنون 46 سیاست کلی در کشور وجود داشته که با بررسی آنها 15 مؤلفه اصلی در این سیاست‌ها در برنامه ششم خودنمایی خواهد کرد.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها