امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۷:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113556
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۰۳
تعداد بازدید: 56
به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; مشروح جلسه امروز (یکشنبه) صحن علنی مجلس شورای اسلامی به این شرح است: معافیت مالیاتی ...

به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; مشروح جلسه امروز (یکشنبه) صحن علنی مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

معافیت مالیاتی مناطق کمتر توسعه یافته منوط به تعیین تکلیف لایحه خروج از رکود شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) خانه ملت، رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن را ادامه دادند و ماده 33 این لایحه را برای رسیدگی بیشتر به کمیسیون اقتصادی ارجاع دادند.

علی لاریجانی رئیس مجلس در جریان بررسی این ماده، پیشنهاد ارجاع آن را به کمیسیون مذکور مطرح کرد و گفت:‌ با توجه به اینکه لایحه خروج غیرتورمی از رکود، هم‌اکنون در دستور کار مجلس و کمیسیون‌های تخصصی قرار دارد، از این رو به نظر می‌رسد بهتر است این ماده با آن لایحه یا ادغام شود یا اینکه پس از تصویب و تعیین تکلیف نهایی آن لایحه، با توجه به مفاد و ضوابط تصویب شده در لایحه خروج غیرتورمی از رکود، مجدداً بررسی شده و برای تصویب نهایی به صحن علنی تقدیم شود.

وکلای ملت با 160 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 12 رأی ممتنع از 213 نماینده حاضر در جلسه، با پیشنهاد لاریجانی موافقت کردند.

در بند 33 لایحه مذکور آمده بود:‌ مالیات بر درآمد ابزاری اشخاص حقوقی غیردولتی در واحدهای تولیدی، معدنی و خدماتی شامل حمل و نقل، بیمارستان و مراکز تخصصی جراحی، هتل‌داری و مراکز اقامتی گردشگری که از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون از طرف مراجع قانونی ذیربط برای آنها پروانه بهره‌برداری صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد می‌شود، از تاریخ شروع بهره‌برداری یا استخراج به مدت سه سال و در مناطق کمتر توسعه یافته، مناطق ویژه اقتصادی و شهرک‌های صنعتی دارای مجوز از مراجع قانونی به مدت پنج سال با نرخ صفر محاسبه می‌شود.

بند مربوط به مالیات بر عایدی نقل و انتقال قطعی ملک حذف شد

سپس نمایندگان مجلس ادامه رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، بند 17 این لایحه را پس از بحث و بررسی، حذف کردند.

وکلای ملت با 127 رأی موافق، 57 رأی مخالف و 19 رأی ممتنع از 213 نماینده حاضر در جلسه، با حذف بند 17 از لایحه مالیات‌های مستقیم موافقت کردند.

در این بند آمده بود: 80 درصد عایدی اشخاص که از هر نوع نقل و انتقال قطعی ملک و نقل و انتقال حق واگذاری محل حاصل می‌شود، پس از اعمال تعدیلات تورمی بر حسب نرخ تورم اعلامی توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مشمول مالیات بر عایدی است.

صادرات کالاهای غیرنفتی و محصولات کشاورزی معاف از مالیات شد

در ادامه، نمایندگان مجلس در ادامه رسیدگی به جزئیات لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، بند 38 این لایحه را پس از بحث و بررسی به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، صد در صد درآمد حاصله از صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی و محصولات بخش کشاورزی و 20 درصد درآمد حاصل از صادرات مواد خام مشمول مالیات با نرخ صفر می‌شود.

فهرست مواد خام و کالاهای نفتی به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت و نفت و اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

طبق مصوبه مجلس، درآمد حاصله از صادرات کالاهای مختلف که به صورت ترانزیت به ایران وارد می‌شوند و بدون تغییر در ماهیت یا با انجام کاری روی آن صادر می‌شوند، مشمول مالیات با نرخ صفر می‌شود.

در تبصره این ماده مصوب شد مفاد این ماده پس از اتمام دوره اجرای قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب 1389 لازم الاجرا می‌شود.

موافقت مجلس با کلیات طرح اصلاحیه آیین‌نامه داخلی خانه ملت

بر اساس این گزارش،  نمایندگان کلیات طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی پارلمان را نیز مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند.

وکلای ملت با 144 رأی موافق، 50 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از 212 نماینده حاضر در جلسه، کلیات این طرح را تصویب کردند که در صورت تصویب نهایی آن نحوه رسیدگی به طرح‌ها و لوایح عادی و یک فوریت در صحن علنی خانه ملت و کمیسیون‌های تخصصی تغییر خواهد کرد.

اسماعیل‌نیا عضو ناظر مجلس در شورای عالی آب شد

همچنین نمایندگان یک نفر از اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی را به عنوان عضو ناظر در شورای عالی آب در راستای موضوع ماده 10 قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی مصوب 1379، انتخاب کردند.

بر این اساس از 184 آرای مأخوذه، محمد اسماعیل‌نیا به عنوان عضو ناظر در شورای عالی آب انتخاب شد.

همچنین محمد تقی توکلی و ناصر صالحی‌نسب کاندیدای عضویت در این شورا بودند که نتوانستند آرای لازم را کسب کنند و بدین ترتیب از راهیابی به شورای عالی آب باز ماندند.

ناظران مجلس در شورای عالی علوم انتخاب شدند

این گزارش حاکی است  نمایندگان مجلس، دو نفر از اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری را به عنوان عضو ناظر در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در راستای موضوع ماده 3 قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب کردند.

بر این اساس، از مجموع 162 آرای مأخوذه قاسم احمدی لاشکی نماینده نوشهر و چالوس با 91 رأی و رضا صابری نماینده رامیان و آزادشهر با 87 رأی، به عنوان ناظر در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب شدند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها