امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۱:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113613
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بندرعباس، جاسم جادری ظهر امروز در دیدار با فرماندهان و اعضای ناوگروه نیروی دریایی چین، با ابراز ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بندرعباس، جاسم جادری ظهر امروز در دیدار با فرماندهان و اعضای ناوگروه نیروی دریایی چین، با ابراز خرسندی از حضور سفیر و فرماندهان نیروی دریایی چین در بندرعباس، اظهار داشت: استان هرمزگان به دلیل موقعیت استراتژیک و قرار گرفتن در کنار تنگه هرمز و حضور ناوگان کشورهای مختلف در این منطقه، دارای اهمیت خاصی است.

وی ادامه داد: نیروهای مسلح و به خصوص نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس و دریای عمان برای مراقبت از آبراه مهم تنگه هرمز حضور مقتدرانه‌ای دارند و مقابله این نیروها با دزدان دریایی نیز زبان‌زد خاص و عام است.

استاندار هرمزگان افزود: نیروی دریایی ارتش ایران در طول تاریخ همواره حافظ منافع و مدافع کسانی بوده است که در آب‌های سرزمینی و غیرسرزمینی این منطقه گرفتار و دچار مشکل بوده‌اند.

جادری تصریح کرد: در سال‌های اخیر نیز شاهد انجام وظیفه مهم نیروی دریایی در حراست از آب‌ها و مقابله با دزدان دریایی بوده‌ایم و دو ارتش مقتدر ایران و چین نیز در مقابله با دزدان دریایی با یکدیگر هماهنگی داشته‌اند.

وی با بیان اینکه ایران و چین دارای روابطی دیرینه و طولانی مدت هستند، اظهار داشت: دو ملت ایران و چین در بسیاری موارد در مقابله با استکبار و خواسته‌های نابه حق دشمنان دو ملت در کنار یکدیگر ایستاده‌اند.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان اضافه کرد: علاوه بر روابط و مناسبات سیاسی مناسب در زمینه‌های اقتصادی نیز شاهد رشد و توسعه روابط این دو کشور بوده‌ایم و امیدواریم روز به روز این تعاملات رشد و توسعه پیدا کند.

جادری با بیان اینکه ما در این روزها سالروز آغاز جنگ هشت ساله و دفاع مقدس ملت ایران را گرامی می‌داریم، خاطرنشان کرد: مردم و نیروهای مسلح ایران 34 سال پیش مورد هجوم ناجوانمردانه قرار گرفتند اما پس از هشت سال جنگ و دفاع ملت ایران ما موفق به بیرون راندن دشمنان شدیم.

وی حضور ناوگروه نیروی دریایی چین در بندرعباس را نشان دهنده اتحاد ارتش و ملت‌های ایران و چین دانست و بیان داشت: بنده به کشور چین سفر کرده‌ام و از نزدیک شاهد تلاش و پیشرفت مردم چین بوده‌ام که کوشش مردم چین و پیشرفت آنها به خصوص در زمینه‌های اقتصادی قابل تحسین است.

استاندار هرمزگان ادامه داد: استان هرمزگان با استان گوانگجوی چین دارای روابط خواهرخواندگی است و حضور ناوگروه نیروی دریایی چین نیز موجب تحکیم و توسعه این ارتباطات خواهد شد.

*در استان هرمزگان چشم‌اندازهای بزرگی برای پیشرفت وجود دارد

شایان ذکر است؛ دریادار شین هوانگ فرمانده ناوگروه نیروی دریایی چین نیز در این دیدار ضمن قدردانی از استقبال مناسب نیروی دریایی ایران و ابراز خرسندی از دیدار با استاندار هرمزگان، عنوان کرد: ما در این سفر از بخش‌هایی از شهر بندرعباس دیدن کردیم و مطمئنیم در استان هرمزگان چشم اندازهای بزرگی برای پیشرفت وجود دارد.

وی افزود: ناوگروه نیروی دریایی چین پس از اتمام ماموریت خود در حفاظت از کشتی‌های تجاری و مقابله با دزدان دریایی با هدف تحکیم دوستی میان دو ملت و نیروی دریایی ایران و چین در بندرعباس پهلو گرفت.

فرمانده ناوگروه نیروی دریایی چین ادامه داد: با توجه به روابط با سابقه ایران و چین، در حال حاضر نیز ارتباط این دو کشور بسیار مطلوب است و در آینده نیز زمینه تبادلات بیشتر فراهم خواهد شد.

*هرمزگان روابط اقتصادی نزدیکی با کشور چین دارد

همچنین در ادامه این دیدار پانگ سن سفیر چین در ایران نیز با اشاره به روابط تاریخی و دیرینه ایران و چین، بیان داشت: بنده از برنامه‌ریزی و استقبال مناسب دولت و نیروی دریایی ایران در سفر ناوگروه نیروی دریایی چین تشکر و قدردانی می‌کنم.

وی ادامه داد: استان هرمزگان و شهر بندرعباس دارای جایگاه ویژه‌ای در ایران است و این استان روابط اقتصادی نزدیکی با کشور چین دارد.

سفیر چین در ایران تصریح کرد: امیدواریم شرکت‌های چینی در استان هرمزگان مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرند تا این ارتباطات اقتصادی توسعه بیشتری پیدا کند.

در ادامه این نشست نیز امیر دریادار حسین آزاد فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش بیان داشت: دریانوردان نیروی دریایی چین با تلاش سفیر و وابسته نظامی این کشور در ایران در استان هرمزگان حضور پیدا کردند و ناوگروه این کشور شامل دو یگان نظامی در منطقه یکم نیروی دریایی در بندرعباس پهلو گرفت.

وی ادامه داد: تعاملات و روابط ایران و چین ریشه در تاریخ بشریت دارد و حضور این ناوگروه در ایران بیانگر وجود لایه‌های ارتباطی دو کشور در زمینه‌های نظامی و اقتصادی است و تعاملات ریشه‌داری میان دو کشور وجود دارد.

ناوگروه اعزامی چین روز شنبه با دو ناوشکن و 650 نفر نیرو برای نخستین ‌بار در منطقه یکم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ساحل بندرعباس پهلو گرفت.
انتهای پیام/88001/ع40/ظ1004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها