امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۲:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113624
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمان، در حالی ظهر امروز پانل تخصصی همایش نقش اقتصاد مقاومتی در توسعه منطقه‌ای با حضور محسن رضایی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمان، در حالی ظهر امروز پانل تخصصی همایش نقش اقتصاد مقاومتی در توسعه منطقه‌ای با حضور محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، علیرضا رزم‌حسینی استاندار کرمان و جمعی از کارآفرینان برگزار شد که در این پانل در مورد مسائل مهمی از جمله قوانین مزاحم، انحراف بانک‌ها و اقتصاد مقاومتی به‌عنوان یک نسخه خوب اقتصادی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

بانک‌ها از مسیر اصلی خود خارج می‌شوند

هروی یک از صادرکنندگان نمونه استان کرمان در حوزه آغازگر پانل تخصصی همایش نقش اقتصاد مقاومتی در توسعه منطقه‌ای بود، وی این سئوالات را مطرح کرد که برای احیای مشاغل خانگی مانند فرشبافی چه راهکارهایی ارائه شده است؟ چرا باید خام‌فروشی معادن را داشته باشیم؟.

آخرین سئوال این صادرکننده هم مربوط به چرایی بنگاه‌داری بانک‌ها بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سئوال این صادرکننده درباره احیای مشاغل خانگی اظهار داشت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طرحی را برای مشاغل خانگی ارائه کرده است که در قالب آن تسهیلاتی ارائه می‌شود.

محسن رضایی ادامه داد: قرار است، تجارب وام‌های زودبازده را تکرار نکنند، بلکه حمایت واقعی و مولد ایجاد شود.

وی همچنین در مورد خام‌فروشی معادن عنوان کرد: بحث رسیدگی به معضل خام‌فروشی معادن به خواسته مجمع تشخیص مصلحت نظام از دولت و مجلس شورای اسلامی تبدیل شده و پایان خام‌فروشی یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره عملکرد بانک‌ها هم تصریح کرد: بانک‌ها از مسیر اصلی خود خارج می‌شوند که پل بودن بین سپرده‌گذاران و کارآفرینان است و بخشی از سپرده‌ها را به فعالیت‌های بانک اختصاص می‌دهند که انحراف است و پول باید بر اساس بازدهی به مناقصه گذاشته شود.

رضایی خاطرنشان کرد: منتظریم، مجلس قانونی بنویسد که اختصاص منابع پولی و مالی بر اساس رقابت صورت گیرد.

جلوی قانون‌های مغایر با سیاست‌های کلان را می‌گیریم

نخعی‌نژاد یکی از کارآفرینان کرمانی هم در مورد علت تغییر پایه و اساس ضوابط اقتصاد با تغییر دولت‌ها سئوال کرد و خواستار تبیین ضوابط اقتصادی از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام شد، وی همچنین افزایش سودهای بانکی را مورد انتقاد قرار داد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: عدم تغییر پایه و اساس ضوابط اقتصادی خواسته به‌حقی است، اما مجمع تشخیص مصلحت نظام نمی‌تواند قانون بنویسد، اما مجلس باید بر اساس سیاست‌ها ما قانون را بنویسد.

رضایی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی قانون‌ها را قبل از ارائه به شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رساند و اگر قانونی مغایر با سیاست‌های کلان باشد، جلوی آن را می‌گیریم.

وی خاطرنشان کرد: قرار شده است، دولت هم گزارش یک سالانه‌ای را از پیشرفت سیاست‌های کلان ارائه دهد و اگر مغایرتی در این گزارش ببینیم، تذکر می‌دهیم که تصمیم را برگردانند.

رضایی یادآور شد: به عنوان نمونه ما در بحث خوراک پتروشیمی‌ها مغایرت قیمت‌گذاری پتروشیمی را تذکر دادیم و اصلاح صورت گرفت گرچه اگر زودتر گفته بودند، می‌توانستیم از این قیمت‌گذاری غیرکارشناسانه جلوگیری کنیم.

وی همچنین درباره وضعیت بانک‌ها گفت: سیستم بانکی ما پیشرفت کرده است، اما کارکرد بانک باید اصلاح شود.

تشکیل کمیته مالیاتی در کرمان

جبالبارزی عضو کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی استان کرمان هم این سئوال را مطرح کرد، چرا افرادی که در امور مالیاتی شفاف هستند باید با برخورد نامناسب نسبت به فراریان مالیات مواجه شوند؟

وی همچنین از رضایی خواست تا نظرش را درباره سپرده بانکی بیان کند.

استاندار کرمان نیز درباره بحث‌های مالیاتی عنوان کرد: با توجه به مشکلاتی که در حوزه مالیات وجود دارد، کمیته مالیاتی متشکل از معاون استاندار کرمان، نماینده اتاق بازرگانی و مدیرکل مالیاتی استان کرمان باید تشکیل شود تا بتوانیم به‌صورت موردی به مشکلات مرتبط با بحث مالیات در کرمان بپردازیم.

رزم‌حسینی تصریح کرد: حق کسانی که در امور اقتصادی خود ایجاد شفافیت کرده‌اند نباید در بحث‌های مالیاتی ضایع شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم از تدوین سیستم مالیاتی جدید با مشاوره خارجی توسط وزارت اقتصاد خبر داد و افزود: اگر این سیستم اجرایی شود، بسیاری از عدم شفافیت‌ها مشخص می‌شود.

رضایی همچنین با اشاره به تدوین دفترچه قوانین مزاحم توسعه استان کرمان توسط استاندار کرمان اظهار داشت: کارآفرینان باید قوانین مزاحم را مشخص کنند و آثار آثار زیانبار این قوانین را بر اشتغال و تولید بیان کنند.

شبکه کارآفرینی در کرمان تشکیل شود

وی همچنین پیشنهاد تشکیل شبکه کارآفرینی متشکل از مردم یکی از محلات، جمعی از کارآفرینان خارج استان کرمان، موسسه مشاوره کارآفرینی و بانک را به استاندار کرمان ارائه داد.

رضایی به بیان نظرات خود در مورد سپرده‌گذاری پرداخت و ادامه داد: سپرده‌گذاری در تمام دنیا مرسوم است و مردم بخشی از درآمد خود را در بانک‌ها می‌گذارند، اما بازار پول و اعتبار باید شفاف باشد تا به اقتصاد اسلامی نزدیک شویم.

وی خاطرنشان کرد: سپرده‌گذاری را قبول دارم به‌ شرط اینکه بازارهای پول بر اساس منطق واقعی شکل بگیرد و از سفته‌بازی و انحصار بازار پول جلوگیری شود.

اقتصاد مقاومتی یک نسخه اقتصادی است

صهبا یکی دیگر از فعالان اقتصادی کرمان هم در این نشست با بیان اینکه به‌نظر می‌رسد، اقتصاد مقاومتی به‌ صورت یک بحث توصیه‌ای است، خواستار توضیحاتی درباره پایه و مبانی اقتصاد مقاومتی شد، وی همچنین بر ارائه آموزش به کارآفرینان به‌ جای برگزاری همایش‌ها تاکید کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی یک سند توصیه‌ای نیست بلکه یک نسخه اقتصادی بوده و بر پایه مبانی تجربی و علمی است و برای آن از نظریه‌های اقتصاد خرد و کلان، اقتصاد توسعه و تجارب استفاده کرده‌ایم.

دولت کرمان را تشکیل دهیم

استاندار کرمان هم بیان داشت: استانداری کرمان طی 9 ماه گذشته حتی یک همایش برگزار نکرده است.

رزم‌حسینی عنوان کرد: دولت یازدهم با درایت می‌خواهد، اقتصاد را حرکت دهد، اما ما باید خودمان مشکلات را در درون استان برطرف کنیم.

وی ادامه داد: همه باید دست‌به‌دست هم دهید تا دولت کرمان را تشکیل دهیم تا به دولت مرکزی کمک کند و بتوانیم سیاست‌های دولت مرکزی را به بهترین نحو ممکن اجرا کنیم.

انتهای پیام/80019/ح40/ف4004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها