امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۱:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113666
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 109
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، سعید متصدی امروز در مراسم بیست و هفتمین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی حفاظت از لایه ازون در جمع خبرنگاران درباره ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، سعید متصدی امروز در مراسم بیست و هفتمین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی حفاظت از لایه ازون در جمع خبرنگاران درباره وجود ریزگردهای آغشته به اورانیوم اظهار داشت: موضوع وجود کانون‌های خارجی ریزگردهای آغشته به اورانیوم امر مهمی است بر همین اساس این مسأله هم‌اکنون در حال بررسی است.

معاون سازمان محیط زیست با بیان اینکه در این باره نمی‌توان به حدس و گمان و احتمالات اظهار نظر کرد، ادامه داد: قطعا منشا گرد و غبارها متفاوت است از این رو در حال تحقیق بر روی این موضوع هستیم.

وی با تأکید بر ضرورت افزایش تحقیقات در این باره، ابراز داشت:‌ ادعای دقیق در این خصوص مستلزم انجام تحقیقات بیشتری است.

معاون سازمان محیط زیست با اعلام اینکه هم‌اکنون کار مطالعات بر روی منشاهای ریزگرد آغاز شده، افزود: اینکه گرد و غبارهای وارد شده به کشور دارای ترکیب شیمیایی اورانیوم هستند یا خیر بعد از انجام تحقیقات مشخص می‌شود اما هنوز مطالعات به پایان نرسیده و در مرحله ابتدایی قرار دارد.

متصدی با بیان اینکه درصدی از گرد و غبارهای کشور ناشی از کانون‌های داخلی است، ادامه داد: بخشی از این کانون‌‌های گرد و غبار نیز از سمت عراق، سوریه و اردن است.

وی با ابراز خرسندی از کاهش میزان گرد و غبار از کشورهای همسایه در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته، ادامه داد: مطالعات بر روی کانون‌های گرد و غبار داخل کشور نشان می‌دهد که ترکیب شیمیایی اورانیوم و دیگر ترکیبات خطرناک در آنها وجود ندارد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست گفت: تا کنون چهار کانون بروز گرد و غبار در خارج از کشور شناسایی شده است که سه کانون در عراق و یکی از آن در هورالعظیم که مشترک بین ایران و عراق است، می‌شود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه برخی معادن در داخل کشور به دلیل عدم بهسازی و رها شدن در طبیعت هم‌‌اکنون به کانون‌های گرد و غبار تبدیل شده‌اند، ابراز داشت: ساخت و سازها و تخریب‌های زودهنگام ساختمان‌ها نیز از دیگر دلایل بروز ریزگردها است.

معاون سازمان محیط زیست با بیان اینکه هم‌‌اکنون به هیچ ‌عنوان نمی توانیم بگوییم ریزگردهای کشور آغشته به اورانیوم است، افزود: افرادی که ادعا می‌کنند چنین مطالعه‌ای انجام داده‌اند بهتر است نتایج خود را در اختیار سازمان محیط زیست قرار دهند و این سازمان به عنوان متولی امر بررسی‌های لازم را بر روی این موارد انجام دهد تا صحت و سقم موضوع مشخص شود.

وی متذکر شد: سازمان محیط زیست به عنوان متولی و حافظ محیط زیست کشور در تلاش است کمترین میزان ضرر و اثر نامطلوب به محیط زیست و مردم را از آلاینده ها بکاهد بر این اساس در ماه‌های گذشته با همکاری وزارت نفت، بنزین پتروشیمی که بنزن زیادی داشت از چرخه سوخت کشور حذف شود.

وی با اعلام اینکه اکنون در چهار کلان شهر کشور از جمله تهران، کرج، اراک و تبریز بنزین با استاندار یورو 4 توزیع می‌شود، گفت: این در حالی است که چهار کلان شهر دیگر تا پایان آذرماه این کار انجام خواهد شد.

وی با اشاره به تحقق استاندارد یورو 4 در مورد خودروهای داخلی ابراز داشت: حساسیت‌ درباره ریزگردها ادامه دارد و بر همین اساس پیگیر انجام مطالعات دقیق در این باره هستیم.

متصدی با بیان اینکه در کانون‌های داخلی کشور که تولیدکننده گرد و غبار هستند هیچ گونه اورانیوم ضعیف شده جود ندارد، بیان داشت: اورانیوم ضعیف شده ناشی از وقوع جنگ است و کاربردش به عنوان سلاح دیده شده است که خوشبختانه در کانون‌های داخلی کشورمان چنین ترکیبی وجود ندارد.

وی اظهار نظر و ادعای قطعی درباره آغشته بودن ریزگردهای ورودی از کشور عراق به شهرهای مرزی را مستلزم تکمیل مطالعات و بررسی‌ها در این زمینه دانست.

متصدی ادامه داد: با توجه به اهمیت بحث گرد و غبار که مبحث مهمی در کشور است سازمان محیط زیست در چند ماه گذشته ستاد مقابله با گرد و غبار را به ریاست رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل داده است و این ستاد جزو زیرمجموعه شورای عالی حفاظت محیط زیست است.

متصدی با بیان اینکه پیش نویس برنامه ملی، سند اقدام ملی و منطقه‌ای مقابله با ریزگردها تدوین شده است، ادامه داد: برای قطعی شدن آن در حال مذاکره و هماهنگی با سازمان‌های درگیر از جمله وزارت جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت هستیم.

معاون سازمان محیط زیست با اشاره به راه‌‌اندازی 50 ایستگاه پایش آلودگی هوا در کشور، ادامه داد: این دستگاه‌‌ها برای اندازه‌گیری گرد و غبار خریداری، نصب و راه اندازی شد و 29 ایستگاه پایش آنلاین رودخانه‌ای نیز خریداری، نصب و راه اندازی شد.

متصدی با بیان این که ایجاد شبکه پایش ماهواره‌ای نیز جزو برنامه‌های سال جاری سازمان محیط زیست است گفت: در چند ماه گذشته عملیات اجرایی و مطالعاتی در روی بسیاری از تالاب‌های کشور به عنوان کانون‌های گرد و غبار انجام شده است که برخی از این اقدامات شامل کاشت گیاهان و تنویر افکار عمومی است.

انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها