امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۲:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113669
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از اداره کل روابط عمومی و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران؛ محمد حقانی رییس کمیته محیط زیست و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از اداره کل روابط عمومی و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران؛ محمد حقانی رییس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورا در جریان نود و ششمین جلسه شورا که بررسی طرح «کاهش استفاده از نمک در برف روبی شهر تهران» را به همراه داشت.

وی با اشاره به خطراتی که استفاده بی حد و اندازه نمک در یخ زدایی معابر شهری در زمستان به همراه دارد، گفت: نمک به دلیل ارزانی، و در دسترس بودن نسبت به استفاده از مواد دیگری که در یخ زدایی مطرح هستند مورد توجه مدیریت‌های شهری است. اما با توجه به مضراتی که در پی دارد در دنیای کنونی استفاده از آن به حداقل ممکن رسیده است. در ایران نیز به این موضوع باید توجه بیشتری شود.

حقانی به برخی از مضرات استفاده از نمک در برف روبی اشاره کرد و افزود: آلودگی آبهای سطحی، خزان زو درس درختان، از بین رفتن فضای پیرامونی معابر، تخریب آسفالتها، خوردگی فلزات تنها بخش‌هایی از اثرات تخریبی استفاده از نمک است. بنابراین توصیه می‌شود که استفاده از نمک در فصل زمستان به حداقل برسد و به جای آن از فناوری روز و تجهیزات مدرن و ماشین‌های راهداری به جای ماشین‌های راهسازی استفاده شود.

احمد حکیمی پور نیز خریداری 40 دستگاه ماشی‌ های نمک پاش و مخصوص برف روبی توسط شهرداری تهران را خبر داد و تاکید کرد: رفتن به سمت استفاده از تجهیزات مدرن و کاهش استفاده از مواد مضر محیط زیست بسیار خوب است اما این تعداد ماشین برای تهران کافی نیست. در تهران با چنین وسعت نیاز به حداقل 200 دستگاه ماشین نمک پاش و برف روب است.

محسن سرخو نیز تاکید کرد: اگر استفاده از نمک به دلیل ارزانی توجیه اقتصادی خواهد داشت از طرف دیگر هزینه‌هایی که هرساله برای تعویض  جداول و آسفالت صورت می‌گیرد را نیز باید در نظر بگیریم.

مجتبی عبداللهی معاون خدمات شهری شهرداری تهران نیز که در جلسه حضور داشت به اعضا شورا این اطمینان را داد که با توجه به تکالیفی که در برنامه 5 ساله دوم شهرداری مبنی بر کاهش 15درصدی سالیانه استفاده از نمک در برف روبی معابر شده است خدمات شهری به این سمت در حرکت است و خرید تجهیزات و ماشین آلات جدید برف روبی نیز قدم‌های اولیه‌ایی است که در این جهت برداشته شده است.

وی افزود: در بسیاری از نقاط برف خیز دنیا مدیریت شهری تنها وظیفه برف روبی معابر اصلی را دارد در حالی که در ایران حوزه وظایفی که بر عهده مدیریت شهری گذاشته شده است بسیار فراتر از معابر شهری است.

عبداللهی مصداق سخنش را ثبت بیش از 30 هزار پیام از سوی شهروندان در جهت برف روبی درب ورودی منازل دانست و افزود: در بسیاری از موارد شهروندان نیز باید خود مدیریت شهری را یاری برسانند نه اینکه باری دیگر را به دوش خدمات شهری در زمان‌هایی که معابر اصلی شهر هم بسته شده است بگذارند.

در نهایت اعضا شورا طرح «کاهش استفاده حداکثری از نمک را در راستای کاهش تبعات زیست محیطی آن » با اصلاحاتی در جهت استفاده مناسب از امکانات و فناری روز دنیا در معابر شهری تهران را با لحاظ پیشگیری از خوردگی تاسیسات عمرانی به تصویب رساندند. و نیز شهرداری تهران را ملزم به تهیه لایحه‌ایی در این زمینه کردند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها