امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۵:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113676
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
 به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سال تحصیلی 94-93 از راه رسید و دانش‌آموزان باید از روز اول مهر ماه، خود را برای ...

 به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سال تحصیلی 94-93 از راه رسید و دانش‌آموزان باید از روز اول مهر ماه، خود را برای یکسال تحصیل آماده کنند.

بر اساس قانون، سال تحصیلی جدید از اول مهر ماه هر سال آغاز و تا 31 شهریور ماه سال آینده ادامه دارد، اما سال تحصیلی دانش‌آموزانی که در امتحانات خرداد ماه موفق هستند، در خرداد به پایان خواهد رسید.

با آغاز سال تحصیلی جدید شهرها هم حال و هوای تازه‌ای دارند و گویی خیابان‌ها جان تازه‌ای با حضور دانش‌آموزان و رفت و آمد آنها به مدرسه خواهند گرفت.

اما در این بین مسئولان وزارت آموزش و پرورش تمام تدابیر را برای شروعی بدون دغدغه و مشکل برای دانش‌آموزان اندیشیده‌اند و امیدواریم که مشکلی برای هیچ دانش‌آموز، معلم و فرهنگی با آغاز سال تحصیلی پیش نیاید.

*زرافشان: تعداد دانش‌آموزان بیش از 12 میلیون نفر است

علی زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پاسخ به این پرسش که «چه تعداد دانش‌آموز در مدارس ثبت نام کرده‌اند؟»، اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار بیش از 12 میلیون دانش‌آموز در همه مقاطع تحصیلی و در کل کشور ثبت‌نام کرده‌اند.

وی ادامه داد: ‌از این تعداد 7 میلیون و 5 هزار و 112 دانش‌آموز ابتدایی، 2 میلیون و 3 هزار و 844 دانش‌آموز دوره اول متوسطه و 2 میلیون و 848 هزار و 450 دانش‌آموز دوره دوم متوسطه هستند.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش افزود: تعداد دانش‌آموزان استثنایی ثبت‌نام شده 67 هزار و 549 نفر و تعداد دانش‌آموزان پیش دانشگاهی برابر با 252 هزار و 478 نفر است.

زرافشان تأکید کرد: حدود 450 هزار دانش‌آموز در کل مقاطع هنوز در کشور ثبت‌نام نکرده‌اند.

به گزارش فارس، تعداد دانش‌آموزان کشور در سال‌های اخیر حدود 12.5 میلیون دانش‌آموز بوده است و پیش بینی می‌شود در سال تحصیلی جدید هم این تعداد در مدارس حضور داشته باشند.

*وجود 980 هزار فرهنگی در آموزش و پرورش

معلمان و فرهنگیان اصلی‌ترین نقش را در مدارس و آموزش و پرورش ایفا می‌کنند و همیشه هم مورد بی مهری‌هایی قرار می‌گیرند که امیدواریم شرایط در سال تحصیلی جاری متفاوت باشد.

به گفته مسئولان آموزش و پرورش، قریب به یک میلیون فرهنگی و یا به صورت دقیق‌تر 980 هزار فرهنگی در آموزش و پرورش فعالیت می‌کنند که تمام آنها صرفاً معلم نیستند و عوامل مدیریتی و اجرایی مدارس هم در این تعداد گنجانده شده‌اند.

به هر حال فرهنگیان و معلمان به عنوان سازندگان فرزندان این کشور محسوب می‌شود و توقع این است که مسئولان عالی رتبه کشور توجه ویژه‌ای به این قشر داشته باشند.

*رئیسی: وجود 95 هزار مدرسه و کلاس های درس و مدارس کشور

مرتضی رئیسی، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور به خبرنگار فارس، گفت: 95 هزار فضای آموزشی فیزیکی در کشور وجود دارد که با در نظر گرفتن مدارس دو نوبتی تعداد مدارس 105 هزار واحد خواهد بود.

رئیسی افزود: همچنین 510 هزار کلاس درس در کشور وجود دارد که با توجه به اینکه 10 درصد کلاس‌های درس دو نوبتی اداره می‌شوند، 550 هزار کلاس درس داریم.

به گزارش فارس، در سالهای اخیر وضعیت ساخت و ساز مدارس کشور روند رو به رشدی داشته است و از طرفی بسیاری از مدارس پر خطر که نیاز به مقاوم‌سازی داشته‌اند توسط سازمان نوسازی مدارس مرمت مجدد شده‌اند.

*رئیسی: مجهز شدن 28 هزار کلاس درس به سیستم گرمایش استاندارد

مرتضی رئیسی، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس در دستور کار است، اظهار کرد: در 150 هزار کلاس درس که نیازمند سیستم حرارت دائم هستند، گرمایش در فصل سرما با استفاده از بخاری نفتی و گازی بود که استاندارد هم نبود.

وی افزود: با اعتبار 146 میلیارد تومانی برای استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس، 28 هزار کلاس درس را به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز کردیم و در مدارس بزرگتر، از رادیاتور و موتورخانه استفاده شد و در مدارس کوچکتر از پکیج و رادیاتور استفاده کردیم.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به افزایش استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی در مدارس، خاطرنشان کرد: برآورد می‌کنیم تیر ماه سال 94 تعداد کلاس‌هایی که به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز می‌شوند از 28 هزار کلاس به 75 هزار کلاس افزایش خواهد یافت.

رئیسی ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال مالی 94 یعنی تا تیر ماه سال 95 شاهد حذف بخاری‌های گازی، نفتی و موقت گرمایشی مدارس خواهیم بود.

*حسینی: تولید 125 میلیون جلد کتاب درسی برای دانش‌آموزان

سید احمد حسینی، مدیر کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به تولید 125 میلیون جلد کتاب درسی برای سال تحصیلی جدید، اظهار داشت: توزیع کتاب پایه‌های هفتم، هشتم، اول، دوم و سوم دبیرستان در 5400 کتابفروشی سراسر کشور انجام شد.

حسینی با اشاره به توزیع کتاب‌های دیگر پایه‌های تحصیلی، خاطرنشان کرد: کتاب دانش‌آموزان مقطع ابتدایی، کاردانش و فنی و حرفه‌ای و دوره پیش دانشگاهی از طریق واحدهای آموزشی توزیع شده است.

مدیر کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه حتی یک جلد کتاب در عنوان و تیراژ کمبود نداریم، خاطرنشان کرد: بر اساس آماری که مرکز آمار وزارت آموزش و پرورش و ادارات آموزش و پرورش استان‌های کشور اعلام کرده‌اند، بر همان اساس کتاب‌های درسی تولید شده است.

به گزارش فارس، در سال‌های گذشته در بعضی مقاطع با کمبود کتب درسی هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی مواجه بودیم که رفته رفته وضعیت توزیع کتاب‌های درسی سامان گرفت و امیدواریم در سال تحصیلی جدید هیچ دانش‌آموزی، مهر را بدون کتاب آغاز نکند.

*فانی: مشکل جدی برای بازگشایی مدارس نداریم/ هیچ کلاسی در مهر بدون معلم نخواهد بود

سرانه مدارس برای پرداخت هزینه‌های جاری مدرسه در نظر گرفته می‌شود که در این سال‌ها با مشکلاتی همراه بوده است و تمام بار مسئولیت اداره مدرسه بر عهده مدیر مدرسه است؛ از طرفی هم مدیر بر اساس ضوابط خاص نباید به اجبار از اولیا پولی برای اداره مدارس دریافت کند و با توجه به مشکلات مالی مدارس، این موضوع و مشکل همواره وجود داشته است.

علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس و با اشاره به موضوع سرانه مدارس، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی و دولت برای سال 1393 مبلغ 120 میلیارد تومان برای سرانه مدارس در نظر گرفته‌اند.

فانی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه «آیا آموزش و پرورش آماده آغاز سال تحصیلی جدید است؟»، خاطرنشان کرد: آمادگی 100 درصد داریم؛ زیرا کتاب‌های درسی، نیروی انسانی، فضا و تجهیزات آماده هستند و مشکل جدی برای بازگشایی مدارس در سال تحصیلی 94-93 نداریم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ساماندهی نیروی انسانی انجام شده است، گفت: تمام ساماندهی‌ها انجام شده است و هیچ کلاسی در مهر بدون معلم نخواهد بود.

*شروع مهر با بلاتکلیفی مربیان پیش دبستانی

در شرایطی سال تحصیلی جدید آغاز می‌شود که وضعیت برگزاری آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی مشخص نیست و از طرفی دولت هم به نوعی آب پاکی را روی دستان این مربیان ریخته است و با اعلام عدم وجود هرگونه ردیف استخدامی، آنها را نگران کرده است.

به هر حال امیدواریم در سال تحصیلی جدید ساز و کار مناسبی برای تعیین تکلیف این دسته از افراد هم صورت پذیرد تا مشکلات آنها که هر کدام سرپرست یک خانواده هستند، مرتفع شود.

*کریمی: بازنشسته شدن 23 هزار فرهنگی از آموزش و پرورش تا پایان سال

علی کریمی، مدیر کل امور مالی و ذیحسابی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گفت: حدود 23 هزار نفر تا پایان سال جاری از آموزش و پرورش بازنشسته می‌شوند.

مدیر کل امور مالی و ذیحسابی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: در بودجه سال 93 پاداش پایان خدمت این 23 هزار نفری که امسال بازنشسته می‌شوند، پیش بینی نشده است و امیدواریم در سال 94 پرداخت کنیم.

به گزارش فارس، بازنشسته شدن 23 هزار فرهنگی از آموزش و پرورش تا پایان سال جاری، تعداد فرهنگیان را به 957 هزار نفر کاهش خواهد داد و امیدواریم ساز و کاری برای جایگزینی معلمانی که در کلاس های درس حضور دارند، اندیشیده شود.

سال تحصیلی 1394- 1393 با تمام حواشی اطراف خود آغاز می‌شود و آموزش و پرورش با تمام توان خود آماده آغاز بدون هرگونه مشکل سال جدید آموزشی است و امیدواریم علم و دانش در کنار اخلاق و فرهنگ، توشه راه دانش‌آموزان کشور باشد.

گزارش از میثم حاجی‌پور

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها