امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۸:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113682
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم نکوداشت تلاش‌های ادبی و فرهنگی سید نادر احمدی شاعر معاصر افغان مقیم استرالیا

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم نکوداشت تلاش‌های ادبی و فرهنگی سید نادر احمدی شاعر معاصر افغان مقیم استرالیا عصر روز جمعه با حضور کاظم کاظمی و سید ابوطالب مظفری شاعران برجسته افغان در مشهد برگزار شد.

«سیدابوطالب مظفری»، شاعر برجسته افغان و مسئول «مؤسسه فرهنگی دُرّدری» در این مراسم ضمن خیر مقدم به سید نادر احمدی به خاطر حضور دوباره او در شهر مشهد، به روند چگونه شکل گیری موسسه فرهنگی دُرّدری و نقش احمدی در این روند اشاره کرد و گفت: تعدادی شاعر و نویسنده که همگی طلبه حوزه علمیه بودیم در آن روزگار بی‌اعتمادی، به هم اعتماد نموده و بنیان مؤسسه فرهنگی دُرّدری را گذاشتیم که سید نادر احمدی یکی از یاران فعال ما در آن سال‌ها بود که نقش ارزنده‌ای در تربیت نسل جوان آن زمان داشت.
«محمد کاظم کاظمی»، شاعر افغان و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در این مراسم ضمن تشریح کارنامه ادبی و فرهنگی، سید نادر احمدی به برخی از ویژگی‌های وی اشاره کرد و گفت: وی یکی از مطرح‌ترین شاعرانی بود که در دوران مقاومت مردم افغانستان در مقابل اشغالگران به شعر مقاومت توجه جدی داشت و اولین مجموعه شعر او نیز با نام «مردان برنو» منتشر شد که به شعر مقاومت اختصاص داشت.
«بصیراحمد حسین زاده»، روزنامه نگار افغان و عضو مؤسسه فرهنگی دردری، ضمن بیان کارنامه هنری نادر احمدی، به بیان خاطرات خود از روزهای همنشینی و فعالیت با وی پرداخت و گفت: برای من در آن سال ها جالب بود که یک طلبه به سینما و تئاتر علاقه‌مند بود و علاوه بر دروس حوزه عضو انجمن سینمای جوان مشهد هم بود و به صورت تخصصی در این حوزهها فعالیت داشت.

«محمد حسین رهیاب» نویسنده افغان نیز در این مراسم، نادر احمدی را شخصیتی  تاثیر گذار در حوزه ادبی و فرهنگی در دوران مهاجرت بر شمرد و خاطرات خود از دوران همکاری با وی را بیان کرد.
در ادامه مراسم سید نادر احمدی گزارشی از وضعیت ادبی و فرهنگی مهاجربن افغان در کشور استرالیا را بیان کرد و آخرین سروده‌های خود را نیز خواند.

در پایان این مراسم که در سالن اجتماعات «شورای فرهنگی مهاجرین» برگزار شد، حجة الاسلام «سید طاهر مدرسی» مسئول اجرائی این شورا، از برگزاری این نشست ادبی، فرهنگی اظهار خرسندی نمود.
در این مراسم که از طرف «موسسه فرهنگی دُرّدری» و با همکاری «شورای فرهنگی مهاجرین» و «دفتر پارسی زبانان حوزه هنری» برگزار شد، تعدادی از شاعران افغانستان و برخی از شاعران کشورمان که به عنوان مهمان در این مراسم حضور داشتند، آخرین سروده‌های خود را خواندند.

«سید عارف حسینی» از غزلسرایان جوان افغانستان در این برنامه غزلی را به سید نادر احمدی تقدیم کرد:

خروشـان می‌کنی آرامش زیبــای دریا را

که نقاشی کنی بارانیِ چشمان سارا را

دوباره چشم می‌پوشی و در آن سرمه می‌پاشی

کمی هم پرستاره می‌کشی شب‌های صحرا را

و پاییزی که باشی پیش‌بینی می‌کنی حتی

کمی تا قسمتی ابری هوایِ گرم جوزا را

غزل را که مزیّن می‌کنی با سبزه و دریا

تداعی می‌کند در ذهن، سرسبزیِ دلتا را

ت تن تن تار می‌آری، ت تن تن پود می‌ریسی

همیشه خوب می‌بافی معماهای دنیا را

چه دل سنگی که وقتی قندهار از درد می‌تابد

اناری می‌کنی در شعرهایت رنگ لب‌ها را

تخیّل می‌کنی پیغمبری؛ زرتشت شاعرها

و زیر چاپ می‌آری غزل هایت؛ اَوستا را

دلت بسیار می‌خواهد که وقتی شعر می‌گویی

خصوصی تر بریزی طرحی از تصویر لیلا را

چه دلتنگم برای شاعری هایت که در شعرم

شبیه پازلی درهم به هم ریزم الفبا را

حدیث شرح این هجران مفصل می‌شود آنقدر

که من تا صبح قیچی می‌کنم موهای یلدا را

سید نادر احمدی، در سال 1344 خورشیدی در منطقه «جاغوری» ولایت «غزنی» افغانستان به دنیا آمد و در دوران جوانی راه مهاجرت را در پیش گرفت و راهی مشهد شد.

این شاعر افغان یکی از بنیان‌گذاران فصلنامه «دُرّدری» است که مسئولیت بخش هنر این مجله را بر عهده داشت.

وی علاوه بر فعالیت‌های روزنامه‌نگاری و نویسندگی 2 مجموعه شعر نیز تا کنون منتشر کرده وی در سال 1381 خورشیدی راهی استرالیا شد و هم اکنون نیز در این کشور اقامت دارد. 
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها