امروز : چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 2
۲۲:۴۰
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1137
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۲۸
تعداد بازدید: 365
رحیم مخدومی، نویسنده ادبیات دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، درباره کتاب «امام گردان»، بیان داشت: این اثر ...

رحیم مخدومی، نویسنده ادبیات دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، درباره کتاب «امام گردان»، بیان داشت: این اثر در 500 صفحه به نگارش درآمده است که مضمون آن به خاطرات و یادداشت‌های عرفانی شهید «محمدعلی ملک» مربوط می‌شود.

وی اضافه کرد: اکنون کارهای نهایی این اثر نظیر طرح جلد در حال آماده سازی است تا برای نخستین بار در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از سوی انتشارات «رسول آفتاب» روانه بازار نشر ‌شود.

مخدومی ادامه داد: شهید «محمدعلی ملک»، جزو معدود روحانیونی است که فرمانده گردان رزمی می‌شود به نوعی که این یکی از ویژگی‌های برجسته این شهید به شمار می‌رود که این مهم حکایت از روح حماسی شهید ملک دارد.

وی افزود: شهید «محمدعلی ملک» در سنین کودکی به حوزه علمیه می‌رود که در آن زمان در کلاس چهارم ابتدایی تحصیل می‌کرده اما از همان کودکی، دارای روحیه استقلال طلبی بوده و آن را تجربه کرده است.

به گفته این نویسنده ادبیات دفاع مقدس، شهید «محمدعلی ملک» در سیزده سالگی در انقلاب و عرصه‌های مبارزاتی آنقدر حضور جدی داشت که به صورت مکرر مجروح، بازداشت و زندانی می‌شود.

وی عنوان کرد: شهید ملک در سنین سیزده سالگی برای ادامه تحصیل به شهر قم سفر می‌کند و در مدرسه آیت‌الله مرعشی نجفی به ادامه تحصیل می‌پردازد و با وقوع جنگ تحمیلی در جبهه‌های حق علیه باطل حضور یافته و بارها به شدت مجروح می‌شود به گونه‌ای که همان دوران جنگ جراحت وی آنقدر شدت می‌یابد که برای درمان به کشور آلمان اعزام می‌شود.

مخدومی ادامه داد: تعداد زیادی از طلاب به واسطه شهید ملک به گردان او رفته و جزو نیروهای این شهید می‌‌شوند؛ شهید ملک یک فرمانده مقتدر و شجاع بود و با اینکه دردها و جراحت‌های ناشی از جنگ را تحمل می‌کرد در عملیات‌های مختلفی شرکت ‌کرده و به دفاع از کیان خود پرداخت.

وی افزود: شهید «محمدعلی ملک» هیچگاه لحظه‌ای جبهه را ترک نمی‌کرد، همچنین او یکی از نیروهای شهید چمران به شمار می‌رفت و از این شهید تأسی گرفته بود به گونه‌ای که شخصیت «محمدعلی ملک» هم از لحاظ بعد عرفانی و هم بعد رزمی و جهادی همانند شخصیت شهید چمران شده بود.

مخدومی بیان کرد: شهید ملک از سن 15 سالگی با شهید چمران کار می‌کرد و به نوعی جزو کوچک‌ترین نیروهای شهید چمران بود.

این نویسنده دفاع مقدس گفت: شهید ملک به مراتبی از عرفان رسیده بود که مخاطب با مطالعه دست‌نوشت‌های او به وضوح پی به این موضوع می‌برد؛ شهید «محمدعلی ملک» در 12 آبان سال 1361 یادداشتی نوشته است که نشان از رسیدن او به درجات عرفان است، در این یادداشت می‌خوانیم: «نخستین پرده‌ای که از جلوی چشمانم کنار رفت، پرده نادانی‌ام بود. پرده دوم هنگامی برداشته شد که خود را در تکاپو بر سر زندگی و مرگ دیدم. قله‌ای بالاتر از زندگی و مرگ در زندگی نگریستم. خدای من در این لحظات بود که سرتاسر هستی در برابر دیدگانم درخشیدن گرفت».

وی تصریح کرد: کتاب «امام گردان» دربردارنده خاطرات و دست‌نوشته‌هایی از شهید «محمدعلی ملک» است و از تعداد 500 صفحه، حدود 200 صفحه آن به دست‌نوشته‌های شهید و الباقی به خاطرات اختصاص دارد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها