امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۱۹:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11371
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۰
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اکمل‌الدین احسان اوغلو دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در پیامی به نشست ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اکمل‌الدین احسان اوغلو دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در پیامی به نشست بین‌المللی سوریه که در هتل آزادی تهران در حال برگزاری است، اعلام کرد که به علت سفر به جمهوری سورینام نتوانست در این نشست حضور یابد.

وی در این پیام آورده است: امیدوارم شرکت‌کنندگان در نشست تهران به راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای حل بحران سوریه دست یابند.

احسان‌ اوغلو در ادامه به تلاش‌های سازمان همکاری اسلامی برای حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه اشاره کرد و افزوده است: سوریه کشوری با فرهنگ غنی است و من به عنوان دبیر کل این سازمان در پیامی به بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه بر لزوم پایبندی به حفظ حقوق مردم سوریه و اجرای اصلاحات تاکید کردم ولی متاسفانه تحولات در سوریه به مرحله خطرناکی رسیده و مطالبات مسالمت‌آمیز به رودرویی مسلحانه تبدیل شده است.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی همچنین در پیام خود به اجلاس تهران آورده است:‌ این سازمان با همکاری سازمان ملل اقدام تیم فنی برای ارسال کمک‌های انساندوستانه به مردم سوریه کرده و علاوه بر آن دو نشست در جده به همین منظور برگزار کرده است و کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی خواستار توقف خونریزی و پایان اعمال خشونت‌آمیز و حل بحران از راه‌های مسالمت‌آمیز شده است.

احسان اوغلو همچنین به اجلاس وزرا و سران سازمان همکاری اسلامی در ماه رمضان سال گذشته و همچنین اجلاس سران سوریه در ابتدای سال جاری میلادی که بر راه حل سیاسی بحران در سوریه تاکید شده، اشاره کرد.

وی در خصوص نشست امروز در تهران نیز اضافه کرده است:‌ این نشست می‌تواند زمینه‌ساز شرایط مناسب برای شکستن یخ‌ها و دستیابی به راه‌حل مسالمت‌آمیز از طریق گفت‌وگو برای حل بحران سوریه باشد.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی خاطرنشان کرده است: معتقدیم که بایستی یک سری شرایط اساسی برای نشست ژنو 2 فراهم شود از جمله مانع شدن همه طرف‌ها در سوریه به اینکه عملیات خشونت‌آمیز و تخریب دارایی‌ها و اموال عمومی نتیجه‌بخش نخواهد بود و باعث رنج و درد فراوان برای مردم سوریه خواهد شد. همه طرف‌ها باید از منافع فردی و گروهی صرف‌نظر کرده و مصالح عالی کشور را مدنظر قرار دهند.

وی تصریح می‌کند که همه طرف‌ها در سوریه باید در نشست ژنو 2 با روحیه مثبت حضور داشته و به دنبال راه حلی مسالمت‌آمیز برای سوریه باشند تا تمامیت ارضی این کشور حفظ شود.

احسان اوغلو یادآور شد: ‌سازمان ملل باید آنچه که طرف‌های سوری توافق کرده‌اند مورد تائید قرار داده و آن را لازم‌الاجرا بدانند و به همه طرف‌ها در سوریه و کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی ملزم به اجرای آن باشند.

وی در پیام خود با بیان اینکه مردم سوریه درد و رنج‌های بسیاری را طی دو سال گذشته متحمل شده‌اند عنوان کرده است: آوارگی و بی‌خانمانی این ملت بس است و همه باید دست به دست هم دهیم تا صلح در سوریه برقرار و راه‌حلی در راستای خدمت به منافع سوریه حاصل شود.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در پایان راه‌حل سیاسی و مسالمت‌آمیز به بحران سوریه را باعث پی‌ریزی امنیت و ثبات در کل منطقه و جهان برشمرد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها