امروز : شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶ - 2017 July 22
۱۸:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113713
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از شبکه خبری سی‌بی‌اس نیوز، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در ساعات شامگاهی امروز

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از شبکه خبری سی‌بی‌اس نیوز، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در ساعات شامگاهی امروز یکشنبه به وقت کابل، طی تماس تلفنی با عبدالله عبدالله و احمد غنی‌زی، به آنها برای موافقت بر سر تقسیم قدرت و تشکیل دولت وحدت ملی تبریک گفت.
بر اساس بیانیه کاخ سفید، در این مکالمه‌ تلفنی، توافق «احمد زی» و «عبدالله» از سوی رئیس‌جمهور آمریکا مورد ستایش قرار گرفته و از آن با عنوان «اولین انتقال دموکراتیک و صلح‌جویانه قدرت در تاریخ افغانستان» یاد شده است.
رئیس‌جمهور آمریکا در انتهای این گفت‌وگو، بر ادامه همکاری‌های استراتژیک میان کشورش و افغانستان و همچنین تعهد کاخ سفید به حمایت از دولت جدید کابل، تأکید کرده است.
این دور از انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، در 16 فروردین کلید خورد و «عبدالله عبدالله» و «اشرف غنی احمد زی» به عنوان دو کاندیدای حائز اکثریت آراء، به دور دوم راه یافتند. نتایج دور دوم انتخابات اما، که نشان می‌داد «احمد زی» پیروز شده، مورد مخالفت جدی رقیبش قرار گرفت و با ریختن طرفداران «عبدالله» به خیابان‌ها، می‌رفت که بحران داخلی دیگری در این کشور جنگ زده شکل بگیرد.
رقبای انتخاباتی اما با وساطت داخلی و بین‌المللی و با پادرمیانی رهبران جهادی، بر سر میز مذاکره نشستند و پس از بازشماری آراء، رقبا به تقسیم قدرت در قوای مجریه و مقننه رضایت دادند و سرانجام بر اساس موافقت‌نامه عصر امروز یکشنبه، «اشرف غنی احمد زی» دومین رئیس‌جمهور افغانستان پس از سقوط طالبان شد.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار