امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۹:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113719
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 150
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روزنامه آمریکایی «دیلی‌بیست»، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در نظر دارد به

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روزنامه آمریکایی «دیلی‌بیست»، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در نظر دارد به منظور توجیه حمله به «داعش» در سوریه، استدلال کند که این گروه تروریستی «وارث حقیقی بن لادن است» تا از این طریق بتواند توجیه قانونی برای حمله به داعش در سوریه پیدا کند.

کاخ سفید و اعضای ارشد دولت باراک اوباما تمام هفته را تلاش کرده‌اند تا از نظر قانونی استدلال کنند که هیچ تفاوتی بین داعش و القاعده وجود ندارد اما در عین حال و اغلب در جلسات محرمانه، اعضای جامعه اطلاعاتی آمریکا به نمایندگان کنگره می‌گویند که این دو گروه افراطی به هیچ عنوان همدست نیستند. در واقع این دو گروه القاعده و داعش با یکدیگر رقیب هستند که در جنبش تکفیری جهانی از یکدیگر برتری بجویند.

سنا و مجلس نمایندگان آمریکا در اقدامی از طرح اوباما برای آموزش و تسلیح معارضان سوری حمایت کردند. این یک پیروزی برای رئیس‌جمهور آمریکا است که حاضر نیست از کنگره بخواهد مجوز جنگ جدید علیه داعش را صادر کند و مدعی است که همان مجوزی که کنگره برای جنگ علیه القاعده در 2001 بعد از حملات 11 سپتامبر صادر کرده است، برای راه‌انداختن جنگ جدید علیه داعش قابل استفاده است.

در هفته گذشته، وکلای دولت آمریکا، مقامات ارشد و تحلیلگران اطلاعاتی اعلام کردند که قانون 11 سپتامبر 2001 که برای حمله به القاعده در افغانستان مورد استفاده قرار گرفت، در مورد حمله به داعش نیز صدق می‌کند اما بسیاری از نمایندگان کنگره در اینباره تردید دارند زیرا القاعده و داعش در زمستان سال گذشته از یکدیگر جدا شدند.

«ادام اسکیف» عضو دموکرات کمیته منتخب دائمی اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا درباره این استدلال دولت آمریکا گفت که این استدلال قانونی دولت آمریکا برای اعضای کنگره این است که داعش را وارث حقیقی بن لادن و القاعده معرفی کرده است، و گفته که این گروه قرار است به ما آسیب برساند و همان اهداف مشترکی را که القاعده داشته، دارد.

وی با اشاره به این استدلال افزود: «حقایق در این مسئله بیان نشده است. این استدلال بیشتر شبیه استفاده از قطعنامه 2001 و حقایق آن زمان است، طوری که یک بعلاوه یک برابر سه می‌شود.»

رهبر ارشد القاعده در ماه فوریه بیانیه‌ای را منتشر کرد که در آن تأکید کرد که داعش شاخه‌ای از این گروه نیست و هیچ ارتباط سازمانی بین القاعده و داعش وجود ندارد و القاعده مسوولیت اقدامات این گروه را نمی‌پذیرد.

این گزارش سپس به بخش‌هایی از حرف کری اشاره کرد که حتی آنها نیز می‌دانند که این دو گروه به یکدیگر ارتباطی ندارند به طوریکه «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در جلسه این هفته کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت که مهم نیست که امروز داعش و القاعده دو نهاد متفاوت هستند.

به گزارش دیلی‌بیست، در تمامی 13 سال، قانونگذاران دولت‌های بوش و اوباما از قانون 2001 برای حمله به گروههای وابسته به القاعده در مکان‌هایی چون یمن و سومالی و مکان‌های دیگر استفاده کرده‌اند اما موضوعی که مطرح است این است که تمامی این اهدف آمریکا، گروههای وابسته به القاعده بودند که در میدان‌های رزمی حضور داشتند و آمریکا آنها را هدف گرفته بود.

این گزارش می‌افزاید اما در سوریه و عراق این مسئله صدق نمی‌کند، داعش و القاعده در جنگ با یکدیگر هستند و هریک طرف دیگر را می‌کشند.

با اینحال، کاخ سفید حاضر نیست که این مسئله را مطرح کند که آیا تحلیلگران اطلاعاتی تلاش کرده‌اند تا به این جدایی داعش و القاعده در جلسات با کنگره اشاره کنند یا خیر و «کاتلین هایدن» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا تنها به این بسنده کرده است که یکی از دلایلی که قطعنامه 2001 برای راه‌اندازی جنگ جدید صدق می کند این است که مواضع داعش بعنوان وارث واقعی میراث بن لادن است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها