امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۲:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113755
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از کتاب «آن بیست و سه نفر» با حضور مرتضی سرهنگی، حبیب احمدزاده، احمد

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از کتاب «آن بیست و سه نفر» با حضور مرتضی سرهنگی، حبیب احمدزاده، احمد یوسف‌زاده نویسنده کتاب و جمعی از شخصیت‌های «آن 23 نفر» در فرهنگسرای اندیشه عصر امروز برگزار شد.

* افسر عراقی گفت اگر اینها بچه‌اند بزرگان‌شان را باید دید

در ابتدای این مراسم مرتضی سرهنگی گفت: اردیبهشت سال 61 وقتی این بچه‌ها اسیر شدند خبری از آنها در ایران منعکس نشده بود اما به خاطر اینکه در آن دوران خبرنگار بودنم از طریق رسانه‌های عربی متوجه شدم و دیدم که عراق به وسیله آنها کار تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی می‌کند.
وی گفت: در همان زمان یکی از روزنامه‌های عراقی تصویر یکی از این 23 اسیر را که سرش در دست یک افسر عراقی بود انداخته بود و تیتر زده بود که بعضی‌هاشان بچه‌اند در همان زمان یک دکتر عراقی که در ایران اسیر بود برای من تعریف کرد که در زمان اسارت این 23 نفر به منزل یکی از اقوام رفتم که تصویر آنها را تلویزیون نشان می‌داد که آن فرد گفت اینها همه بچه‌‌اند در جنگ چه می‌کردند که من گفتم اگر اینها بچه‌اند بزرگان‌شان را باید دید. اینها دمار از روزگار ما درآوردند.

وی افزود: ادبیات اسارت یک ادبیات شناخته شده در میان گونه‌های ادبی در جهان است و به نظرم در ایران 30 عنوان کتاب از خاطرات این افراد منتشر شده است در دوران دفاع مقدس و بعد از آن 6 میلیون نامه میان اسرا و خانواده‌هایشان ردوبدل شده است که هرچه بخواهید در آن نامه‌ها دیده می‌شود.
سرهنگی ادامه داد: ادبیات جنگ ادبیات امید است و علت اصلی ترجمه شدن آثار نیز همین است انسانی‌ترین گونه ادبیات جنگ ادبیات اسارت است در نامه‌نگاری‌های میان اسرا با خانواده‌هایشان می‌بینیم با وجود سختی‌هایی که بر ایشان می‌رفته اما باز با خانواده‌ها ارتباط برقرار می‌کرده‌اند و این در حالی است که شرایط اسارت برای ایرانی‌ها شرایط دشواری بوده است ما از 19 کشور در اردوگاه‌های اسرای عراقی در ایران اسیر داشته‌ایم اما ما همان رفتاری که را با سرباز، افسر و درجه‌دار ایرانی داشتیم با اسیر عراقی نیز آن رفتار را کردیم ما شرایط اسارت را برای عراقی‌ها سخت نکردیم حتی کمیسیونی داشتیم به نام کمیسیون رسیدگی به اسرای عراقی که برای آنها قانون وضع می‌‌کرد که برای مثال اسرای عراقی با خانواده‌هایشان دیدار داشته باشند.

سرهنگی اضافه کرد: کتاب «آن 23 نفر» یکی از اتفاقات مهم جنگ است اگر گفته شود که 10 اتفاق بزرگ در جنگ افتاده است که برای ما اهمیت دارد یکی همین اتفاق اسرای 23 نوجوان ایرانی خواهد بود. آنها سربازان کوچک ما را از سایر اسرا جدا کرده و نزد صدام بردند تا ضرب آزادی فتح خرمشهر را بگیرند و در جریان فتح پیروزمندانه خرمشهر ما صدای شکستن ستون فقرات صدام را شنیدیم بعد از فتح خرمشهر در سال 61 تا بهمن سال 64 نیروهای ایرانی عملیات موفقی نداشتند زیرا دنیا پشت صدام را بسته بودند. صدام در آن دیدار به این بچه‌ها قول داده بود تا آزادشان کند اما این بچه‌‌‌ها فهمیدند که با آزادی آنها صدام می‌خواهد علیه کشورشان توطئه کند از همین‌رو 10 سال از بهترین دوران عمرشان را در اردوگاه‌های عراق ماندند تا سربلندی کشورشان از دست نرود.

* ادبیات اردوگاهی فن زنده ماندن در شرایط سخت است

وی ادامه داد: ادبیات اردوگاهی به ما فن زنده ماندن در شرایط سخت را می‌آموزد و بسیاری از خاطرات دوران دفاع مقدس در امروز کاربرد  دارد و این کتاب می‌تواند برای مقایسه رفتار ما با اسرای عراق و رفتار آنها با بچه‌های ما باشد. اسرای عراقی در طول دوران اسارت‌شان در ایران 65 عنوان کتاب از خاطرات اسارت‌شان نوشتند و رفتند و این یک عذرخواهی ملی در ارتباط با حمله به ایران بود و این اتفاق در جنگ‌های جهان بی‌سابقه بوده است. خاطرات اسرای ایرانی در خارج از ایران ترجمه می‌شود زیرا آنها می‌خواهند بدانند که دیگران در شرایط سخت جنگی چه کرده‌اند و این نشان از اهمیت این گونه ادبی و انسانی دارد.

* حبیب: با استفاده از نرم‌افزارهای فرهنگی بایستی جهان را فتح کرد نه مانند داعش

حبیب احمدزاده نویسنده و مستندساز در ادامه این مراسم گفت: برای ثبت خاطرات دوران دفاع مقدس حافظه‌ها و ذهن‌ها یاری نخواهد کرد و این خاطرات برای ماندگاری باید مکتوب شود. داستان «آن 23 نفر» داستان 23 بچه است و مصداق این سخن امام موسی صدر است که گفته اگر نگاه کنیم می‌بینیم که همه می‌گویند که پیامبر اسلام (ص) 1400 سال پیش چه می‌گفته و چه می‌کرده است ولی کسی نمی‌پرسد که ایشان اگر امروز بودند چه می‌کردند و حرکت این 23 نفر یک حرکت تاریخی به عمق تاریخ اسلام است. انقلاب اسلامی یک مشکلی را حل کرد و آن هم این بود که انسان واسط و میانه‌ای بین انسان عادی و معصوم ایجاد کرد تا ببینیم رسیدن به معصومین شدنی است.

وی افزود: اولین‌ بار از طریق تلویزیون عراق با این 23 نفر آشنا شدم و از خودم پرسیدم اگر جای این افراد بودم چه می‌کردم ما باید از داستان این بچه‌ها واکسنی برای امروز خود بسازیم با توجه به داشته‌های ما از دفاع مقدس باید از این گذشته برای خود یک تخته پرش ایجاد کنیم نه یک باتلاق. امروز با استفاده از نرم‌افزارهای فرهنگی بایستی جهان را فتح کرد نه مانند داعش با سخت‌افزار. امروز در جهان دو نوع تروریست وجود دارد تروریست‌های کراواتی و تروریست‌های غیر کراواتی. صهیونیست‌ها تروریست‌های کراواتی هستند و داعشی‌ها تروریست‌های غیر کراواتی که این دو لبه قیچی هر دو در دست یک نفر است و برای منافع مشخصی مشغول کشتار انسان‌ها هستند وقتی کتاب احمد یوسف‌زاده را خواندم خیلی خوشحال شدم ایشان در همه مباحث به دور از هر گونه منیت و با تواضع این کتاب را به چاپ رساند.

* یوسف‌زاده: دیدار با صدام آغاز حماسه 23نفر بود

احمد یوسف‌زاده راوی و نویسنده کتاب «آن 23 نفر» گفت: کتاب «آن 23 نفر» خاطره اسارت 23 نوجوان است که 16 نفر از آنها اهل کرمان هستند ماجرای این کتاب ماجرای بی‌نظیری در تاریخ است زمانی که ما را می‌بردند و از هفت حلقه امنیتی رد شدیم در هنگامی که با صدام روبه‌رو شدیم متوجه شدیم کجا آمده‌ایم با مردی روبه‌رو شدیم که خاک ما را اشغال کرده بود و جوانان ما را به خاک و خون کشیده بود. صدام با لحن بدی به ما گفت شما را به خانه‌هایتان می‌فرستم در حالی که خمینی شما را به زور به جنگ فرستاده است و این آغازی بر حماسه 23 نفر بود از همان روز 5 روز اعتصاب غذای خشک کردیم و بعد از آن چندین سال در اسارت ماندیم.

وی در پایان گفت: من در اینجا دوربین و امکانات تصویری نمی‌بینم که این جلسه را پوشش دهد اما بدون نیاز به این امکانات در میان حماسه و دفاع مقدس راه خود را باز می‌کند و به نقطه‌‌های خوبی می‌رسد.

در انتهای این مراسم با حضور جمعی از اسرای «آن 23 نفر» و با حضور ملاصالح قاری (مترجم گروه 23 نفر در استخبارات عراق) از کتاب «آن 23 نفر» که توسط انتشارات سوره مهر چاپ شده است رونمایی شد. در حین رونمایی ملاصالح دعایی به عربی قرائت کرد و در انتها همه یکصدا گفتند لبیک یا خامنه‌ای.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها