امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۳:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113769
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۳۸
تعداد بازدید: 30
جعفر مهراد رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ...

جعفر مهراد رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در زمینه علم و فناوری گفت: ایران در سال‌های اخیر به ویژه در دو دهه گذشته که مقام معظم رهبری حوزه علم و فناوری را به دقت تحت نظر گرفته‌اند و سیاست‌های کلی مانند سند چشم انداز و نقشه جامع علمی کشور را تائید و تصویب کرده‌اند، دستاوردهای علمی مهمی را تجربه کرده است.

چهره ماندگار علمی کشور گفت: توسعه همه جانبه کشور در عرصه‌های اقتصادی، فنی، فرهنگی و اجتماعی به پیشرفت‌های حاصل در تحقیقات علمی وابسته است.

وی افزود: اکنون دانشگاه‌ها با عزمی راسخ اجرای طرح‌های تحقیقاتی کاربردی را دنبال می‌کنند و قراردادهای متعددی را با صنایع، کارخانجات و بخش خدمات کشور منعقد می‌کنند، این بخش از فعالیت‌های دانشگاهی دقیقا در راستای جهاد مستمر علمی و افزایش سهم علم و فناوری در اقتصاد و درآمد ملی و ازدیاد توان ملی و ارتقای کارآمدی است.

سرپرست ISC عنوان کرد: به اعتقاد من سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب تداوم سیاست‌های سند چشم انداز و نقشه جامع علمی کشور است.

وی گفت: تلاش برای ایجاد زیرساخت های ضروری برای سیاست های کلی علم و فناوری از مدت ها پیش آغاز شده است. آنچه که امروز باید درباره آن اندیشه کرد، پیاده سازی اقدامات عملی برای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب است.

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ادامه داد: تحول و ارتقاء علوم انسانی موضوع مهمی است که شورای عالی انقلاب فرهنگی و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با جدیت دنبال می‌کنند.

وی افزود: رشته‌های علوم انسانی در پرتو برنامه تحول کاملا دگرگون شده و تعداد قابل توجهی از رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی با محتوایی که منشأ اسلامی دارند تصویب و به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.

سرپرست ISC گفت: تولید علم همواره مورد توجه مقامات آموزش عالی کشور بوده و این پدیده را همواره به دقت مدنظر قرار داده‌اند. ایران در تولید علم در حال حاضر رتبه 15 جهان و رتبه اول منطقه را در اختیار دارد.

مهراد افزود: در پرتو سیاست‌های مدبرانه و موثر، شناسایی نخبگان و پرورش استعدادهای درخشان از برنامه‌های اساسی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

وی اظهار داشت: در فاصله‌ای اندک و نه چندان طولانی، بنیاد ملی نخبگان گام‌های موثری را برای شناسایی و جذب نخبگان برداشته است. بنیاد ملی نخبگان در استان‌ها در این زمینه حرکت‌هایی را آغاز کرده است که از نظر اختراعات و نوآوری و اشتغال نخبگان تاثیرات قابل توجهی را در پی داشته است.

سرپرست ISC گفت: در حدود 5 سال است که از رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشور بر اساس معیارها و شاخص‌های ISC می‌گذرد. دانشگاه‌ها اکنون از معیارها و شاخص‌های رتبه بندی به عنوان نقشه راه استفاده می‌کنند.

وی گفت: به اعتقاد من اجرای رتبه بندی ISC به ساماندهی و تقویت نظام ارزیابی و اعتبار سنجی در دانشگاه‌ها منجر شده است.

این استاد علم اطلاعات و دانش شناسی با اشاره به آن بخش از سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری که با تبدیل ایران به مرکز ثبت مقالات علمی سروکار دارد گفت: از سال 1387، ISC نشریات کشورهای اسلامی را با سیاست‌های مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ثبت و نمایه سازی می‌کند. اکنون ISC علاوه بر ثبت نشریات و مقالات علمی کشورهای اسلامی، دامنه فعالیت‌های خود را به سایر کشورهای اسلامی نیز گسترش داده است.

چهره ماندگار علمی کشور گفت: موضوع بودجه پژوهشی که در سیاست‌های ابلاغی بدان تاکید شده است، موضوع با اهمیتی است که دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور برای تحکیم پایه‌های تحقیقات علمی به افزایش بودجه‌های پژوهشی از تولید ناخالص داخلی نیاز دارند.

وی اشاره داشت: بودجه‌های پژوهشی فعلی ناچیز بوده و با ماموریت دانشگاه‌ها سازگاری ندارد. گرچه دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی می‌کوشند با عقد قراردادها به صنعت کشور کمک کرده و بخشی از درآمدهای خود را رأسا کسب کنند، با این حال، پیشرفت دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی به سرمایه گذاری‌های قابل توجهی نیاز دارد.

مهراد با اشاره به تاسیس پارک‌های علم و فناوری در استان‌ها و دانشگاه‌های کشور گفت: دامنه فعالیت‌های پارک‌های فعلی محدود است و پارک‌ها نیز مانند دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی لازم است از سرمایه گذاری‌های دولتی و خصوصی استفاده کند.

مهراد عنوان کرد: به عنوان مثال، تونس به عنوان یک کشور در حال توسعه که از جهات مختلف بسیار کم توسعه یافته تر از سایر کشورهای در حال توسعه است، در شهریورماه 1393 با تاسیس شهر اقتصادی تونس، به عنوان کشوری که در سه راهی اروپا، آفریقا و خاورمیانه قرار دارد، در مساحتی برابر با 90 کیلومتر مربع و به ارزش 50 میلیارد دلار برای اشتغال 250 هزار نفر، در یک برنامه ی 15 ساله برنامه استراتژیک خود را پیاده سازی کرده است.

مهراد عنوان کرد: سیاست‌های ابلاغی رهبری معظم انقلاب در حوزه‌های علم و فناوری مستلزم همکاری های موسسات آموزش عالی و صنعت، نگرش آینده پژوهانه، بین المللی سازی دانشگاه‌ها، استقرار فرهنگ اقتصاد دانش بنیان، حمایت مالی از سرمایه گذاری در مراکز توسعه کسب و کار و ایجاد زیرساخت‌های لازم تحقیق و توسعه، نوآوری و موسسات اقتصادی مناسب است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها