امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۲۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 113794
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۰۴
تعداد بازدید: 141
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، شرکت‌ آب و فاضلاب استان تهران در 24 شهریور ماه جاری پس از مهلت یک ماهه به مشترکان ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، شرکت‌ آب و فاضلاب استان تهران در 24 شهریور ماه جاری پس از مهلت یک ماهه به مشترکان پرمصرف تهرانی اقدام به قطع آب 3057 مشترک پرمصرف کرد و اتفاقا بیشتر شهروندان تهرانی این اقدام را مفید دانسته و اعلام کردند قطع آب برای یک روز کم است و باید این موضوع قانونی و دائمی شود.

اگرچه هنوز قانونی برای قطع آب پرمصرف‌ها از سوی دولت اخذ نشده اما شخص رئیس‌جمهور و چیت چیان وزیر نیرو به دنبال قانونی کردن این موضوع هستند تا یک بار برای همیشه نسخه افزایش مصرف آب برخی شهروندان را بپیچند.

محدودیت قطع آب به مدت ٧ ساعت در روز برای آن دسته از مشترکانی است که بیش از ٥٠ متر مکعب آب در یک دوره مصرف می‌کنند و 70 درصد این مشترکان در مناطق یک تا ٦ شهرداری تهران سکونت دارند.

٢٢ درصد از مشترکان تهرانی بیش از ٢٠ مترمکعب در ماه مصرف می‌کنند و ٣٥ درصد از آب تهران توسط این گروه مصرف می‌شود.

شهر تهران دارای سه میلیون و ٤٠٠ مشترک آب است که از این میزان سه میلیون و ٢٠٠ مشترک، خانگی هستند.

از عمده‌ترین موارد مصرف نامتعارف آب می‌توان به رفتار مصرفی نادرست مشترکان و نیز بالا بودن متراژ  عرصه و اعیان منازل مسکونی اشاره کرد.

*استقبال شهروندان تهرانی از قطع آب پرمصرف‌ها/7 ساعت کم است و روزهای آنرا افزایش دهید

برخی از مشترکان تهرانی در گفت‌وگو با فارس از قطع آب پرمصرف‌ها استقبال کرده‌اند.

اشرفیان یکی از مشترکان تهرانی به خبرنگار فارس گفت: با شنیدن این خبر با خودم گفتم که چه عجب بالاخره مسئولان یک تکانی به خود دادند اما به نظر بنده 7 ساعت کم است و باید روزهای آنرا افزایش دهند.

وی افزود: البته نمی‌توان با قاطعیت گفت که تمام مشترکان یک مجتمع مسکونی پرمصرف هستند و نمی‌توان میزان مصرف را تفکیک کرد چرا که احتمال دارد یک مشترک در یک مجتمع مسکونی 10 واحدی کم مصرف باشد اما سایر مشترکان پرمصرف باشند بنابراین این قطع آب برای آن مشترک کم مصرف اجحاف است.

*بسیاری از مشترکان پرمصرف تهرانی دارای مخازن ذخیره آب هستند

حمیدیان یکی دیگر از مشترکان تهرانی گفت: بسیاری از مشترکان پرمصرف تهرانی دارای مخازن ذخیره آب هستند و معمولا بیش از 24 ساعت مصرف آب خود را ذخیره می‌کنند بنابراین تصور نمی‌کنم این مشترکان پرمصرف که تعداد آنها نیز مشخص است ترسی از بابت قطع آب آن هم در یک روز داشته باشند.

وی ادامه داد: اما به نظر بنده دادن هشدار با توجه به اتمام تابستان دیگر جواب نمی‌دهد بنابراین پرمصرف‌ها مشترکانی هستند که دارای استخر و خانه‌های ویلایی بزرگ هستند پس فقط با هشدار دادن کاری از پیش نخواهیم برد.

*قطع آب محدود به یک روز نشود

وی تأکید کرد: پس باید قبل از اینکه به این وضعیت بحرانی می‌رسیدیم مسئولان فکری به حال پرمصرف‌ها و کاهش مصرف آب می‌کردند پس اگر می‌خواهند مردم باور کنند که در وضعیت بحرانی آب قرار داریم شرکت آبفا قطع آب پرمصرف‌ها را تنها محدود به یک روز و آن هم تنها 7 ساعت نکند.

وطنی یکی دیگر از مشترکان تهرانی معتقد است که متأسفانه برخی در این وضعیت بحرانی آب به جای اینکه به فکر صرفه‌جویی و اصلاح الگوی مصرف باشند می‌گویند هر چقدر که دوست داشته باشیم مصرف می‌کنیم و پول آن را هم می‌دهیم.

وی افزود: این طرز تفکر جای تأسف دارد چرا که در بسیاری از نقاط کشور با تانکر آبرسانی می‌شوند پس باید همه به فکر همدیگر باشیم.

*دولت در کنار قطع آب، جریمه را هم لحاظ کند

وی ادامه داد: به نظر بنده دولت باید نه تنها آب مشترکان پرمصرف را قطع کند بلکه آنها را جریمه سنگین کند تا مصرف آب خود را کاهش دهند.

پور فریدونی یکی دیگر از مشترکان گفته است: دیگر وقت اخطار و هشدار دادن نیست و باید قطع آب عملی و ادامه‌دار شود.

*قیمت آب را بالا ببرید

وی افزود: متأسفانه برخی از مشترکان همچنان بی‌توجه به این هشدارها هستند و با آب شرب اقدام به شستن خودروی خود می‌کنند و وقتی به آنها اعتراض می‌شود با عنوان اینکه پول آب را می‌دهم پاسخ ما را می‌دهند پس بهترین روش برای برخورد با این مشترکان علاوه بر برخوردهای قانونی بالا بردن قیمت آب است تا همه بهینه مصرف کردن آب را رعایت کنند.

رضایی یکی دیگر از مشترکان تهرانی می‌گوید:بهترین روش کنترل پرمصرف‌ها، مقایسه میانگین 12 ماه گذشته با میانگین مصرف سال جاری است حال می‌توان درصدی را برای رشد مصرف در نظر گرفت و مصرف هر خانواده را با مقایسه مصرف واقعی هر خانواده را با مصرف خود خانواده مقایسه و آمار پرمصرف‌ها مشخص شود.

وی افزود: باید قیمت آب مشترکان پرمصرف را تصاعد  هندسی فزونی ببخشید.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی صورت می‌گیرد بهتر است برای کشاورزی به جای آب شرب از آب‌های تصفیه شده فاضلاب‌ها استفاده شود.

*جریمه بر مصرف آب از شهرداری شروع شود

وی تاکید کرد:جریمه بر مصرف آب از شهرداری شروع شود.

وی گفت:در دل اروپا که قارۀ سبز نامیده شده در برخی اماکن از گل و سبزی پلاستیکی آنهم به لحاظ چشم نوازی استفاده میشود ولی ما در تهران حتی قسمت فوقانی مدخل تونلها را که جذب رطوبت به لحاظ ساختاری موجب سستی سازه میگردد هر روز آبیاری می کنیم.

وی افزود:بطور نمونه مدخل تونل گذر حکیم را اگر ملاحظه کرده باشید بقدری آب میبندند که برخی مواقع تا وسط گذر شاهد آبگرفتگی هستیم پس هزینۀ گل و گیاه پلاستیکی بالای مدخل تونل ها مطمئنا کمتر از حقوق سالانۀ پیمانکار آبیار خواهد بود و علاوه بر تامین زیبایی به استحکام ساختار تونل نیز آسیب نمیرساند.

*گزارش از اکبر محمودی
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار